1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. طرح ۹۰ روزه واشنگتن، قاهره و…

طرح ۹۰ روزه واشنگتن، قاهره و دوحه روی میز/ این طرح  با آزادی گروگان‌ها آغاز می‌شود و در نهایت منجر به خروج نیروهای اسرائیلی و پایان جنگ در غزه می‌شود/تشکیل یک صندوق بین المللی برای بازسازی غزه و تضمین‌های امنیتی برای رهبران حماس روی میز است/ایجاد مسیر برای مذاکره جهت آتش بس دائمی، عادی سازی روابط بین اسرائیل و عربستان و تشکیل کشور فلسطین

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

وال استریت ژورنال نوشت: آمریکا، مصر و قطر بر اسرائیل و حماس فشار می آورند تا به یک روند دیپلماتیک چند مرحله ای بپیوندند که با آزادی گروگان ها آغاز می شود و در نهایت منجر به خروج نیروهای اسرائیلی و پایان جنگ در غزه می شود. .

به گزارش سرویس بین الملل «میهن تجارت»؛ در ادامه این مقاله آمده است: هیچ یک از طرفین درگیری با شرایط پیشنهاد جدید – که شامل مراحلی است که با مواضع اعلام شده اسرائیل و حماس در تضاد است – موافقت نکردند. طاهر النونو، مشاور رسانه ای حماس، گفت که هیچ پیشرفت واقعی وجود ندارد.

مقامات اسرائیلی به درخواست برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

اما افرادی که از این مذاکرات مطلع شده اند می گویند که اسرائیل و حماس حداقل مایل به از سرگیری مذاکرات پس از هفته ها توقف مذاکرات از زمان پایان آخرین آتش بس در 30 نوامبر هستند. قرار بود مذاکرات در روزهای آینده در قاهره ادامه یابد.

یک منبع آگاه گفت: تمایل هر دو طرف برای گفتگو در مورد چارچوب یک گام مثبت بود. میانجی‌ها اکنون برای پر کردن این شکاف تلاش می‌کنند. »

پیشنهاد جدید با حمایت واشنگتن، قاهره و دوحه نشان دهنده رویکرد جدیدی است که هدف آن آزادی گروگان های اسرائیلی در دست حماس به عنوان بخشی از یک توافق جامع است که می تواند به پایان دادن به خصومت ها منجر شود.

در نوامبر، آتش بس یک هفته ای منجر به مبادله 100 گروگان اسرائیلی در غزه با بیش از 300 اسیر فلسطینی در اسارت اسرائیل شد.

مقامات مصری گفتند که مذاکره کنندگان اسرائیلی به فشار برای آتش بس دو هفته ای در ازای گروگان ها و زندانیان ادامه داده اند و از بحث در مورد طرح هایی که منجر به آتش بس دائمی می شود خودداری کرده اند.

مقامات مصری گفتند که مذاکره کنندگان اسرائیلی در قاهره روز سه شنبه پیشنهاد متقابل دیگری در مورد گروگان ها ارائه کردند که شامل راهی برای پایان دادن به جنگ نبود. آنها گفتند عباس کامل، رئیس اطلاعات مصر، تیم مذاکره کننده اسرائیل را متهم به جدی نبودن در مذاکرات کرد.

در همین حال، حماس به مقامات مصری و قطری گفته است که توافق قبلی رضایت‌بخش نبوده، کمک‌های کمتری نسبت به وعده داده شده به غزه رسیده است و بسیاری از اسرای آزاد شده آن بعداً دستگیر شدند.

یک مقام قطری گفت دوحه به برقراری ارتباط با همه طرف‌ها با هدف میانجی‌گری برای پایان فوری خونریزی، حفاظت از جان غیرنظامیان بی‌گناه، تضمین آزادی گروگان‌ها و تسهیل ارسال بدون مانع کمک‌های بشردوستانه به غزه ادامه می‌دهد.

میانجی ها طرحی 90 روزه پیشنهاد کرده اند که ابتدا جنگ را برای چند روز نامشخص متوقف می کند، به طوری که حماس ابتدا همه گروگان های غیرنظامی اسرائیلی را آزاد می کند و اسرائیل صدها اسیر فلسطینی را آزاد می کند، نیروها را از شهرک ها و شهرهای غزه خارج می کند، و اجازه حرکت آزاد را بدهد در غزه را باز می کند. پایان دادن به نظارت هواپیماهای بدون سرنشین و دو برابر کردن میزان کمک های ارسال شده به محاصره بخشی از این طرح است.

در مرحله دوم، حماس سربازان زن اسرائیلی را آزاد می کند و اجساد را تحویل می دهد و اسرائیل تعداد بیشتری از اسرای فلسطینی را آزاد می کند. به گفته مقامات مصری، مرحله سوم شامل آزادی سربازان اسرائیلی و مردان در سن رزمی خواهد بود که توسط حماس سربازان تلقی می شوند، در حالی که اسرائیل برخی از نیروهای خود را به خارج از مرزهای فعلی نوار غزه منتقل خواهد کرد.

مقامات مصری همچنین گفتند که تشکیل صندوق بین المللی برای بازسازی غزه و تضمین های امنیتی برای رهبران سیاسی حماس روی میز است.

مقامات مصری گفتند که این طرح سپس مذاکرات برای آتش بس دائمی، عادی سازی روابط بین اسرائیل و کشورهای عربی مانند عربستان سعودی و از سرگیری روند تشکیل کشور فلسطین را در نظر می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *