1. صفحه اصلی
  2. »
  3. فرهنگ و هنر
  4. »
  5. پای الناز شاکردوست به پرونده آرمان…

پای الناز شاکردوست به پرونده آرمان و غزاله باز شد؛ شانسی برای سیمرغ نیست!

بعد- در بحبوحه جنجال شهرداری تهران و دبیرخانه جشنواره فیلم فجر بر سر میزبانی برج میلاد چهل و دومین جشنواره فیلم فجر، نام فیلمی مدام مطرح می شد! هرچند این اختلاف دیروز با توافق نهایی برای برگزاری جشنواره در برج میلاد به پایان رسید، اما گویا ماجرای همه این حواشی بی ارتباط با جدیدترین فیلم الناز شاکردوست نبوده است!

بر اساس گزارش فردا، فیلم سینمایی «بی‌بدان» که با سرمایه‌گذاری شهرداری تولید شد، در بخش «نگاه نو» پذیرفته شد و به دلیل عدم حضور این فیلم در بخش اصلی «سودای سیمرغ»، مسئولان شهرداری شرایط و ضوابطی را مطرح کردند. شرایط برای در دسترس قرار دادن امکانات آنها. مساوی کردند و این نقطه شروع شایعه میزبانی برج میلاد از جشنواره فجر بود.

سایت مشرق به بهانه این موضوع چند روز پیش در گزارشی عجیب به جزئیات فیلمنامه «بدن بد» اشاره کرد و برای اولین بار از ارتباط این فیلم با یکی از پرونده های جنجالی سال های اخیر فاش کرد. پرونده جنایی با نام «آرمان و غزاله» بازتاب گسترده ای در فضای مجازی پیدا کرد.

نکته مهم این است که فیلمنامه «بی تن» را کاظم دانشی نوشته است که پیش از این فیلم جنجالی «الافزار» را با فیلمنامه و کارگردانی خود در جشنواره فجر دیده بود که در یکی از پرونده های جنجالی دادگاه نیز حضور داشت.

به بهانه حضور «بی بادان» با اجرای متفاوت الناز شاکردوست، در این گزارش روایت «به گزارش میهن تجارت» از کارنامه این بازیگر را می خوانید.

روایت اول؛ حضور در «فجر» بدون شانس سیمرغ!

اولین نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که الناز شاکردوست امسال شانسی برای دریافت سیمرغ بازیگری ندارد و دلیل این امر حضور تنها فیلم او در قسمت «نگاه نو» است. این بخش مربوط به فیلم های کارگردانان فیلم اول است و در مراحل داوری تنها یک جایزه به عنوان بهترین فیلم برای آن در نظر گرفته می شود و دیگر قسمت های فنی فیلم مانند بازیگری اساسا داوری نمی شود.

با این حال حضور الناز شاکردوست در این فیلم با سوژه التهابی که دارد احتمالا نظر منتقدان و اهالی رسانه را به خود جلب خواهد کرد.

الناز شاکردوست پس از سال ها حضور در فیلم های تجاری، تصمیم گرفت از سال 1394 با انتخاب های سنجیده تری به سمت بازیگری برود و در نقش هایی که نیاز به لهجه یا گویش خاصی دارد، از گیلانی و ترکی گرفته تا افغانی و… در کنار تجربه گریم متفاوت، به سمت بازیگری حرکت کند.

او پس از چندین فیلم با نقش های خاص، حضور خود را در فیلم های درام تثبیت کرد و نشان داد که توانایی بالایی در ایفای نقش های مختلف دارد و می تواند بازی باورپذیری ارائه دهد که تاثیر زیادی روی مخاطب بگذارد.

این بازیگر امسال با فیلم «بی تن» به کارگردانی مرتضی علیزاده در این دوره از جشنواره در چهل و دومین جشنواره فیلم فجر حضور دارد.

این فیلم بر اساس داستانی واقعی به یکی از جنجالی ترین پرونده های جنایی سال های اخیر می پردازد و کاظم دانش که پیش از این فیلم «الافزار» را ساخته است به عنوان نویسنده در این فیلم حضور دارد.

روایت دوم؛ از صحرا تا ثریا

الناز شاکردوست پیش از بازی در فیلم «خفه گی» بیشتر در فیلم های پرفروش حضور داشت. شاکردوست از اوایل دهه 80 وارد سینما شد و یکی از بازیگران پرمشغله ای بود که او را در فیلم های عاشقانه و باکس آفیس می دیدیم. اما از سال 1374 و زمانی که فریدون جیرانی شاکردوست را برای بازی در نقش صحرا مشرقی انتخاب کرد، همه چیز تغییر کرد.

صحرا پرستار یک بیمارستان روانی بود و با مردی آشنا می شود که شوهرش را به بیمارستان آورده و سپس به دلیل تنهایی سعی می کند آن مرد را بیشتر بشناسد.

نقش صحرا در کنار گریم متفاوتی که داشت، یکی از نقش های مهم کارنامه شاکردوست به شمار می رود که باعث شد او بخشی دیگر از بازی خود را به نمایش بگذارد و به همین دلیل در قالب های متفاوت دیگری جلوی دوربین رفت. آثار.

شاکردوست دو سال بعد در فیلم «شب ماه کامل» به کارگردانی نرگس آبیار ایفای نقش کرد و در آنجا باز هم نقشی متفاوت از خودش نشان داد. فائزه بی خبر از همه جا عاشق پسری می شود و با او ازدواج می کند اما به تدریج حقایقی را می فهمد.

مخاطب از اواسط فیلم شاهد احساس عجز و ترس فائزه است که راه گریزی ندارد و شاکردوست این احساسات را به بهترین شکل به مخاطب منتقل می کند.

الناز شاکردوست به پرونده آرمان و غزاله باز شد!/ تجربه ویژه در

روایت سوم؛ تجربه شکار الناز و سیمرغ

تجربه حضور در جشنواره فجر و نامزدی سیمرغ برای هر بازیگری مهم است. الناز شاکردوست برای بازی در فیلم «شبی که ماه کامل شد» سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن از سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر دریافت کرد.

فیلم «تی تی» دیگر نقش به یاد ماندنی شاکردوست است که در نقش تی تی با لهجه گیلانی صحبت می کند. زنی که فوق العاده ساده و غرق در رویاهای خودش است و به همین دلیل مورد آزار و اذیت قرار می گیرد.

«ابلق» یکی دیگر از فیلم های کارنامه شاکردوست است که او با لهجه ترکی صحبت می کند و مورد ظلم قرار می گیرد و عده ای معتقد بودند که نقش او در فیلم های «ابلق» و «شب ماه کامل» شبیه یکدیگر است. شاکردوست همچنین برای بازی در فیلم ابلق نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن شد.

فیلم سینمایی «آخرین تولد» ساخته نوید محمودی یکی دیگر از نقش های شاکردوست است که در نقش یک زن افغان با لهجه افغانی ظاهر شد و تسلط او به این لهجه از ویژگی های مهم نقش ثریا به شمار می رود.

آخرین فیلمی که الناز شاکردوست در آن حضور داشت، فیلم «یادگار جنوبی» به کارگردانی حسین دوماری و پدرام پورامیری است که سال گذشته در چهلمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *