1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. میدل ایست آی: ریاض میانجی تهران…

میدل ایست آی: ریاض میانجی تهران و واشنگتن برای کنترل تنش‌ها در منطقه شده است

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

ایسنا: یک رسانه انگلیسی مدعی شد عربستان سعودی که در چند ماه گذشته روابط دیپلماتیک خود را با ایران از سر گرفته است، به عنوان کانال ارتباطی ایران و آمریکا به عنوان دو بازیگر مهم تاثیرگذار بر اوضاع منطقه پس از جنگ غزه عمل کرده است. است.

یک رسانه انگلیسی با استناد به اظهارات منابع آگاه مدعی شد که پس از گذشت 9 ماه از عادی سازی روابط تهران و ریاض، عربستان سعودی نقش جدیدی را به عنوان میانجی در روابط ایران و آمریکا ایفا می کند.

پایگاه خبری انگلیسی میدل ایست آی در این باره نوشت: مقامات بلندپایه ریاض در انتقال پیام بین این کشورها و کاهش تنش بر سر جنگ غزه کمک کرده اند.

این روند از آبان ماه گذشته زمانی آغاز شد که حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در نشست فوق العاده ای درباره جنگ غزه در ریاض که با حضور سران سازمان همکاری اسلامی و ائتلاف عربی برگزار شد، شرکت کرد.

یک منبع آگاه ایرانی که از این ماجراها مطلع بود به میدل ایست آی گفت که امیر عبداللهیان حامل پیامی برای آمریکاست که قرار است به مقامات عربستان سعودی برساند. این پیام در واقع پاسخی بود به پیامی که مدتی قبل از واشنگتن دریافت شده بود.

وی همچنین گفت که سعودی‌ها سپس این پیام را به مقامات ارشد واشنگتن منتقل کردند.

یک منبع آگاه دیگر در وزارت امور خارجه ایران نیز به میدل ایست آی گفت: عربستان سعودی به همراه عمان، قطر و سوئیس که حافظ منافع آمریکا در ایران هستند به عنوان کانال ارتباطی بین دو کشور عمل کرده اند.

این چهار کشور پس از عملیات «طوفان الاقصی» در 7 اکتبر که توسط جنبش مقاومت فلسطین علیه رژیم صهیونیستی انجام شد، بارها فعالیت هایی را برای میانجی گری انجام داده اند.

به گفته یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه ایران، تماس‌هایی که میان آمریکا و ایران رد و بدل شده، عمدتاً بر کنترل تنش‌ها و جلوگیری از گسترش بیشتر تنش‌ها در غزه بوده است.

وی همچنین گفت: تهران به آمریکا درباره پیامدهای احتمالی گسترش منطقه‌ای جنگ رژیم صهیونیستی در غزه در سطح غیرقابل کنترلی هشدار داده است.

در ادامه این گزارش، منبع اول می گوید با تشدید تنش ها در پی ترور یکی از فرماندهان ارشد «محور مقاومت» در منطقه، از عربستان به عنوان کانال ارتباطی استفاده شد.

پس از شهادت رازی موسوی، یکی از فرماندهان ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران ایران توسط رژیم صهیونیستی در سوریه، یک هیئت سعودی در 4 شهریورماه با پیامی از واشنگتن مبنی بر اینکه می خواهد کنترل کند، به تهران سفر کرد. درگیری ها در غزه .

به گفته این منبع، این مشروط به توقف تلاش های ادعایی ایران برای برهم زدن تلاش ها برای برقراری روابط تمام عیار بین رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی خواهد بود. روند عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی پس از جنگ غزه متوقف شد.

یک منبع ایرانی دیگر نیز به میدل ایست آی گفت: واشنگتن از کانال های ارتباطی عربستان سعودی برای اطلاع تهران از حملات علیه ارتش یمن که در پی اقدامات رژیم صهیونیستی در غزه علیه کشتی های این کشور در دریای سرخ حملاتی انجام داده بود، استفاده کرده است. داده شده.

در این پیام از ایران خواسته شده تا در جریان حملات آمریکا به یمن، گروه های متحد خود را تحت کنترل داشته باشد. همچنین در این پیام آمده است که حملات علیه ارتش یمن ابتدا قوی نخواهد بود، اما در صورت واکنش شدید تهران، آمریکا پاسخ قاطع خواهد داد.

میدل ایست آی از مقامات آمریکایی و عربستانی خواسته است در این زمینه توضیحاتی ارائه کنند.

ادعای این منابع آگاه در گفتگو با میدل ایست آی درباره پیام های ارسالی به ایران برای کنترل نیروهای مقاومت در منطقه با افزایش تنش در حالی است که ایران بارها بر استقلال کامل گروه های مقاومت در کشورهای منطقه تاکید کرده است. بر اساس صلاحدید و تصمیم خود در رابطه با امنیت کشور خود و یا حمایت از ملت مظلوم فلسطین اقدام می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *