1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. گفتن «اینجا کوچه ما یا زیر…

گفتن «اینجا کوچه ما یا زیر پنجره خانه ما و جلوی مغازه ما است» حقی برای شما ایجاد نمی‌کند

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، شهرنشینی مستلزم رعایت قوانین و مقررات شهری است و کارشناسان معتقدند زمانی که شهرنشینان به حقوق یکدیگر احترام بگذارند و به مسئولیت خود در قبال شهر و جامعه عمل کنند، به «شهروند» ارتقا می یابند.

حقوق شهروندی مجموعه ای از حقوقی است که هر شهروندی دارد و باید توسط سایر شهروندان و دولت رعایت شود. حقوق شهروندی در ایران نیز مانند بسیاری از کشورها پذیرفته شده است و بارزترین و مهمترین جلوه آن قانون اساسی است که در اصل 32 گانه 34، 35، 37، 38 و 39 به آن اشاره شده است.

با توجه به اهمیت مسائل حقوق شهروندی، مشکلات پارک خودرو مورد بحث قرار گرفته است. شهرهای بزرگ به دلیل ترافیک زیاد به پارکینگ دائمی خودرو تبدیل شده اند، مشکل پارک خودرو در نقاط مختلف شهر همیشه بسیاری از شهروندان را سردرگم کرده است، کوچه های بن بست مانند خیابان های کوچک و بزرگ از پارک خودروها مستثنی نیستند، کوچه ها که برخی از مالکان ساختمان ادعای مالکیت آن را دارند. خیابان یا کوچه را نیز در اختیار دارند و از پارک خودروها جلوگیری می کنند، بنابراین همیشه مشکلاتی برای پارک خودرو وجود دارد، بیش از 50 درصد شکایات همسایگان و شهروندان در شهرهای بزرگ مربوط به سد معبر یا پارک نامناسب خودروها است. از نظر قانونی فضای کوچه ملک مطلق ساختمان ها محسوب می شود؟ چه حقوقی در مورد اموال خود داریم؟ اگر در جایی زندگی می کنیم که ماشین ها مزاحم هستند چه کنیم؟ آیا پانچری و تهدید کار می کند؟ اگر شخصی مانع از پارک خودرو یا آسیب رساندن به خودروی پارک شده شد، چه کنیم؟ چگونه شکایت کنیم؟

بر اساس ماده 24 قانون مدنی ایران هیچکس نمی تواند بر معابر و کوچه ها و معابر عمومی ادعای مالکیت کند. قسمتی از اموال عمومی محسوب می شود و طبق قانون فضای کوچه متعلق به شخص خاصی نیست و متعلق به عموم مردم است (ماده 24 قانون مدنی) و با رعایت سایر قوانین هرکس می تواند از مزایای آن بهره مند شود (ماده 24). ماده 92 قانون مدنی). بنابراین، تا زمانی که از مانع رد نشده اید یا در جایی توقف نکرده اید، حق دارید در کوچه پارک کنید.

گذاشتن سطل و بشکه جلوی مغازه یا ظروف سیمانی در طول و عرض ساختمان از هر نظر غیر قانونی است پس بهانه هایی مثل اینجا کوچه ماست زیر ویترین خانه ما جلوی مغازه ما هیچ کدام از اینها نیست. دلایلی هستند که شما مالک زمین اطراف خانه هستید. یا یک مغازه پیدا کنید و برای آن تعیین تکلیف کنید و دیگر ماشین ها را از پارک کردن منع کنید.

اینکه پول خرج کردی و پیاده رو آسفالت کردی یا گل و درخت کاشته ای هیچ حقی به آن و فضای مجاور کوچه نمی دهد و نمی توان گفت «زیر پنجره و جلوی دیوار» متعلق به حریم خصوصی ملک من و پارک کردن ماشین در آن (در فضا غیر گذرا کوچه ها) طبق قاعده «اول آمد، اولین خدمت».

اگر ساکنان منازل و مغازه داران برای پارک کردن شما مانع ایجاد کنند، سبد بگذارند، سکو جلوی مغازه بگذارند یا سکو بگذارند، کار آنها غیرقانونی است، زیرا هیچ شهروندی حق ندارد فضای خیابان را به خود اختصاص دهد. بنابراین اگر زمان کافی برای منتظر آمدن افسر و سپس پارک دارید، می توانید از پلیس راهنمایی و رانندگی و نیروی انتظامی بخواهید که این گونه موانع را جمع آوری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای امروز:

واشنگتن پست: همه در اسرائیل موافق پاسخ دادن به ایران هستند؛ گزینه‌ها شامل حمله احتمالی به تاسیسات در تهران یا حمله سایبری است / پیام بلینکن به اسرائیل: قدرت و خرد باید دو روی یک سکه باشند /سخنگوی کاخ سفید: امریکا در تصمیم گیری اسرائیل در مورد پاسخ به حمله ایران دخالتی ندارد / الجزیره: پیام هشدار آمیز تهران به تل آویو از طریق قاهره

واشنگتن پست: همه در اسرائیل موافق پاسخ دادن به ایران هستند؛ گزینه‌ها شامل حمله احتمالی به تاسیسات در تهران یا حمله سایبری است / پیام بلینکن به اسرائیل: قدرت و خرد باید دو روی یک سکه باشند / الجزیره: پیام هشدار آمیز تهران به تل آویو از طریق قاهره / پولیتیکو: هیچکس نمی‌خواهد اوضاع از کنترل خارج شود، به جز شاید نتانیاهو