1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. علائم کمبود ویتامین دی چیست؟

علائم کمبود ویتامین دی چیست؟

به گزارش سرویس ترجمه خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، ویتامین D نقش مهمی در بهبود سلامت کلی بدن دارد، بنابراین دریافت این ویتامین به طور منظم از طریق رژیم غذایی یا نور خورشید ضروری است؛ کمبود ویتامین D می تواند باعث مشکلاتی مانند ضعیف شدن استخوان ها، نوسانات خلقی، افسردگی، گرفتگی عضلات مکرر، کندی بهبود زخم ها و ریزش مداوم مو شود. نتایج مطالعات نشان می دهد که حدود 79 درصد از مردان و 75 درصد از زنان از مشکل کمبود ویتامین D رنج می برند. در ادامه به بررسی علائم کمبود ویتامین D می پردازیم:

پوست رنگ پریده یا خشک

پوست یکی از حیاتی ترین قسمت های بدن است و تغییر رنگ آن می تواند نشانه کمبود ویتامین D باشد، کمبود این نوع ویتامین می تواند منجر به قرمزی، خشکی یا خارش پوست شود. ویتامین D برای بهبود عملکرد ملانوسیت ها، سلول های مسئول تولید رنگدانه پوست، ضروری است و زمانی که بدن انسان ویتامین D کافی دریافت نمی کند، رنگ پوست تغییر می کند.

ریزش بیش از حد مو

ویتامین D به طور مستقیم با کراتینوسیت ها، نوعی سلول که برای رشد مو ضروری است، مرتبط است، زمانی که سطح ویتامین D در بدن کم باشد، ریزش مو به دلیل کمبود این سلول ها ممکن است رخ دهد. نتایج مطالعات نشان می دهد که اکثر زنانی که از ریزش مو رنج می برند کمبود ویتامین D دارند.

عرق کردن روی پیشانی

تعریق بی دلیل و بیش از حد می تواند نشانه کمبود ویتامین D باشد، البته عوامل دیگری مانند ژنتیک و شرایط محیطی نیز در ایجاد تعریق نقش دارند. سطوح کافی ویتامین D از عملکرد صحیح سیستم عصبی حمایت می کند و کمبود آن ممکن است این تعادل را مختل کرده و منجر به تعریق بیش از حد شود.

پیری سریع پوست

کمبود ویتامین D می تواند باعث پیری سریع پوست شود، تغییرات مختلف در عملکرد بدن به دلیل کمبود ویتامین D باعث پیری زودرس می شود. علاوه بر این، افزایش سن بر توانایی بدن برای تولید ویتامین D تأثیر می گذارد.

تشدید اگزما

اگزما وضعیتی است که می تواند با کمبود ویتامین D تشدید شود. خواص ضد التهابی این ویتامین نقش مهمی در تنظیم پاسخ ایمنی دارد و ممکن است به کاهش علائم اگزما کمک کند. کارشناسان معتقدند که حفظ سطوح بهینه ویتامین D می تواند به مدیریت اگزما و کاهش فراوانی و شدت آن کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *