1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. نحوه تسویه بدهی‌های دولت مشخص شد

نحوه تسویه بدهی‌های دولت مشخص شد

نحوه تسویه بدهی‌های دولت مشخص شد

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت و به نقل از خانه ملت، نمایندگان شورای اسلامی در جلسه علنی عصر امروز (یکشنبه) مجلس و در جریان بررسی گزارش کمیسیون تلفیق در خصوص لایحه بودجه 1403 مجلس شورای اسلامی. کل کشور، بند الحاقی 1 تبصره 3 این لایحه را تصویب کرد. .

بر این اساس به دولت اجازه داده می شود بنا به درخواست متقاضیان مطالبات قطعی اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصی و تعاونی را که در چارچوب قوانین و مقررات تا پایان سال 1402 ایجاد شده است و همچنین مطالبات قطعی اشخاص حقیقی و حقوقی تا پایان سال 1402 ایجاد شود. مطالبات موسسات عمومی غیردولتی، صندوق های بازنشستگی، بانک ها، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء. (پ)پیمانکاران محرومیت زدایی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاپ)سازمان بسیج سازندگی، پیمانکاران خصوصی، سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، شرکت ملی نفت ایران و شرکت های تابعه و تابعه آنها و همچنین شرکت های دولتی زیر مجموعه وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی. شهرسازی بابت یارانه قیمتی دولت که در چارچوب قوانین و مقررات مربوط تا پایان سال 1402 با بدهی افراد مذکور به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران یا بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی ایجاد شد. که تا پایان سال 1402 از طریق تسویه بدهی بانک ها و مؤسسات غیربانکی به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تا تسویه سقف یکصد هزار میلیارد (100.000.000.000.000) ریال به صورت جمعی از طریق تسویه حساب تشکیل شد. صدور اسناد تسویه خزانه به شرح زیر:

1. حداقل تسویه بدهی از طریق اسناد تسویه خزانه (اسناد) برای اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصی و تعاونی پنجاه درصد (50%) مانده فوق الذکر و مابقی در سال 1402 برای تسویه بدهی اشخاص غیر می باشد. – مؤسسات عمومی دولتی، بانک ها و شرکت های دولتی زیرمجموعه وزارتخانه های آموزش و پرورش و زراعت، نیرو و جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی (فقط به دلیل قیمت یارانه ای) شرکت های آب و فاضلاب استانی و شرکت ملی نفت ایران. با اولویت مطالبات حسابرسی شده و قطعی سازمان تامین اجتماعی مصرف خواهد شد.

2. به دولت اجازه داده می شود در پایان دی ماه 1403 مانده استفاده نشده سهم مزبور از پروانه موسسات عمومی غیردولتی و شرکت های دولتی وابسته به وزارتخانه های مذکور را با بدهی سایر ادارات تسویه کند.

3- به دولت اجازه داده می شود مطالبات شرکت های واگذار شده به موجب قانون اجرای عمومی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی که دولت دارای سهام است را با بدهی آنها به دولت بابت مالیات و سود سهام تسویه کند. قدرالشام به طور جمعی – از طریق گردش خزانه خرج کنید.

در ادامه جلسه بند 2 الحاقی تبصره 3 و اجزای آن به موجب این مصوبه به منظور تسهیل در استفاده از ظرفیت ماده (56) قانون الحاق موادی به قانون به تصویب رسید. در مورد آئین نامه بخشی از مقررات مالی دولت (1) مصوب 15/8/1384 برای تسریع در تکمیل طرح های تملک دارایی های سرمایه ای، سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است مبلغ 500 هزار میلیارد ریال به هر یک از بانک ها و وزارتخانه ها به عنوان اصل تسهیلات اختصاص دهد و بازپرداخت اصل و سود آن را تضمین کند. این تسهیلات را صادر و به بانک های عامل و وزارتخانه های ذینفع ابلاغ کند.

1- سازمان برنامه و بودجه نسبت به بازپرداخت اصل و سود تسهیلات درخواستی به نفع دستگاه های اجرایی ذی نفع و بانک های عامل تسهیلات دهنده اقدام نماید.

3- سقف هر طرح (پروژه) 10 هزار میلیارد ریال اصل تسهیلات می باشد.

4- دستگاه‌های اجرایی طرح‌های عمرانی مندرج در پیوست شماره (1) قانون بودجه سنواتی که درآمد مستقلی از منابع عمومی نداشته و کلیه منابع مالی مورد نیاز برای اجرای طرح‌های مذکور را از محل تخصیص بودجه تأمین می‌کنند. سازمان برنامه و بودجه کشور در صورت تامین مالی پروژه ها ساخت و ساز مذکور از طریق اخذ تسهیلات از شبکه بانکی به موجب قانون اصلاح ماده (56) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از امور مالی دولت. آیین نامه (1) مشروط به اخذ ضمانت نامه بازپرداخت اصل و سود تسهیلات از سازمان برنامه و بودجه کشور، مسئولیتی در عدم دریافت تسهیلات بابت پرداخت اقساط دارد و بانک مرکزی موظف به ارائه آن است. تمهیدات لازم در سیستم های بانکی مربوطه برای خودداری از درج نام شرکت های مذکور به عنوان بدهکاران بانکی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *