1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. تروریست‌زدایی بدون مرز – به گزارش…

تروریست‌زدایی بدون مرز – به گزارش میهن تجارت

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، رسانه ها، روزنامه ها و مطبوعات آزاد از ارکان توسعه و دموکراسی در هر جامعه ای محسوب می شوند. بر این اساس خبرگزاری به گزارش میهن تجارت مروری بر عناوین روزنامه های کشور دارد.

روزنامه ایران در صفحه اول امروز با تیتر فرافکنی برای فرار از طناب سیاسی! وی نوشت: یک روز از روی ناامیدی حمله می کند و مردم بی دفاع غزه را هدف حملات خونین نظامی قرار می دهد و روز دیگر برای ایران خط و نشان می کشد. کافی است «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در تنگنا گرفتار شود که آداب و رفتار یک سیاستمدار را رها کرده و فقط جلوی دوربین های خبری تهدید می کند. نتانیاهو این بار در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه چرا اسرائیل به جای حمله مستقیم به ایران به حمله به نیروهای نیابتی بسنده می کند، مدعی شد: کی گفته اسرائیل به ایران حمله نمی کنیم، ما به ایران حمله می کنیم. این ادعا را تکرار کرد و اتهامات واهی خود را تکرار کرد و افزود: سر مار در ایران است که پشت حملات حوثی ها و حزب الله لبنان است. اولین باری است که به وضوح ایران را مقصر حملات احتمالی اخیر می داند، اما اینها عجیب نیست وقتی بدانیم که از 7 اکتبر 2023، نتانیاهو ماه به ماه و روز به روز عصبی تر خواهد شد. خطاب به جامعه بین‌المللی که خط جدید او علیه ایران ناشی از درک این واقعیت است که زندگی سیاسی‌اش رو به افول است و چاره‌ای جز ادعای قمار بزرگ‌تری برای نجات خود ندارد.

روزنامه کیهان در بخش ویژه اخبار امروز با تیتر رویترز: تنش با ایران به هیچ وجه به نفع پاکستان نیست. وی نوشت: روابط اقتصادی پاکستان با ایران برای اسلام آباد مهم است، زیرا این کشور تلاش می کند کالاهای حیاتی از جمله سوخت و برق را برای استفاده غربی ترین استان خود یعنی بلوچستان از ایران تامین کند. این تحلیل را خبرگزاری رویترز با اشاره به تنش مرزی اخیر بین دو کشور و با اشاره به هزینه بالای تنش با ایران برای پاکستان منتشر کرد و نوشت: تشدید تنش های ژئوپلیتیکی بین پاکستان و ایران در روز پنجشنبه شوک وارد کرده است. به اقتصاد بحران زده پاکستان، اوراق قرضه دلاری این کشور را به هم ریخته و بازار سهام آن را تحت تاثیر قرار داده است.

دو روز پس از اعلام تهران مبنی بر حمله به پایگاه‌های گروه تروریستی «جیش‌العدل» در خاک پاکستان، صبح پنج‌شنبه بر اساس ادعای خود، شبه‌نظامیان جدایی‌طلب بلوچ را هدف قرار داد. تنش با ایران در حالی اتفاق می افتد که پاکستان با اقتصاد 350 میلیارد دلاری خود در میانه یک بحران اقتصادی فلج کننده، با تورم بالا و کسری مالی و حساب جاری به سر می برد. این کشور تحت برنامه کمک مالی 3 میلیارد دلاری از سوی صندوق بین المللی پول قرار دارد که تابستان گذشته آن را از آستانه ورشکستگی کامل خارج کرد. پس از اعلام وزارت خارجه پاکستان مبنی بر حمله به داخل ایران، اوراق قرضه بین المللی پاکستان نیز کاهش یافت. شاخص بورس پاکستان نیز 1.6 درصد کاهش یافت. روابط اقتصادی پاکستان با ایران، اگرچه زیاد نیست، اما برای اسلام آباد مهم است زیرا این کشور به دنبال تامین کالاهای حیاتی از جمله سوخت و برق برای مصرف غرب است. استان یعنی بلوچستان از ایران تامین کند. ایران برق بسیاری از مناطق پاکستان را تامین می کند و به طور غیررسمی، قاچاق گاز مایع و گازوئیل از ایران یکی از منابع اصلی تامین انرژی پاکستان محسوب می شود.

تروریسم بدون مرز

روزنامه جوان در صفحه اول امروز با تیتر آمریکا به قدرت نمایی یمن با اتهام تروریسم پاسخ داد! وی نوشت: آمریکا که با تشکیل ائتلاف دریایی و حملات کور نتوانست عملیات موشکی یمن در دریای سرخ را متوقف کند، با قرار دادن نام جنبش انصارالله به آخرین گزینه تروریسم برای افزایش فشار بر یمن متوسل شده است. لیست گروه های تروریستی اقدامی که نه تنها باعث کاهش تنش در منطقه می شود، بلکه با هشدارهای صنعا برای جلب رضایت واشنگتن، دامنه تنش ها گسترش می یابد و دود آن به چشم آمریکایی ها و صهیونیست ها خواهد رفت که بر طبل جنگ می کوبند.

علیرغم درخواست ایران و گروه های مقاومت منطقه برای کاهش ماجراجویی های آمریکا، دولتمردان این کشور همچنان به آتش جنگ در دریای سرخ دامن می زنند. چند روز پس از حمله هوایی آمریکا و انگلیس به مواضع نظامی در یمن، این بار گزینه دیگری در دستور کار کاخ سفید قرار گرفته است تا شاید بتواند انصارالله را مجبور به عقب نشینی از عملیات خود کند و امنیت صهیونیست ها را تضمین کند. کشتی ها در دریای سرخ جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید چهارشنبه شب اعلام کرد که واشنگتن جنبش انصارالله را به فهرست سازمان های به اصطلاح «تروریستی» در این کشور بازگردانده است. وی مدعی شد: واشنگتن با این طبقه بندی می خواهد حوثی ها را مجبور به ترک ایران کند.

تروریسم بدون مرز

روزنامه وطن مزور در صفحه اول امروز خود با بیان اینکه تنش موقت میان ایران و پاکستان می تواند به بستری برای همکاری دو کشور علیه تروریسم تبدیل شود، تیتر یک “تروریست بدون مرز” انتخاب کرد و نوشت: عملیات تروریستی گروهک تروریستی موسوم به جیش العدل در شرق ایران در چند سال اخیر به شدت افزایش یافته است، به ویژه برنامه های آمریکایی ها برای بازسازی داعش در شرق ایران با نام داعش خراسان نیز. خطر تبدیل شدن این گروه ها به بحران را موجب شد. امنیت در شرق کشور عملیات تروریستی در راسک و سرنخ های حادثه تروریستی کرمان نشان داد که ایران باید هر چه زودتر برای ایجاد امنیت بیشتر در مرزهای شرقی خود فکر کند. یکی از دلایلی که ادامه این وضعیت را برای ایران غیرقابل تحمل کرده است، بحث امنیت اقتصادی است. ایران برنامه‌های بلندمدتی در زمینه‌های توسعه دارد که یکی از مهم‌ترین این برنامه‌ها میزبانی کریدور شرق به غرب، توسعه بندر چابهار و تبدیل شرق و جنوب کشور به قطب مهم آینده اقتصادی است. تحولات منطقه و جهان اما آمریکا و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس از طریق تروریست های مستقر در پاکستان با تدارک عملیات تروریستی در شرق ایران به دنبال برهم زدن امنیت سرمایه گذاری در شرق کشور هستند. بنابراین تغییر وضعیت ایجاد ناامنی توسط تروریست های مستقر در پاکستان در شرق ایران به اولویت مهمی برای ایران تبدیل شد.

تروریسم بدون مرز

روزنامه شرق در صفحه اول امروز با تیتر “سدهای خالی” وی با اشاره به اینکه وضعیت منابع آبی در برخی استان ها از جمله تهران به وضعیت نگران کننده ای رسیده است، نوشت: زمستان به نیمه رسیده و سال کم آبی و کم بارشی بحث داغ ایران است. دمای کم سابقه و بازار راکد لباس های زمستانی به همراه تصاویری از کوه های بدون برف، نگرانی عمومی را نسبت به منابع آب افزایش داده است. در این بین زمزمه هایی مبنی بر سرقت ابرها و جنگ سرد آبی بین کشورها به گوش می رسد که به گفته کارشناسان هیچ مبنای علمی ندارد.

نگاهی به گزارش های آماری نشان می دهد که نگرانی مردم از وضعیت منابع آب بیجا نیست. گزارش شرکت مدیریت منابع آب کشور از میزان بارندگی ایران در سال آبی جاری تا 31 آذر حاکی از آن است که ارتفاع کل نزولات جوی کشور به 51.9 میلی متر رسیده است که در مقایسه با میانگین بلندمدت مشابه است. دوره ها، که 88.4 میلی متر است. 41 درصد کاهش نشان می دهد و این رقم بارندگی امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل که 74.9 میلی متر بود 31 درصد کاهش داشته است. این گزارش نشان می دهد که میزان بارندگی در تمامی استان های کشور به جز سه استان نسبت به میانگین بلندمدت 55 ساله کاهش یافته است. بیشترین کاهش بارندگی مربوط به استان های فارس، یزد، قم، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، بوشهر، چهارمحال بختیاری، قزوین، کرمان و هرمزگان بوده است. میزان بارندگی در خراسان شمالی نسبت به میانگین بلندمدت 55 ساله تغییری نکرده است و میزان بارندگی در مازندران و گلستان افزایش یافته است.

بر اساس گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران، حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور تا سوم دی ماه سال جاری 20 میلیارد و 130 میلیون متر مکعب است و کمتر از نیمی از مخازن سدهای کشور دارای پر شده است. بر اساس این گزارش نزدیک به 41 درصد از مخازن سدهای کشور تخلیه شده است.

تروریسم بدون مرز

روزنامه جهان در صفحه اول امروز با تیتر “کف دستمزد روی زمین” وی نوشت: در هفته های آینده تا پایان سال جلساتی برای تعیین حداقل دستمزد سال 1403 برگزار می شود، در حالی که در لایحه بودجه سال 1403 از افزایش 20 درصدی دستمزد کارکنان دولت خبر داده شده است، به نظر نمی رسد کارگران کار کنند. حقوق می تواند به طور قابل توجهی متفاوت از این رقم باشد. اما «دنیای اقتصاد» در سه سناریو با افزایش 20، 40 و 60 درصدی حداقل دستمزد سال آینده را محاسبه و با سال های قبل مقایسه کرده است. بر اساس این بررسی ها، اگر حداقل دستمزد 20 درصد افزایش یابد، سطح دستمزد واقعی در پایین ترین حد دو دهه اخیر خواهد بود. در سناریوی دوم با توجه به تورم احتمالی در سال آینده، افزایش 40 درصدی حداقل دستمزد تنها سطح فعلی قدرت خرید کارگران را حفظ می کند. در سناریوی سوم افزایش 60 درصدی دستمزدها که البته بعید است سطح واقعی حداقل دستمزد را به سال 1395 نزدیک کند. با توجه به روند موازی رشد دستمزد کارکنان و کارگران در سال های اخیر به نظر می رسد که سناریوی اول محتمل تر است با توجه به سهم بالای هزینه دستمزد در بودجه عمومی کشور که طبق آخرین اظهارنظرها حدود 45 درصد از هزینه های بودجه سال آینده را تشکیل می دهد، کاهش رشد دستمزد کارکنان کمتر از رشد بودجه (شکل تحقق یافته) می تواند اندکی کاهش یابد. از هزینه های دولت

تروریسم بدون مرز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *