1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. هفت نکته در باب منطق استراتژیک…

هفت نکته در باب منطق استراتژیک اقدام ایران علیه گروه تروریستی جیش الظلم

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، محمد جمشیدی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت:

«هفت نکته درباره منطق راهبردی اقدام ایران علیه گروهک تروریستی جیش‌الظالم

1. عملیات در پاکستان یک اقدام پیشگیرانه، ضد تروریستی و دفاعی هدفمند بود. یک گروه تروریستی آماده عملیات دیده شد. تهدید قریب الوقوع بود. جغرافیا و زمان محدودیت هایی ایجاد کرد.

عدم اقدام فوری مطمئنا جان بسیاری از شهروندان و سربازان کشور را به خطر می اندازد و فاجعه ای بدتر از راسک و کرمان ایجاد می کند. دولت جمهوری اسلامی از اقدام قاطع و به موقع نیروهای مسلح قدردانی می کند.

2. انتظار جمهوری اسلامی ایران از کشور همسایه این بود که به تعهدات امنیتی خود عمل کند و با چنین تهدیداتی که تحت هدایت سرویس های اسرائیل و انگلیس عمل می کند مقابله کند. ما همچنان آماده تقویت چارچوب همکاری های دوجانبه ایران و پاکستان هستیم.

3. این عملیات گامی مهم در راستای ارتقای سطح بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران است و از نظر اعتقادی مبتنی بر مفهوم دفاع پیشگیرانه اما بدون استقرار نظامی است. بازدارندگی در برابر گروه های تروریستی با سطح بین دولتی متفاوت است و حتی گاهی به دلیل پیچیدگی های آن نیازمند اقدام فعال بر اساس عملیات اطلاعاتی اولیه است. اگرچه همکاری های امنیتی در این زمینه اولویت ایران است.

4. هدف عملیاتی ما تروریست هاست و نه کشور دوست و برادر پاکستان. در این بین باید مراقب اخبار جعلی بود که هدفشان تحریک مردم ایران یا پاکستان است. از آن جمله می توان به برخی اخبار کذب در مورد حمله با جنگنده و موشک اشاره کرد اما در عمل چیزی جز یک پهپاد سبک و کوچک نبود که روی دیوار مرزی عمل می کرد. فیلم قطعات آن پهپادها موجود است.

5. جمهوری اسلامی ایران همواره نشان داده است که یک قدرت امنیت ساز است، از جمله اینکه هرگز اجازه نداده نگرانی احتمالی همسایگان به جایی برسد که همسایه مجبور به اقدام شود. دیگران باید از این مدل رفتار پیروی کنند.

6. اولویت جمهوری اسلامی دفاع از حقوق مردم مظلوم فلسطین است اما دچار انحرافات راهبردی نخواهد شد. حمایت از غزه به معنای غفلت از امنیت مردم از دریای مدیترانه و قفقاز تا شبه قاره و جنوب خلیج فارس نیست.

7. سیاست همسایگی و همگرایی سیاستی موفق و اعتمادساز بوده است. اکنون در چارچوب این سیاست، گفتگوهای مثبت و سازنده ای با مقامات پاکستانی در جریان است و چشم انداز همکاری را مثبت می بینیم.»

هفت نکته درباره منطق راهبردی اقدام ایران علیه گروهک تروریستی جیش الظلم

هفت نکته درباره منطق راهبردی اقدام ایران علیه گروهک تروریستی جیش الظلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *