1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. رویترز: عربستان همچنان در حال بررسی…

رویترز: عربستان همچنان در حال بررسی عضویت در بریکس است / آیا حضور روسیه و چین مشکل‌زاست؟

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

یورونیوز: دو منبع آگاه به رویترز گفتند که عربستان سعودی پس از دعوت سال گذشته همچنان در حال بررسی پیوستن به بریکس است.

اوت گذشته، این گروه از عربستان سعودی، امارات، مصر، ایران، آرژانتین و اتیوپی دعوت کرد تا در اول ژانویه به این بلوک بپیوندند، اگرچه آرژانتین در نوامبر اعلام کرد که این دعوت را نمی‌پذیرد.

این دو منبع گفتند که اول ژانویه آخرین بار برای تصمیم گیری نبود. یکی از منابع افزود که پیوستن به این بلوک مزایای زیادی دارد زیرا چین و هند بزرگترین شرکای تجاری پادشاهی سعودی هستند.

یکی دیگر از این منابع گفت: عربستان در حال ارزیابی منافع است و سپس تصمیم خواهند گرفت.

گسترش این گروه که اعضای فعلی آن چین، برزیل، روسیه، هند و آفریقای جنوبی هستند، وزن اقتصادی بریکس را افزایش خواهد داد.

پیش از این اعلام شده بود که عربستان سعودی به این بلوک ملحق شده است، اما فیصل علی ابراهیم، ​​وزیر اقتصاد پادشاهی عربستان سعودی تایید کرد که عربستان همچنان در حال تصمیم گیری برای پیوستن به این اتحادیه است.

وی به رویترز گفت: پادشاهی بخشی از بسیاری از پلتفرم‌های چندجانبه و نهادهای چندجانبه است و هرگاه پادشاهی به یکی از آنها دعوت شود، روندی را طی می‌کند که فرآیندی چند مرحله‌ای است و در پایان تصمیم گرفته می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر نیز در روندی مشابه هستیم و در پایان نظر خواهیم داد.

ریاض گزینه های خود را در بحبوحه افزایش تنش های ژئوپلیتیکی بین ایالات متحده، چین و روسیه می سنجید، زیرا گرم شدن روابط پادشاهی با پکن واشنگتن را نگران می کند.

هشام الغنام، مدیرکل مرکز تحقیقات امنیتی دانشگاه علوم امنیتی نایف عرب، گفت: اگرچه پیوستن رسمی به این گروه برای اقتصاد پادشاهی مفید است، اما باید به دقت پیامدهای سیاسی را که ممکن است بر روابط خود با سایر کشورها داشته باشد، در نظر بگیرد. قدرت های بزرگ.”

وی افزود: هدف عربستان حفظ فاصله برابر با همه قدرت های بزرگ است و در حال حاضر نمی خواهد سیگنال هایی ارسال کند که ممکن است باعث سوءتعبیر شود.

وزیر بازرگانی عربستان سعودی روز سه شنبه در مجمع جهانی اقتصاد در داووس اعلام کرد که این کشور به برجام نپیوسته است، بدون اینکه جزئیاتی ارائه کند.

تلویزیون دولتی عربستان اوایل ماه جاری گزارش داد که پادشاهی به این بلوک پیوسته است، اما بعداً این گزارش را از حساب‌های رسانه‌های اجتماعی خود حذف کرد.

بریکس نام یک اتحادیه بین قاره ای است که از سال 2009 با عضویت چهار کشور برزیل، روسیه، چین و هند فعالیت خود را آغاز کرد.

یک سال بعد آفریقای جنوبی به این کشورها پیوست. BRICS از ترکیب حروف اول نام این پنج کشور در زبان انگلیسی تشکیل شده است. این گروه که در ابتدا BRIC نام داشت، پس از پیوستن آفریقای جنوبی به BRICS تغییر نام داد.

این پنج کشور همگی کشورهای در حال توسعه یا اقتصادهای نوظهور هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *