1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. پرونده هسته‌ای ایران زیر سایه ۲…

پرونده هسته‌ای ایران زیر سایه ۲ جنگ

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، رسانه ها، روزنامه ها و مطبوعات آزاد از ارکان توسعه و دموکراسی در هر جامعه ای محسوب می شوند. بر این اساس خبرگزاری به گزارش میهن تجارت مروری بر عناوین روزنامه های کشور دارد.

روزنامه ایران در صفحه اول امروز با تیتر حماس در جنگ غزه شکست نخورده است نوشت: به گفته مقامات آمریکایی که گزارش محرمانه ای را در این زمینه تایید کردند، سازمان های اطلاعاتی آمریکا تخمین می زنند که حماس همچنان مهمات کافی برای ادامه حمله به رژیم صهیونیستی تا چند ماه آینده در اختیار دارد و این جنبش در تلاش است تا نیروهای پلیس را مستقر کند. خود را در بخش هایی از نوار غزه بازسازی کند. وال استریت ژورنال در گزارش خود تاکید کرده است که مقامات اسرائیلی اعتراف کرده اند که علیرغم حملات هوایی و زمینی در داخل غزه که منجر به کشته شدن هزاران غیرنظامی شده است، آنها به هدف خود یعنی «نابودی حماس» دست پیدا نکرده اند. بر اساس ارزیابی های آمریکا و همچنین مقامات سابق و فعلی رژیم صهیونیستی، اگرچه حماس هزاران شهید داشته اما به راحتی از این درگیری عبور کرده است. بر اساس دکترین نظامی ایالات متحده آمریکا، گروهی که 25 تا 30 درصد از نیروهای خود را از دست می دهند، از نظر نبرد “ناکارآمد” توصیف می شود، اما با وجود گذشت بیش از 3 ماه از جنگ، حماس جنبش، با پتانسیل خود در یک محیط شهر در حال جنگ است و به صدها مایل تونل در زیر نوار غزه دسترسی دارد.

روزنامه کیهان در صفحه اول امروز با تیتر “سنگین ترین حمله به پایگاه عین الاسد در 3 ماه گذشته” وی نوشت: شامگاه شنبه بود که منابع خبری عراق شامگاه شنبه از شلیک 40 راکت و موشک به این پایگاه خبر دادند. عین الاسد در غرب عراق شلیک شد. سنتکام او در بیانیه صبح یکشنبه خود ایران را متهم کرد که «شبه نظامیان تحت حمایت ایران در غرب عراق چندین موشک بالستیک و راکت به سمت پایگاه هوایی شلیک کردند. عین الاسد آنها تیراندازی کردند.» منابع خبری اعلام کردند که مقاومت اسلامی عراق مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است. سابرین نیوز به نقل از منابع ویژه خود گزارش داد که این حمله بزرگترین حمله به پایگاه از نظر تعداد موشک بوده است. عین الاسد از زمان شروع حملات به پایگاه های آمریکایی پس از 7 اکتبر به حساب می آید. لازم به ذکر است که مقاومت اسلامی عراق از آغاز تجاوزات رژیم صهیونیستی به غزه و در حمایت از مردم غزه در هفتم مهرماه (پانزدهم مهرماه) همواره پایگاه های آمریکایی (به عنوان اصلی ترین) را هدف قرار داده است. حامی رژیم آپارتاید اسرائیل) در عراق و سوریه. . سازمان تروریستی سنتکام وی همچنین در گزارش خود از این حادثه مدعی شد که اکثر موشک ها و راکت ها توسط سامانه های پدافندی مستقر در … عین الاسد آنها رهگیری شدند، اما تعدادی از آنها به پایگاه برخورد کردند. سنتکام گزارش شده است که در این حمله «در حال ارزیابی خسارات» است و «تعدادی از پرسنل آمریکایی از نظر صدمات مغزی مورد ارزیابی قرار گرفته و حداقل یک نیروی نظامی عراقی مجروح شده است». البته برخی منابع عراقی از کشته شدن چهار آمریکایی خبر داده اند.

پرونده هسته ای ایران زیر سایه 2 جنگ

روزنامه جوان در یادداشت تحریریه امروز عبدالله گنجی با عنوان “انتخابات فراتر از انتخاب مردم” وی نوشت: انتخابات معنای بالایی دارد که در ایران از این هم بالاتر است.
معنای اول آن ایمن سازی است. ما دشمنان قسم خورده و قدرتمندی داریم که مشارکت مردم دور و نزدیک یا محل زندگی آنها را تنظیم می کنند. مشارکت کم قطعا دشمن را به جلو می برد و مشارکت بالا او را به عقب می راند. دشمنان جایگاه مردمی نظام را از راهپیمایی روز قدس یا 22 بهمن استنباط نمی کنند، اما سه عنصر میزان، کیفیت و جهت رای ملت ایران درهای درگیری را می بندند و می گشایند. پس از شرکت 29 میلیونی مردم در خرداد 1376، رهبر معظم انقلاب به صراحت اعلام کردند که این رای یک تهدید بزرگ را از کشور زدود و آن تهدید بین سال های 72 تا 76 اتفاق افتاد که مشارکت مردم حدود 15 میلیون نفر بود. و رئیس جمهور منتخب (هاشمی) 10 و نیم میلیون رای آورد.

معنای دوم رای، اصرار بر تداوم نظام جمهوری اسلامی است. اینجا غرب نیست که مشارکت مردم فقط رای دادن به برنامه هایی مانند بیمه بیکاری، سن بازنشستگی، نحوه برخورد با مهاجران خارجی، قانون کار، تعرفه واردات و صادرات و درمان باشد. در اینجا رأی دهندگان به کسانی رأی می دهند که مورد تأیید نظام سیاسی هستند و این معنای رأی دادن و رفراندوم برای نظام سیاسی است. اگرچه عدم شرکت بخشی از مردم (عدم استفاده از حق خود) مانعی برای مشروعیت و قانونی بودن انتخابات نیست، اما معنایی که از مشارکت بالا می‌دهد اصلاً در قانون انتخابات لحاظ نشده است. تولید سرمایه اجتماعی و اقتدار ملی است.

پرونده هسته ای ایران زیر سایه 2 جنگ

روزنامه وطن مزور در صفحه اول امروز با تیتر دور دوم پاییز وی نوشت: این روزها انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا بازتابی از شکاف گسترده سیاسی – اجتماعی و فروپاشی رویای آمریکایی است. بر این اساس، دونالد ترامپ در دور جدید حملات خود به جو بایدنوی تاکید کرد که این کشور به دلیل بی کفایتی است بایدن به زباله دانی برای دنیا تبدیل شده است. رئیس جمهور سابق آمریکا که در مقابل هوادارانش در نیوهمپشایر داشت صحبت می کرد، گفت: آمریکا به رهبری جو بایدن این مکان تبدیل به یک محل تخلیه برای بقیه جهان شده است. دموکراسی در آمریکا به دلیل بی کفایتی بایدن در خطر است.

دونالد ترامپ در انتقاد شدید خود از جو بایدنرئیس جمهور فعلی از حزب دموکرات، او را بدترین رئیس جمهور تاریخ ایالات متحده توصیف کرد. رئیس جمهور سابق آمریکا گفت: مطمئنم نیوهمپشایر او در انتخابات با صدای بلند و واضح صحبت خواهد کرد. شما با رای خود پیام مستقیم به بایدنشما بدترین رئیس جمهور تاریخ آمریکا را خواهید فرستاد که سعی خواهد کرد از اخبار جعلی و تاییدیه های دروغین برای جلب حمایت استفاده کند. وی افزود: تا چند روز دیگر نیوهمپشایر کسب و جو بایدن ما یک بار دیگر آمریکا را شکست خواهیم داد و به عظمت خواهیم رساند. متأسفانه همه حاضر به اجرای «اول آمریکا» نیستند، اما این کار باید اجرایی شود و آمریکا همچنان در راس اولویت‌ها قرار دارد.

پرونده هسته ای ایران زیر سایه 2 جنگ

روزنامه شرق در صفحه اول امروز، خود تیتر پرونده هسته ای ایران زیر سایه 2 جنگ انتخاب کرد و نوشت: به نظر می رسد در سال جاری که سال انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا است، وضعیت پرونده هسته ای ایران تابعی از تحولات ناشی از ادامه جنگ در اوکراین، جنگ است. حماس و اسرائیل و همچنین درگیری های منطقه ای و فرامنطقه ای دیگر تبدیل شده است. همانطور که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در بخشی دیگر از مصاحبه خود با خبرگزاری فرانسه در حاشیه این اجلاس گفت:داووسوی در خصوص تاثیر روابط تهران و واشنگتن به دنبال تحولات منطقه بر حل موضوع توافق هسته ای، خاطرنشان کرد: دیپلماسی، دیپلماسی، دیپلماسی چیزی است که ما به آن نیاز داریم. ما باید به گفت وگو ادامه دهیم و از بدتر شدن اوضاع به حدی جلوگیری کنیم که جبران آن غیرممکن شود.» بنابراین، گروسی احتمال سفر به ایران را رد نکرد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پیشتر نیز با این روزنامه گفت و گو کرده بود ملینیوز با ابراز نگرانی از غنی سازی در ایران تاکید کرد که جمهوری اسلامی با سرعت در برنامه غنی سازی اورانیوم خود پیش می رود. در ادامه این مصاحبه، گروسی به لزوم پایبندی به NPT پرداخت و تصریح کرد که تهران باید به معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) که امضا کرده است، عمل کند. همانطور که ایسنا بخش‌هایی از متن این مصاحبه را بازنشر کرد، گروسی مدعی شد: «ایران تنها کشور غیرهسته‌ای است که اورانیوم را در این سطح بسیار بسیار بالا غنی‌سازی می‌کند که بسیار نزدیک به درجه تسلیحات است». با این حال رئیس سازمان ملل متحد تصریح کرد: من نمی گویم آنها (تهران) سلاح هسته ای دارند، می گویم این یک چیز حساس است و وقتی این کار را انجام می دهید باید قوانین را رعایت کنید. مصاحبه گروسی با ملیدر ادامه خبر آمده است: اصرار ایران بر غنی سازی اورانیوم در سطوح بالا در شرایطی است که تنش های بزرگی در خاورمیانه وجود دارد و جنگ غزه به دشمنی با اسرائیل و متحدانش دامن می زند. البته مدیرکل آژانس انرژی اتمی خاطرنشان کرد که با این حال راه گفتگو با ایران همچنان باز است.

پرونده هسته ای ایران زیر سایه 2 جنگ

روزنامه جهان در صفحه اول امروز با تیتر “متهم زمستان کم باران” وی به کاهش 50 درصدی بارندگی در کشور پرداخت و نوشت: بارندگی کشور در پاییز امسال نسبت به دوره بلندمدت قبل 43 درصد کاهش داشته است و از ابتدای زمستان تاکنون میزان بارندگی ها 59 درصد کاهش داشته است. بر اساس میلی متر این فقط داده های رسمی نیست که “پاییز و زمستان بسیار کم” را به تصویر می کشد. برای ساکنان مناطق مختلف به ویژه تهران – که افت بارندگی در آن شدیدتر از میانگین کشوری بوده است – هوای این فصل از سال عجیب به نظر می رسد. بارش های چند ساعته در زمستان های گذشته به باران های چند دقیقه ای تبدیل شده است. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» درباره علت یا علل خشکسالی پاییز و زمستان امسال نشان می‌دهد که «آلودگی هوا» که در طول تاریخ و به شدت در این مدت افزایش یافته و از متهمان کم بارندگی محسوب می شود. کارشناسان این حوزه معتقدند از نظر علمی دلیل اصلی کاهش بارندگی به دلیل ناهنجاری های اقلیمی است و افزایش گازهای گلخانه ای می تواند در موضوع کاهش بارندگی نقش داشته باشد. همچنین نتایج مطالعات جهانی حاکی از آن است که غلظت بالای ذرات معلق در مناطق آلوده می‌تواند با تأثیر بر مسیر باد، توسعه ابر و شدت بارندگی باعث «سرکوب بارش» شود.

پرونده هسته ای ایران زیر سایه 2 جنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *