1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. عربستان: صاحب انرژی هسته‌ای خواهیم شد…

عربستان: صاحب انرژی هسته‌ای خواهیم شد و مانند نفت آن را به آژانس خواهیم فروخت

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

ایسنا: عادل بن احمد الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی گفت که کشورش به انرژی هسته ای دست خواهد یافت و همانطور که نفت می فروشد، آن را به آژانس انرژی اتمی خواهد فروخت.

این موضوع در جلسه گفتگو با عنوان «گام های جسورانه به سوی پایداری در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا» در حاشیه نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد 2024 در داووس سوئیس مطرح شد.

وزیر عربستان سعودی در گفتگوی الجبیر که نماینده اقلیم کشورش نیز با رافائل گروسی، مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی است، خطاب به گروسی گفت: ما ذخایر اورانیوم زیادی داریم و می خواهیم از آنها بهره برداری کنیم. همانطور که ما به شما نفت می فروشیم، انرژی هسته ای را نیز به شما می فروشیم.

به گزارش پایگاه اینترنتی الخلیج آنلاین، وی در این دیدار در اظهاراتی بلندپروازانه توضیح داد که عربستان می خواهد منابع انرژی خود را برای پاسخگویی به تقاضای روزافزون جهانی انرژی متنوع کند و همچنین قصد دارد بزرگترین صادرکننده انرژی و نه تنها نفت باشد.

وی تاکید کرد که عربستان سعودی عضوی مسئول در جامعه بین‌المللی است و نه تنها استانداردها را رعایت می‌کند، بلکه باید آنها را تنظیم کند و با سایر کشورها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و مقابله با چالش‌های تغییرات آب و هوایی همکاری کند.

وی افزود: عربستان سعودی رویکردی جامع برای حفظ محیط زیست، حفاظت از کره زمین و کاهش اثرات تغییرات اقلیمی دارد که از آن جمله می توان به اتخاذ رویکرد اقتصاد دایره ای برای کربن و جنگل داری، بازطراحی شهرها و بازیافت زباله ها اشاره کرد.

عربستان سعودی یک برنامه هسته ای نوپا را مدیریت می کند که قصد دارد به عنوان بخشی از برنامه های خود برای توسعه تولید انرژی پاک و کاهش انتشار کربن، آن را به غنی سازی اورانیوم گسترش دهد.

پادشاهی عربستان سعودی برنامه بلندپروازانه ای برای ورود به تولید برق از انرژی هسته ای تدوین کرده است و به دنبال افزایش تولید برق هسته ای خود تا سال 2040 به حدود 17 گیگاوات است.

اولین پروژه های انرژی هسته ای در عربستان سعودی شامل دو رآکتور با ظرفیت ترکیبی 3.2 گیگاوات خواهد بود و هدف آن این است که ظرف 10 سال آینده آنها را به خط تولید برساند.

عربستان سعودی قصد دارد از منابع غنی اورانیوم خود برای حمایت از اولین نیروگاه هسته ای خود استفاده کند، زیرا عربستان می تواند بیش از 90000 تن اورانیوم تولید کند که برای سوخت نیروگاه های هسته ای که قصد ساخت آن را دارد کافی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *