1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. علائم کم‌آبی بدن را بشناسید

علائم کم‌آبی بدن را بشناسید

به گزارش سرویس ترجمه خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، آب در عملکردهای مختلف بدن از جمله هضم غذا و تنظیم دمای بدن نقش مهمی ایفا می کند و به دفع سموم بدن و کاهش خطر یبوست کمک می کند. یکی از ساده ترین راه ها برای اندازه گیری آب بدن از طریق رنگ ادرار است، بنابراین ادرار زرد روشن نشان می دهد که بدن به اندازه کافی هیدراته شده است، اما ادرار زرد تیره نشان دهنده کم آبی بدن است، بنابراین نظارت بر رنگ ادرار به افراد کمک می کند. مرحله هیدراتاسیون بدن خود را اندازه بگیرید و مصرف آب خود را بر اساس آن تنظیم کنید، کم آبی می تواند منجر به مشکلاتی مانند بیماری های کلیوی و اختلال عملکرد بدن شود. در زیر سایر علائم کم آبی آورده شده است:

تکرر ادرار

تکرر ادرار می تواند هم نشانه و هم پیامد کم آبی بدن باشد. هنگامی که بدن کم آب می شود، بدن آب را با کاهش خروجی ادرار حفظ می کند. به طور متناقض، اگر تکرر ادرار وجود داشته باشد، ممکن است نشان دهنده این باشد که بدن در تلاش است تا مواد زائد غلیظ را به دلیل دریافت ناکافی مایعات دفع کند، که می تواند منجر به چرخه ای شود که در آن کم آبی خروجی ادرار را کاهش می دهد و بدن در پاسخ به آن تلاش می کند. مواد زائد غلیظ را از طریق افزایش ادرار حذف می کند. بنابراین کنترل تکرر ادرار علاوه بر رنگ آن بسیار مهم است.

تشنگی

تشنگی مکانیسم طبیعی بدن است که نیاز به تامین مایعات را نشان می دهد، هنگامی که به دلیل مصرف ناکافی آب یا از دست دادن بیش از حد مایعات دچار کم آبی می شوید، احساس تشنگی شدید می کنید. نادیده گرفتن علائم تشنگی ممکن است منجر به کم آبی بیشتر شود که بر سلامت شناختی، جسمی و کلی تأثیر می گذارد. رفع تشنگی با مصرف آب کافی برای جلوگیری از کم آبی بدن، حمایت از عملکردهای سلولی و تضمین فرآیندهای حیاتی بدن ضروری است.

خشکی پوست و لب

خشکی لب و پوست یکی از علائم رایج کم آبی بدن است. هنگامی که بدن آب کافی دریافت نمی کند، سلول های پوست رطوبت خود را از دست می دهند که منجر به خشکی و لایه برداری می شود. هنگامی که بدن کم آب می شود، توانایی پوست برای حفظ خاصیت ارتجاعی و چربی طبیعی به خطر می افتد و خشک می شود. هیدراته ماندن برای حمایت از سلامت پوست بسیار مهم است، زیرا آب سلول ها را تغذیه می کند و پوست را نرم می کند. از بین بردن کم آبی بدن با افزایش مصرف آب به بازیابی تعادل رطوبت، کاهش خشکی لب ها و پوست و بهبود سلامت کلی پوست کمک می کند.

خستگی و بی حالی بدون دلیل

خستگی بی دلیل ممکن است به دلیل کم آبی بدن باشد، زمانی که بدن آب کافی دریافت نمی کند، حجم خون کاهش می یابد و منجر به کاهش اکسیژن و انتقال مواد مغذی به بافت ها می شود، این اتفاق باعث اختلال در میزان تولید انرژی و ایجاد خستگی می شود. کم آبی همچنین توانایی بدن برای تنظیم دما را مختل می کند و قلب را مجبور می کند تا سخت تر کار کند. علاوه بر این، آب برای فرآیندهای متابولیک مختلف حیاتی است و کم آبی مزمن می تواند باعث خستگی مداوم شود و بر عملکرد شناختی و فیزیکی تأثیر بگذارد. تشخیص ارتباط بین خستگی غیر قابل توضیح و کم آبی بدن بر اهمیت حفظ تعادل مایعات مناسب برای سلامت کلی، هوشیاری ذهنی و سرزندگی تاکید می کند.

سردردهای مکرر

یکی از دلایل سردرد کم آبی بدن است، مصرف ناکافی آب حجم خون را کاهش می دهد و بر توانایی مغز برای محافظت از مایع مغزی نخاعی تأثیر می گذارد که منجر به سردرد می شود و کم آبی باعث عدم تعادل الکترولیت ها می شود که بر عملکرد اعصاب تأثیر می گذارد. و احتمال سردرد را افزایش می دهد، با کاهش آب بدن، رگ های خونی تنگ می شود، جریان خون به مغز محدود می شود و باعث درد می شوند. شناخت ارتباط بین سردرد و کم آبی بر اهمیت هیدراته ماندن برای حمایت از سلامت کلی و کاهش علائم سردرد تاکید می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *