1. صفحه اصلی
  2. »
  3. بورس
  4. »
  5. پیش بینی بورس امروز یکشنبه یکم…

پیش بینی بورس امروز یکشنبه یکم بهمن ماه ۱۴۰۲

میهن تجارت- استقبال بازارهای سهام از معاملات روز یکشنبه در شرایطی است که شاخص کل بورس تهران در روز شنبه افت کرد. برای پیش بینی بازار سهام امروز – یکشنبه بهمن – نگاهی داریم به روند بازار سهام در آخرین روز کاری. روز شنبه شاخص کل 19 هزار و 33 واحد و شاخص کل هم وزن 7 هزار و 999 واحد افت کرد. همچنین شاخص کل OSE 252 واحد کاهش و شاخص هم وزن OSE 1727 واحد کاهش یافت.

بیشترین افزایش قیمت

بیشترین کاهش قیمت

در بورس اوراق بهادار دسبهان (شرکت سبحان دارو)، سیلام (شرکت سیمان ایلام) و فسازان (شرکت غلتک سپاهان) بیشترین کاهش قیمت را در روز یکشنبه داشتند و در معاملات فرابورس نیز شرکت های آترین نخ قم (ناترین)، سرمایه گذاری تدبیرگران. (سدبیر) و شرکت داروسازی دتولید بیشترین کاهش قیمت را داشتند.


بیشتر بخوانید: بازار سهام در گرداب تنش به سر می برد


عرضه و تقاضا در بازار

در معاملات روز شنبه 33 نماد در صف خرید و 92 نماد با صف فروش مواجه شدند. ارزش کل صف های خرید با 55 درصد کاهش نسبت به روز کاری قبل به 97 میلیارد تومان و ارزش کل صف های فروش با 5 درصد افزایش به 866 میلیارد تومان رسید.

پیش بینی بازار سهام امروز

در آخرین روز معاملاتی دی ماه، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران بیش از 19 هزار واحد افت کرد. نمادهای تاپیکو، شستا، شتران، شبندر، رمپنا و خودرو بیشترین تاثیر را در افت شاخص داشتند.

روز گذشته ارزش معاملات خرد سهام با رشد 55 درصدی به 627 میلیارد تومان رسید. اما دیروز ارزش صف های فروش 5 درصد بیشتر از روز چهارشنبه بود و به رقم نجومی 866 میلیارد تومان رسید.

از سوی دیگر برای ششمین روز متوالی ارز واقعی از بورس خارج شد که رقمی معادل 934 میلیارد تومان داشت. میزان تولید پول واقعی 18 برابر – معادل 1731 درصد – نسبت به چهارشنبه افزایش یافته است. بنابراین علاوه بر ریزش شاخص های بازار، شاهد افزایش خروج سرمایه و صف های طولانی فروش بودیم.

دیروز فرمول جدید خوراک صنعتی شامل میعانات و نفت خام و فرآورده های نفتی تحویل وزارت نفت اعلام شد که از ابتدای سال 1402 تا پایان سال 1404 را پوشش می دهد.

ناظران معتقدند نرخ فروش بنزین نیز در مصوبه جدید تغییر کرده است که می تواند بر اساس عیار بنزین هر پالایشگاه و ترکیب وزنی آن در سبد فروش (تولید) سود را کاهش دهد. در این اطلاعیه قیمت فروش بنزین که قبلا بر اساس نرخ فوب سنگاپور بود به فوب خلیج فارس تغییر یافت. این نرخ در 2 سال گذشته 4.3 دلار کمتر از نرخ سنگاپور بوده است.

این تصمیم دیروز یکی از عوامل سقوط بازار بود که می تواند آغازگر روند نزولی باشد. از سوی دیگر شهادت تعدادی از مستشاران نظامی ایرانی در دمشق پایتخت سوریه در حمله هوایی رژیم صهیونیستی از دیگر اخباری بود که دیروز جو بازار را منفی کرد. در هفته‌های اخیر ریسک‌های سیاسی بازار ایران رشد کرده و یکی از عوامل تغییر قیمت‌ها هستند.

منبع: اکو ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *