1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. کرونای جهش‌یافته چینی همه‌گیر می‌شود؟

کرونای جهش‌یافته چینی همه‌گیر می‌شود؟

کرونای جهش‌یافته چینی همه‌گیر می‌شود؟

میر شهرام صفری در گفت و گو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت، با اشاره به انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر اینکه دانشمندان چینی یک سویه جهش یافته از ویروس کرونا ایجاد کرده اند که به مغز حمله می کند، اظهار کرد: در این آزمایش به نقل از دیلی میل، دانشمندان در پکن که به ارتش چین منصوب شده بودند، ویروسی شبیه به کووید به نام JXP2V که در پانگولین ها یافت می شود، شبیه سازی کردند و موش ها را به آن آلوده کردند.

وی افزود: موش هایی که در این آزمایش مورد مطالعه قرار گرفتند شبیه انسان بودند و برای تولید پروتئینی که بدن انسان می سازد برای بررسی نحوه واکنش ویروس در انسان مهندسی شده بودند. همه موش‌های آلوده به این پاتوژن در عرض هشت روز مردند، که محققان به طرز شگفت‌آوری سریع دریافتند.

این متخصص مغز و اعصاب تصریح کرد: به گزارش دیلی میل، علائم این بیماری شامل سفیدی کامل چشم ها، کاهش وزن سریع و خستگی بود و دانشمندان از کشف بار ویروسی بالا در مغز، چشم، ریه، بینی و بینی شگفت زده شدند. نای موش ها که نشان می دهد این ویروس علیرغم ارتباط با کووید، به شکلی خاص و متفاوت در بدن تکثیر و پخش می شود.

صفری ادامه داد: بر اساس این خبر، در روز ششم بیماری، بار ویروسی در ریه ها کاهش یافت، اما مغز حیوان تحت آزمایش کوچک شد و میزان ویروس در مغز به شدت بالا بود و محققان هشدار دادند. یک مقاله علمی که هنوز منتشر نشده است. این یافته ها بر خطر انتقال GXP2V به انسان تاکید می کند.

وی گفت: در ادامه به این موضوع اشاره می شود که بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه فناوری شیمیایی پکن، ویروس مذکور در سال 2017 و قبل از شیوع کووید-19 کشف و در پانگولین های مالزی یافت شده است که حدس می زنند واسطه آن باشد. میزبان. کووید از خفاش ها به انسان نیز منتقل شده است، محققان این ویروس را تکثیر کردند و برخی از نمونه ها را در آزمایشگاه پکن ذخیره کردند و در آنجا به تکامل و جهش ادامه داد.

فیزیولوژیست اعصاب با بیان اینکه هیچ دلیلی برای نگرانی بابت اخبار منتشر شده در فضای مجازی وجود نداردوی افزود: در واقع تاکنون هیچ گونه نشت ویروسی اتفاق نیفتاده و علت این ویروس در هیچ انسانی بررسی نشده است.

صفری افزود: ویروس های با کشندگی بالا در صورت انتشار نمی توانند باعث بیماری همه گیر شوند زیرا میزبان اولیه به زودی از بین می رود و این گونه آزمایش ها با هدف پیشگیری و آمادگی در برابر خطرات احتمالی انجام می شود و هدف دانشمندان شناسایی ویژگی های این گونه ویروس ها در صورت انتقال به انسان. .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *