1. صفحه اصلی
 2. »
 3. اقتصاد کلان
 4. »
 5. نقشه راه ۱۰ ماده‌ای اتحادیه اروپا…

نقشه راه ۱۰ ماده‌ای اتحادیه اروپا برای صلح و پایان مناقشه اسرائیل و فلسطینی‌ها: از تشکیل کشور مستقل فلسطینی و عادی سازی کامل روابط اسرائیل و جهان عرب تا ایجاد یک «جایگزین سیاسی احیا شده» به جای حماس

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

یورونیوز نوشت که این رسانه به نقشه راه 10 ماده ای جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دسترسی دارد که برای هموار کردن راه برای “راه حلی معتبر و جامع” برای مناقشه اسرائیل و فلسطین آماده شده بود.

به گزارش یورونیوز، این سند که هنوز علنی نشده، قرار است در نشست دوشنبه هفته آینده توسط وزرای خارجه اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار گیرد. این سند مراحلی را بیان می کند که بورل معتقد است در نهایت می تواند صلح را در نوار غزه و یک کشور مستقل فلسطینی به ارمغان بیاورد. از سوی دیگر، روابط اسرائیل و کشورهای عربی باید عادی شود و امنیت بلندمدت در منطقه تضمین شود.

محور اصلی اجرای این نقشه راه، برگزاری «کنفرانس مقدماتی صلح» است که «بازیگران کلیدی» آن اتحادیه اروپا، آمریکا، مصر، اردن، عربستان سعودی، اتحادیه عرب و سازمان ملل خواهند بود. شرکت کنندگان باید به طور منظم با مقامات اسرائیلی و فلسطینی که “طرفین درگیری” نامیده می شوند در تماس باشند، اما این دو در ابتدا “نیازی به ملاقات با یکدیگر نخواهند داشت.”

بر اساس این سند، نوار غزه و کرانه باختری به جای حماس توسط تشکیلات خودگردان فلسطین و سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) اداره خواهد شد.

کنفرانس یک سال فرصت خواهد داشت تا چارچوب طرح صلح را با در نظر گرفتن بازخورد همه طرف های درگیر، قطعنامه های سازمان ملل، نتیجه گیری شورای اتحادیه اروپا و تلاش های میانجیگری قبلی طراحی کند.

پس از آماده شدن، این طرح به «طرفین درگیری» ارائه می شود و به عنوان مبنای اصلی مذاکرات نهایی مورد استفاده قرار می گیرد.

در مقدمه این نقشه راه آمده است: با توجه به شرایط موجود و با وجود مشکلات و ابهامات آشکار، زمان آماده سازی برای صلح همه جانبه بین اسرائیل و فلسطین فرا رسیده است.

این سند یک روز پس از آن منتشر شد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی راه حل دو کشوری را رد کرد و قول داد حمله نظامی به غزه را تا نابودی حماس و آزادی همه گروگان ها ادامه دهد.

نتانیاهو گفت: ما به چیزی جز پیروزی مطلق رضایت نخواهیم داد.

اظهارات نتانیاهو بر پیشنهاد بورل و نشست آتی وزرای خارجه اتحادیه اروپا سایه افکنده است، جایی که جنگ بین اسرائیل و حماس در راس دستور کار قرار دارد.

با وجود درخواست‌های مکرر متحدان غربی، اسرائیل هیچ پیشنهادی برای پایان دادن به خصومت‌ها و دادن فرصت جدی به دیپلماسی ارائه نکرده است.

به گفته وزارت بهداشت غزه، حمله اسرائیل در پاسخ به حملات 7 اکتبر حماس تا کنون بیش از 24 هزار فلسطینی را کشته است که بیش از 10 هزار نفر از آنها کودک هستند. این جنگ همچنین باعث ویرانی گسترده و بحران انسانی شدید در این منطقه پرجمعیت شده است.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا روز جمعه گفت: «در این برهه از زمان، مقامات اسرائیلی درباره راه حل دو کشوری صحبت نمی کنند. آنها فقط از جنگ صحبت می کنند. آنها فقط از هدف نظامی نابودی حماس صحبت می کنند.

وی افزود: ما باید با آن مقابله کنیم، این مسئولیت و وظیفه ماست که فراتر از آن نگاه کنیم.

طرح بورل سعی می کند این وظیفه را روی کاغذ بیاورد.

اگرچه نقشه راه ماهیت یک ابتکار صلح بالقوه را پیش داوری نمی کند، اما یک جدول زمانی منسجم برای سازماندهی یک روند صلح بالقوه ارائه می دهد. هدف آن نه تنها پایان دادن به جنگ کنونی، بلکه پرداختن به علل ریشه‌ای است که به درگیری اسرائیل و فلسطین در هفت دهه گذشته دامن زده است.

با این حال، به نظر نمی رسد که همه 27 کشور عضو اتحادیه اروپا از این طرح استقبال کنند، زیرا این کشورها در نحوه برخورد با مناقشه یا حتی صحبت در مورد آن اختلاف نظر دارند.

نقشه راه صلح

در سند مشاهده شده توسط یورونیوز، 10 مورد پیش بینی شده است:

 1. این روند باید به ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل و “عادی سازی کامل” روابط بین اسرائیل و جهان عرب منجر شود.
 2. بازیگران بین المللی باید به هر دو طرف کمک کنند تا راه را برای صلح هموار کنند و به ایجاد یک «آلترناتیو سیاسی احیا شده» برای حماس کمک کنند.
 3. بازیگران بین المللی باید یک کنفرانس مقدماتی صلح را «در اولین فرصت» برای حل و فصل جنگ کنونی و به ویژه درگیری اسرائیل و فلسطین برگزار کنند.
 4. این کنفرانس باید وزرای خارجه و سران سازمان های بین المللی را گرد هم آورد تا در مورد روند صلح گفتگو کنند، در حالی که آنها جلسات جداگانه ای را «تقریباً همزمان» با طرف های درگیر برگزار می کنند.
 5. کنفرانس باید گروه های کاری تشکیل دهد و «چارچوب اساسی» طرح صلح را ظرف یک سال طراحی کند.
 6. طبق قطعنامه‌های قبلی سازمان ملل متحد و تلاش‌های میانجی‌گری، این طرح باید «تا حد امکان» به عناصر اصلی صلح فراگیر بپردازد.
 7. این طرح باید “ضمانت های امنیتی قوی” برای اسرائیل و کشور آینده فلسطین “مشروط به رسمیت شناختن کامل دیپلماتیک متقابل و ادغام اسرائیل و فلسطین در منطقه” ارائه کند.
 8. کنفرانس باید با طرف های درگیری “در هر مرحله و در هر زمان” در حالی که طرح صلح در حال توسعه است، مشورت کند. نکته مهم این است که اگر یکی از طرفین تصمیم به عقب نشینی گرفت، کار باید ادامه یابد.
 9. پس از آماده شدن این طرح، باید به اسرائیلی ها و فلسطینی ها ارائه شود. مذاکره بر سر متن نهایی به عهده آنها خواهد بود.
 10. به موازات این روند، شرکت کنندگان کنفرانس باید برای کاهش بحران انسانی کنونی، تضمین آزادی گروگان های اسرائیلی، جلوگیری از تشدید تنش در منطقه، تقویت مشروعیت دموکراتیک تشکیلات خودگردان فلسطین و حمایت از بازسازی غزه تلاش کنند. .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *