1. صفحه اصلی
  2. »
  3. بورس
  4. »
  5. نزول سریالی شاخص بورس | اقتصاد24

نزول سریالی شاخص بورس | اقتصاد24

مروری بر آنچه در سال های اخیر رخ داده است

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در مرداد ماه 1398 و در پی جهش قیمتی پنج ماهه نخست سال، توانست برای اولین بار در تاریخ خود سطح 2 میلیون واحد را فتح کند، اما شاخص اصلی سهام است. بازار بیش از چند صباحی بالاتر از سطح دو میلیون واحد دوام نیاورد. در 20 آگوست همان سال، افت تاریخی قیمت در تالار شیشه ای آغاز شد. شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در تاریخ 31 مرداد 1398 سطح روانی و مهم 2 میلیون واحدی را از دست داد و تلاش شاخص مذکور برای بازیابی سطح مذکور طی 627 روز معاملاتی و در نهایت در ششمین روز به طول انجامید. فروردین ماه امسال پس از 31 ماه، بورس اصلی توانست دامنه دو میلیون واحدی را بازیابی کند. روند پیشرفت شاخص اصلی بورس در بالای سطح دو میلیون واحد ادامه یافت و شاخص کل توانست در 16 اردیبهشت خود را به سطح 2 میلیون و 535 هزار واحد برساند.


بیشتر بخوانید: زمان پرداخت سود مرحله دوم حقوق صاحبان سهام مشخص شد


افت قیمت ها در تالار شیشه ای باعث شد شاخص کل در پایان تیرماه سال جاری دوباره در آستانه افت سطح مذکور قرار گیرد. در 5 تیرماه شاخص کل یک بار سطح 2 میلیون واحدی را از دست داد اما بار دیگر به بالای این سطح بازگشت و در 31 تیرماه برای دومین بار در سال جاری سطح دو میلیون واحدی را از دست داد. سری های تکراری رفت و برگشت نمایش اصلی تالار شیشه ای در دو کانال دو میلیون واحدی و یک میلیون و 900 هزار واحدی ادامه یافت و شاخص کل برای سومین بار در سال جاری و در تاریخ 16 مرداد ماه از سطح مذکور خارج شد. کاهش شاخص کل در کانال یک میلیون و 900 هزار واحدی چندان دوام نیاورد و شاخص دوباره کانال دو میلیون واحدی را به دست آورد. معاملات باعث شد شاخص در پنجم شهریور بار دیگر تا محدوده دو میلیون واحد عقب نشینی کند.

تداوم شاخص کل بالای 2 میلیون واحد تا ابتدای آبان ماه ادامه داشت اما باز هم در ابتدای آبان شاخص مذکور سطح 2 میلیون واحدی را از دست داد و در کمال تعجب هجوم خریداران به صحنه معاملات. باعث شد دوباره شاخص مذکور به بالای سطح 2 میلیون واحد برسد. از آن زمان تاکنون شاخص کل بین کانال 2 میلیون و 2 میلیون و 200 هزار واحد در نوسان بوده و هیچ محرکی برای بالا بردن بازار وجود نداشته است و هیچ عامل منفی خاصی که باعث افزایش قیمت ها شده باشد وجود نداشته است. اینقدر رها کردن

در بورس تهران تاثیر بر افکار عمومی با توجه به آغاز پاییز از مرداد ماه 1398 به ویژه با توجه به اینکه اکثر مردم در چرخه پایانی رونق قرار داشتند، موجب نوعی بی میلی و بدگمانی عمومی نسبت به احتمال شده است. ایجاد مجدد رونق پایدار در این بازار. که احتمالا در کوتاه مدت عواقب آن بازار سهام و سرمایه گذاران حرفه ای آن را ترک نخواهد کرد. در هر صورت می توان نتیجه گرفت که بورس پس از تعاملات رخ داده در سال 1398 و همچنین افت قیمت در تالار شیشه ای در اردیبهشت ماه امسال دچار مشکل بی اعتمادی شده است و سرمایه های واقعی از این موضوع خودداری می کنند. به جریان معاملات سهام اعتماد کنید.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *