1. صفحه اصلی
  2. »
  3. طلا و ارز
  4. »
  5. تزریق مداوم ارز به بازار منابع…

تزریق مداوم ارز به بازار منابع ارزی را کاهش می‌دهد

تزریق مداوم ارز به بازار منابع ارزی را کاهش می دهد

یک استاد اقتصاد:


استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) نوشت: تزریق مستمر ارز به بازار در شرایط ناپایدار تحریم ها و درگیری های بین المللی، علاوه بر ریسک بالا، ممکن است کشور را با کمبود منابع ارزی برای تامین نیازهای اولیه مواجه کند. در مواقع حساسبه گزارش میهن تجارت، کامران ندری در روزنامه دنیای اختراع نوشت: تثبیت نرخ ارز در بازار آزاد می تواند در کاهش انتظارات تورمی موثر باشد و اتفاقا انتظار می رفت در مقایسه با سایر دولت ها تاثیر سریع تری بر نرخ تورم داشته باشد. برنامه ها. (در مقاطعی مانند سال‌های 2012 تا 2016، شواهد تجربی نشان می‌دهد که تثبیت نرخ ارز بر انتظارات تورمی و کنترل تورم مؤثر بوده است).

اما در مقطع کنونی علیرغم موفقیت های چند ماهه بانک مرکزی در تثبیت نرخ ارز، برخلاف انتظار، به نظر می رسد این برنامه تاثیر کمتری بر انتظارات تورمی و در نهایت کنترل تورم نسبت به دوره های قبلی ثبات در گذشته داشته است. . شاید انتظارات تورمی در ماه های اخیر از منابع دیگری تامین شود. به طوری که اثربخشی تثبیت نرخ ارز به عنوان یک لنگر اسمی کاهش یافته است.

یکی دیگر از مشکلات برنامه تثبیت نرخ ارز، وابستگی شدید این برنامه به درآمدهای نفتی و شرایط تحریم است. تزریق مستمر ارز به بازار در شرایط ناپایدار تحریم ها و درگیری های بین المللی، علاوه بر اینکه ریسک بالایی دارد و ممکن است کشور را با کمبود منابع ارزی برای تامین نیازهای اساسی در لحظات حساس مواجه کند، راه حلی نیست که می توان در آینده امیدوار بود. .
منبع:

اخبار آنلاین


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *