1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. چگونه استراتژی نبرد کم‌شدت حزب‌الله مؤثر…

چگونه استراتژی نبرد کم‌شدت حزب‌الله مؤثر بوده است؟

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، سایت اینترنتی اخبار وسط است آه تو در یادداشتی به قلم سامی آلارین نوشته اند که پس از شهادت صالح العاروری به دست رژیم صهیونیستی، سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان طی سخنانی به انتقام جویی و ادامه درگیری های حساب شده اشاره کرد.

دو روز بعد، سید حسن نصرالله در سخنرانی دیگری به جزئیات دستاوردهای عملیات نظامی حزب الله علیه رژیم اسرائیل در سه ماه گذشته، از جمله انجام 670 حمله که به 494 هدف اصلی اسرائیل در نزدیکی مرز لبنان اصابت کرد، پرداخت. این اهداف شامل ده‌ها شهرک، پایگاه‌های نظامی، رادار و ایستگاه‌های نظارتی بود.

مطابق با وسط است آه تودستاورد مهم حملات مستمر حزب الله در شمال سرزمین های اشغالی. اجبار 230 هزار اشغالگر به تخلیه، اختلال شدید در زندگی جامعه اسرائیل و افزایش فشار اقتصادی و سیاسی بر رژیم صهیونیستی ایجاد کرده است.

آلارین وی معتقد است که جنگ کنونی رژیم صهیونیستی علیه غزه از تمام جنگ‌های قبلی آن از نظر وحشیگری، ظلم، بی‌اعتنایی کامل به قوانین جنگ یا تظاهر به پایبندی به کنوانسیون ژنو یا سایر کنوانسیون‌های بین‌المللی پیشی می‌گیرد. این رژیم بیش از 23 هزار فلسطینی را کشته و نزدیک به 60 هزار نفر را مجروح کرده است و سعی دارد با تخریب سیستماتیک غزه، این منطقه را غیرقابل سکونت کند.

این حجم از جنایات باعث شد که آفریقای جنوبی به دلیل جنایت نسل کشی علیه رژیم صهیونیستی شکایت کند و از دیوان بین المللی دادگستری (ICJ) درخواست پایان فوری جنگ کند. اگرچه سید نصرالله در جریان سخنرانی خود تاکید کرد که تنها نیروی محض می تواند رژیم صهیونیستی را مجبور به پایان دادن به حمله وحشیانه خود به غزه کند. از 8 اکتبر، حزب الله لبنان نقش حمایتی خود را در نبرد مقاومت فلسطین مشخص کرد و درگیر جنگ فرسایشی با ارتش اسرائیل شد.

وسط است آه تو وی در ادامه نوشت: سید حسن نصرالله استراتژی نظامی حزب الله را بر دو محور تعریف کرد: اول، توقف حملات وحشیانه، کشتارهای بی رویه، مجازات های دسته جمعی و رنج گسترده ای که رژیم اسرائیل عمداً بر مردم غیرنظامی غزه تحمیل کرده است.

وی همچنین استدلال کرد که با توجه به سطح مشروعیت جهانی این هدف، پایان عملیات تروریستی رژیم اسرائیل مستلزم مشارکت فعال جامعه جهانی است و تنها مسئولیت محور مقاومت نیست.

بنابراین با این تعبیر، درگیری نظامی حزب الله با رژیم اسرائیل محدود خواهد شد و نه در حدی که به جنگی گسترده در سراسر لبنان تبدیل شود یا توجهات را از غزه منحرف کند.

در مورد راهبرد دوم سید نصرالله تاکید کرد که محور مقاومت مصمم است تا هدف نظامی اعلام شده رژیم صهیونیستی برای نابودی حماس و سایر گروه های مسلح را خنثی کند.

وی افزود: پاسخ مقاومت به این تهدید شامل ترور هر یک از رهبران آن در لبنان خواهد بود.

مطابق با آلارینسید حسن نصرالله معتقد است که اسرائیل نمی تواند مقاومت فلسطین در غزه را سرکوب کند، به ویژه با توجه به تلاش حزب الله برای فرسودگی و وارد آوردن خسارت کافی به ارتش رژیم اسرائیل در جبهه شمالی. جنگ فرسایشی کم شدت حزب الله نیز به طور فزاینده ای شروع به ایجاد واقعیت های جدیدی در صحنه کرده است که قوانین تعامل بین دو طرف را تغییر داده و توانایی های نظامی اسرائیل را کاهش داده است.

با توجه به تحلیل آلارینرژيم صهيونيستي در حالي كه سعي داشت آمريكا و ساير قدرت هاي اروپايي را وارد درگيري كند، تنها توانست آنها را متقاعد كند كه منابع عمده نظامي را به منطقه در اوايل جنگ منتقل كنند. اما در حالی که آمریکا به تازگی شروع به عقب نشینی و هشدار درباره یک جنگ گسترده تر کرده است، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و یوو گالانت، وزیر دفاع، تلاش برای جنگ منطقه‌ای بزرگ‌تر علیه حزب‌الله را آغاز کرده است. اگرچه آمریکا در بحبوحه تشدید رقابت ژئوپلیتیکی با چین و روسیه به دنبال اجتناب از شرکت در جنگ دیگری است.

وسط است آه تو وحشت شهید العاروری تلاش رژیم صهیونیستی را برای خروج از بن بست شمال و تغییر معادلات درگیری با حزب الله می داند. که علاوه بر این، پس از ناکامی در دستیابی به اهداف سیاسی و نظامی جنگ غزه، قصد تقویت روحیه داخلی را داشت.

با این حال، سید حسن نصرالله در سخنرانی پنجم ژانویه خود هرگونه تغییر در قوانین تعامل که حزب‌الله از ماه اکتبر اعمال کرده بود را رد کرد. او همچنین به واکنش قاطع به ترور اطمینان داد العاروری تا از تکرار چنین اقدامی در خاک لبنان جلوگیری کند و در عین حال متعهد شد که به جنگی همه جانبه تبدیل نشود، مگر اینکه رژیم اسرائیل تصمیم به تحریک و گسترش حملات خود بگیرد.

سایت اینترنتی وسط است آه تو وی در ادامه نوشت: ظرف 24 ساعت پس از این سخنرانی، حزب الله 62 راکت دقیق به پایگاه کنترل هوایی شلیک کرد. بمیر رژیم اسرائیل حمله کرد. این حمله خسارات زیادی به تاسیسات حیاتی که تمامی فعالیت های نیروی هوایی اسرائیل در شمال را هماهنگ می کند، وارد کرده است.

استراتژی نبرد کم شدت حزب الله چگونه موثر بوده است؟

رژیم صهیونیستی در 8 ژانویه 2024 حملات خود را با وحشت انجام داد نشان توالی یکی از ارشدترین فرماندهان یگان نخبگان رضوان تشدید شد. روز بعد، حزب الله حمله پیچیده ای را به مرکز فرماندهی نظامی اسرائیل در شمال انجام داد ایمن شد انجام داد. این نوع حملات تلافی جویانه ممکن است مهار نشوند یا حتی ممکن است منجر به یک درگیری منطقه ای شوند که سایر بازیگران خارجی از جمله ایالات متحده و ایران را به سمت خود بکشاند.

نویسنده وسط است آه تو وی به نکاتی از آخرین سخنرانی سید حسن نصرالله اشاره کرد. ابتدا سید حسن نصرالله پیشنهاد کرد که از آنجایی که اکنون ضعف رژیم اسرائیل آشکار است، شاید زمان عاقلانه ای برای گسترش عملیات نظامی حزب الله و آزادسازی مناطق لبنانی تحت اشغال رژیم اسرائیل، مانند مزارع باشد. شبا و روستا کولی هابودن. اجرا و موفقیت چنین اقدام جسورانه ای پیامدهای گسترده ای خواهد داشت که در سراسر منطقه طنین انداز خواهد شد، زیرا این اولین باری است که رژیم اسرائیل زمین هایی را که تحت فشار نظامی اشغال کرده است واگذار می کند.

با توجه به نکته دوم، مشخص است که چند تن از محور مقاومت فشار بیشتری بر رژیم اسرائیل و آمریکا برای پایان دادن به جنایات غزه وارد کرده اند. انصارالله یمن عملیات اولیه را علیه کشتی های تجاری اسرائیل یا به سمت اسرائیل انجام دادعزادار و در سراسر دریای سرخ انجام داده است. هنگامی که ایالات متحده اخیراً سه قایق یمنی را غرق کرد و 10 نیروی دریایی یمن را کشت، نیروهای مسلح یمن متعهد شدند که به شدت پاسخ دهند و تلاش خود را برای پایان دادن به جنگ در غزه مضاعف کنند.

یمن بر حق و وظیفه اخلاقی خود برای جلوگیری از نسل کشی طبق ماده “1” کنوانسیون تاکید کرده است. همانطور که بسیاری از کارشناسان معتقدند، در صورت رای دیوان بین المللی دادگستری به نفع آفریقای جنوبی، هدف قرار دادن و اخلال در تجارت دریایی رژیم صهیونیستی توسط یمن، مشروعیت بین المللی بیشتری به دست خواهد آورد.

مطابق با وسط است آه تومقاومت اسلامی عراق همچنین به پایگاه های نظامی آمریکا در عراق و سوریه حمله می کند تا آمریکا را تحت فشار قرار دهد، زیرا آشکارا در جنگ نسل کشی اسرائیل شریک بوده است. پس از واکنش آمریکا که منجر به کشته شدن یکی از فرماندهان شد جمعیت محبوب شد، محمد شیعه سودانی هانخست وزیر عراق اعلام کرد که دولت عراق به حضور نیروهای آمریکایی در عراق پایان می دهد و تمامی پایگاه های نظامی آمریکا را می بندد. این اقدام نه تنها برای آمریکا ضربه بزرگ و مایه شرمساری است، بلکه هدف اصلی ایران از زمان ترور سردار حاج قاسم سلیمانی بوده است.

استراتژی نبرد کم شدت حزب الله چگونه موثر بوده است؟

آلارین همچنین اشاره می‌کند که آمریکا سال‌هاست که تلاش می‌کند ایران و متحدانش را در منطقه منزوی کند. این کشور در حال کار بر روی یک توافق سیاسی بود که می‌تواند روابط بین عربستان سعودی و رژیم اسرائیل را در سال جاری عادی کند. چنین توافقی راه را برای ایجاد یک طرح بزرگ ژئوپلیتیکی و تجاری که هند و خاورمیانه (عمدتاً از طریق امارات، عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی) را با اروپا به نام کریدور هند-خاورمیانه-اروپا متصل می کند، هموار می کند. به نام عرب مد یا IMEC). داشت لینک میداد

وی در ادامه نوشت که این پروژه می تواند کشورهایی را که آمریکا متحد خود می داند و در عین حال کشورهایی را که رقیب می داند مانند ایران و ترکیه منزوی کند. کریدور عربی طرح آمریکا برای مقابله با ابتکار کمربند و جاده چین (BRI) بود.

در حالی که کمربند و جاده در سراسر جهان در حال گسترش است، طوفان الاقصی و نسل کشی اسرائیل در غزه منجر به شکست بزرگی برای نقشه های آمریکا در خاورمیانه شده است.

حمایت کورکورانه آمریکا از اسرائیل و ناتوانی آن در تدوین یک سیاست منسجم در منطقه، هر گونه اعتبار و اقتدار اخلاقی را که ممکن است ادعا کرده باشد، از بین برده است. همزمان با محاسبات نادرست رژیم اسرائیل در غزه، محور مقاومت می تواند در آستانه تحقق اهداف محوری ژئوپلیتیک خود قرار گیرد، به شرط آنکه بتواند جلوی نسل کشی را بگیرد.

استراتژی نبرد کم شدت حزب الله چگونه موثر بوده است؟

وسط است آه تو وی در پایان به این نتیجه رسید که اگر رژیم صهیونیستی نتواند به هدف خود یعنی ریشه کنی یا به حاشیه راندن حماس و دیگر گروه های مقاومت در غزه (که احتمال بالایی دارد) دست یابد. محور مقاومت همچنان باید جبهه متحد خود را حفظ کند تا طرح آمریکا برای معماری سیاسی جدید در منطقه را خنثی کند. الگوی منطقه ای که هدف آن منزوی کردن محور مقاومت و ایجاد نظم ژئوپلیتیکی جدید با محوریت ادغام دولت صهیونیستی در سیاست و اقتصاد آن است.

از این رو، آمریکا با مانورهای دیپلماتیک، فشارهای سیاسی، طرح های محرک اقتصادی و تهدیدهای نظامی سعی در اجرای این استراتژی خواهد داشت. برای جبران آنچه رژیم صهیونیستی نتوانست در میدان نبرد به دست آورد. این چالش محور مقاومت در آینده خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *