1. صفحه اصلی
  2. »
  3. فرهنگ و هنر
  4. »
  5. اولین مهمان برنامه کامران نجف‌زاده که…

اولین مهمان برنامه کامران نجف‌زاده که بود؟

محمود بصیری بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون شب گذشته مهمان اولین قسمت از برنامه تلویزیونی «برمودا» برنامه جدید کامران نجف زاده خبرنگار مشهور رادیو بود که این بار به عنوان مجری به تلویزیون بازگشته است. .

در ادامه به بررسی بیوگرافی محمود بصیری می پردازیم.

به گزارش روزیاتو، محمود بصیری در سال 1326 در کرمان به دنیا آمد.

اولین کار او در تئاتر بازی در نمایش “قطار شیکاگو” در سال 1343 در تبریز بود. وی فعالیت در سینما را از سال 1342 با بازی کوتاهی در فیلم «زنان فرشته اند» به کارگردانی اسماعیل پورسعید آغاز کرد و سپس در چند فیلم دیگر از جمله اثری از آرامیس آقامالیان به نام سه فراری به عنوان بدلکار به فعالیت هنری خود ادامه داد.

او در مصاحبه ای درباره نحوه ورودش به سینما گفت:

حرفه اصلی من مکانیک بود و از طریق ارتباطاتی که در این حرفه به وجود می آید با حاج حسین گیل آشنا شدم. در آن زمان یکی از کارگردانان سینما از حاج حسین خواست تا نقشی به قول خودشان «بچه چاق» به او معرفی کند. حاج حسین هم مرا معرفی کرد. آن زمان من 16 سال بیشتر نداشتم اما آن نقش را در کافه طوری بازی کردم که همه لال ماندند. نام فیلم زنان فرشته هستند. البته وزارت فرهنگ و هنر در آن زمان صحنه بازیگری من را از فیلم حذف کردند، چون فکر می کردند آموزش بدی است! قبل از آن تجربه بازی در نقش ارتش سیاه را داشتم اما این اولین نقش جدی من بود. بدلکاری هم انجام می دادم و در بسیاری از صحنه های ماشین سواری به جای بازیگرانی مثل بیک ایمانوردی، سعید راد، مرجان و… پشت فرمان می نشستم و در واقع هر وقت قرار بود ماشینی را در فیلمی بازی کنند، به سراغ من می آمدند. .

محمود بصیری در سال 69 با حضور در سریال «آرایشگاه زیبا» به شهرت رسید. و بازی در سریال «بدون شرح» در سال 1380 در کنار بازیگرانی چون فتحعلی اویسی، امیر جعفری و مریم سعادت او را به چهره ای شناخته شده برای نسل جدید تبدیل کرد.

پس از روی کار آمدن محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری، محمود بصیری به دلیل شباهت ظاهری به او دیگر فرصت فعالیت در تلویزیون و سینما را پیدا نکرد.

این موضوع در مردادماه 1391 در دیدار برخی از هنرمندان با احمدی نژاد مطرح و درخواست رفع مشکل وی شد. ممنوعیت بازیگری محمود بصیری تا سال 1393 ادامه داشت.

بصیری بعد از مجموعه تلویزیونی «کتابفروشی هدهد» که در سال 1384 و در ابتدای ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد روی آنتن رفت، به جز یکی دو بازی کوتاه تلویزیونی، فعالیت دیگری در عرصه بازیگری نداشت. سپس در سال 1392 و در اواخر دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد در سریال «آب پریا» ظاهر شد. اما پس از آن شاهد فعالیت خاصی از وی در تلویزیون نبودیم.

محمود بصیری در سال 1400 در گفت و گو با خبرگزاری ایسکانیوز درباره علت کم کاری خود گفت:

در سال 1361 به دلیل شرکت در یک کار تبلیغاتی به مدت 2 سال ممنوع الکار شدم و پس از آن در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد و پس از حضور در مجموعه کتابفروشی هدود در سال 85 مجدداً همین اتفاق برای من افتاد. از آن زمان تا به حال در فیلمی بازی نکردم، البته در این مدت پیشنهادهایی داشتم، اما فکر کردم بهتر است در آن ها حضور نداشته باشم چون هیچ وقت برای پول کار نکردم، خود کار همیشه برایم مهم بوده است. ، با کارگردانان بزرگی چون علی حاتمی، شاپور قریب، با خسرو پرویزی، امیر نادری و… کار کرده ام اما در حال حاضر کارگردان های بزرگی نداریم.

وی در ادامه درباره ممنوعیت کاری خود به دلیل رئیس جمهور سابق ایران گفت:

احمدی نژاد را از نزدیک ندیده ام. معمولا در آخرین جمعه های ماه مبارک رمضان هنرمندان را برای ضیافت افطاری دعوت می کنند. یک سال در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد من و دیگر هنرمندان هم به این ضیافت دعوت شدیم. یادم هست در آن زمان محمد سلوکی که مجری برنامه بود، من را به احمدی نژاد معرفی کرد و از او پرسید که آیا درست است که یک خانه دو طبقه با یک ماشین صفر به من چیزی را که احمدی نژاد تکذیب کرد به من داد؟ در آن برنامه احمدی نژاد از من پرسید که چرا دیگر بازی نمی کنم و من گفتم چون می خواهند کاپشن تو را بپوشم. یادم هست دختری من را در خیابان دید و گفت آقای بصیری بازیگر نقش اوباما است و اوباما از او تعریف کرد و گفت اگر کسری داری کمکت می کنیم اما تو را کنار گذاشتند! البته این را هم بگویم که از احمدی نژاد تشکر می کنم که این سال ها من را از بازی در برنامه ها و سریال های بی کیفیت محروم کرد.

بصیری در سال ۱۳۹۸ در گفت‌وگوی دیگری با روزنامه «خراسان» گفته بود که یک بار برای شرکت در پروژه تبلیغاتی یکی از کاندیداهای ریاست‌جمهوری دعوت شده، اما وقتی می‌بیند کاپشن محمود احمدی‌نژاد برایش در نظر گرفته شده، نپذیرفت. این پروژه پس گرفته شد. به گفته بصیری آنها قصد داشتند با تمسخر احمدی نژاد برای کاندیدای خود تبلیغ کنند.

وی در این گفت وگو در پاسخ به این سوال که آیا بعد از این همه سال بیکاری، محمود احمدی نژاد حلال است؟

آره. پس دانش ما کجاست؟ آموخته ام که بدی را به بدی پس ندهم. چون اگر کار بدی انجام دهم، آدم بدی هم هستم. به نظر من این سالها خیلی بد نبوده است. قبلا هم گفته بودم که از سالها بیکاری خوشحالم! چون در این سال ها فیلم و سریال زیادی ندیده ام که مردم را جلوی تلویزیون بنشیند. برایم مهم نیست که نقش ها نقش اصلی باشند. حاضرم 2-3 سکانس در فیلمی بازی کنم که سال ها در ذهن مردم بماند… احمدی نژاد را می بخشم. حتی حاضرم نقش او را بازی کنم. فقط باید خودش نامه بنویسد و بگذارد نقشش را بازی کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *