1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. وزیر دفاع انگلیس: مخالفت نتانیاهو با…

وزیر دفاع انگلیس: مخالفت نتانیاهو با راهکار «دو دولتی» ناامید کننده است

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

ایسنا: وزیر دفاع انگلیس بر حمایت این کشور از راه حل «دو دولتی» برای حل مناقشه رژیم فلسطین و اسرائیل تاکید کرد و از مخالفت اخیر نتانیاهو با این راه حل انتقاد کرد.

گرانت شپس، وزیر دفاع بریتانیا، اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مورد رد تشکیل کشور مستقل فلسطین را “ناامیدکننده” خواند و آن را رد کرد.

روزنامه آنلاین ایندیپندنت گزارش داد که شپس گفته است که دولت بریتانیا “به شدت به ایده راه حل دو دولتی اعتقاد دارد” و “گزینه دیگری وجود ندارد”.

دولت ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، از زمان آغاز جنگ غزه تا حد زیادی از انتقاد مستقیم از رژیم صهیونیستی خودداری کرده است.

اما شپس از دیدگاه نتانیاهو در مورد استقلال فلسطین و اصرار او بر اینکه رژیم او باید کنترل امنیتی همه این مناطق را در دست داشته باشد، به شدت انتقاد کرد.

او به اسکای نیوز گفت: شنیدن اینکه بنیامین نتانیاهو می گوید به راه حل دو کشوری اعتقاد ندارد، ناامیدکننده است.

وزیر دفاع انگلیس افزود: صادقانه بگویم تا جایی که به یاد دارم، او در طول دوران سیاسی خود این را گفته است. اما فکر نمی کنم تا زمانی که راه حل دو کشوری اجرا نشود، راه حلی پیدا نکنیم.

شپس با اشاره به اظهارات نتانیاهو در گفتگو با بی بی سی گفت: فلسطینی ها شایسته داشتن کشور فلسطین هستند. اسراییل نیز سزاوار این است که از توانایی های کامل برای دفاع از خود و دفاع از امنیت خود برخوردار باشد.

وی در همین رابطه ادامه داد: در حال حاضر دیدگاه های مختلفی در درون دولت اسرائیل وجود دارد. بنابراین، ما بین دیدگاه های فردی و حمایت کلی خود از اسرائیل تمایز قائل هستیم.

نتانیاهو در پیامی که روز شنبه در شبکه اجتماعی ایکس منتشر کرد، خطاب به متحدانش از جمله آمریکا و انگلیس تاکید کرد که راه حل تشکیل دو دولت از دیدگاه او غیرقابل قبول است. وی نوشت: من در مورد کنترل کامل امنیتی اسرائیل بر کل منطقه اردن غربی سازش نمی کنم و این برخلاف یک کشور فلسطینی است.

این اظهارات در پی اظهارات جو بایدن رئیس جمهور آمریکا مطرح شد که ساعاتی قبل و پس از گفت و گوی تلفنی با نخست وزیر رژیم صهیونیستی ابراز امیدواری کرد که راه حل دو کشور حتی با نخست وزیری نتانیاهو همچنان امکان پذیر است. .

رئیس جمهور آمریکا مدعی شده بود که نتانیاهو مخالف همه راه حل های دو دولت نیست.

اما دفتر نتانیاهو در بیانیه‌ای جدید اعلام کرد که نتانیاهو به بایدن گفته است: «پس از نابودی حماس، اسرائیل باید کنترل خود را بر غزه حفظ کند تا اطمینان حاصل شود که غزه دیگر تهدیدی برای اسرائیل نیست و این الزامی است که با درخواست یک حماس در تضاد است. دولت فلسطین». دارد.”

وی در این خصوص به اسکای نیوز گفت: دولتمندی یک ملت در دست همسایگانش نیست، حق یک ملت و حق ملت فلسطین است.

با وجود افزایش فشارها بر رژیم صهیونیستی برای کاهش شدت اقدامات نظامی خود در غزه در پی افزایش تلفات و گسترش ویرانی، نتانیاهو وعده داده است که رژیم صهیونیستی به حملات خود در غزه ادامه خواهد داد.

کاخ سفید پیشتر گفته بود زمان آن فرا رسیده است که رژیم صهیونیستی از شدت اقدامات نظامی خود در غزه بکاهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *