1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. آیا روسیه در اندیشه استفاده از…

آیا روسیه در اندیشه استفاده از سلاح‌های هسته‌ای غیراستراتژیک در جنگ اوکراین است؟

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

یورونیوز: NSNW شامل تمام سلاح های هسته ای با برد حداکثر 5500 کیلومتر، از جمله سلاح های تاکتیکی است که برای استفاده در میدان جنگ طراحی شده اند. اما شامل تسلیحات هسته ای راهبردی دوربردی نمی شود که روسیه و ایالات متحده برای حمله به یکدیگر به آن نیاز دارند.

در گزارش روز دوشنبه مؤسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک (IISS) این سوال مطرح شد که آیا روسیه ممکن است از سلاح هسته‌ای غیر استراتژیک با این باور که غرب اراده‌ای برای ارائه پاسخ هسته‌ای ندارد، استفاده کند.

در ادامه این گزارش تحلیلی آمده است که تصور روسیه از فقدان اراده معتبر غربی برای استفاده از سلاح هسته ای یا پذیرش تلفات در درگیری ها، افکار و دکترین تهاجمی روسیه در استفاده از «سلاح های هسته ای غیر استراتژیک» را بیش از پیش تقویت می کند. منطق استفاده از NSNW برای روسیه مبتنی بر سه اصل است، اول، تشدید درگیری به صورت کنترل شده، دوم، به عنوان اقدامی برای جلوگیری از درگیری بین ایالات متحده و ناتو، یا سوم، مجبور کردن کشورهای غربی به پایان دادن به جنگ. جنگ با شرایطی که روسیه می خواهد.

با این حال، هشدارهای او اوکراین را از دریافت کمک های نظامی گسترده، از جمله سیستم های تسلیحاتی پیشرفته، از ایالات متحده و متحدانش در ناتو منع نکرده است. کمک هایی که در ابتدای جنگ غیرقابل تصور به نظر می رسید. اما با وجود همه این کمک ها، در نهایت اوکراین در میدان جنگ موفق نشد و بخش هایی از سرزمین خود را از دست داد.

پوتین در برابر خواسته های جنگ طلبانه برخی از شخصیت های تندروتر در کشور مقاومت کرده و اجازه استفاده از سلاح های هسته ای را رد کرده است. با این حال، او موضع روسیه در مورد معاهدات هسته ای کلیدی را تغییر داده و گفته است که در حال استقرار سلاح های هسته ای تاکتیکی در بلاروس است.

تحلیلگران و سیاستگذاران غربی از نزدیک بحث بین کارشناسان نظامی روسیه را در مورد اینکه آیا مسکو باید آستانه استفاده هسته ای خود را کاهش دهد، دنبال کرده اند. به عنوان مثال، سال گذشته، سرگئی کاراگانوف، تحلیلگر روسی، در مورد نیاز به تهدید حملات هسته ای در اروپا برای ترساندن و هشدار دادن به دشمنان مسکو صحبت کرد. کاراگانوف در این باره گفت: کشورهای غربی و اروپا از ما می ترسند و به قول خودشان این موضوع ما را جسورتر کرده است؛ به همین دلیل باید دست به کار دیگری بزنیم تا آمریکا را بیشتر بترسانیم. بحث می تواند با این هدف موثر باشد.

کاراگانوف به خبرنگاران روسی گفت که اگر روسیه واقعاً برای پرتاب سلاح‌های هسته‌ای غیر استراتژیک آماده شود، کشورهای غربی سیگنال‌هایی دریافت خواهند کرد که می‌تواند برای اهداف ما مفید باشد.

ویلیام آلبرک، نویسنده گزارش IISS، می گوید که کاراگانف بخشی از روند گسترده تری در روسیه درباره شکست ارتش این کشور در پیروزی قاطع و سریع در جنگ اوکراین است. وی می افزاید که اقدام روسیه در این زمینه می تواند شامل انتقال تسلیحات از یک انبار مرکزی به یک پایگاه هوایی و احتمالا حملات متعارف در نزدیکی منطقه هدف برنامه ریزی شده برای از کار انداختن رادارها و دفاع ضد موشکی باشد.

مسکو می گوید قصدی برای استفاده از سلاح هسته ای ندارد، اما از ابتدای جنگ، پوتین اظهاراتی داشته است که برخی آن را تهدیدی برای استفاده مسکو از سلاح های هسته ای می دانند. از جمله تهدید پوتین مبنی بر اینکه کشورهای غربی با «عواقبی که هرگز در تاریخ ندیده اند» مواجه خواهند شد.

به گفته آلبرک، در آن مرحله، پوتین احتمالاً به یک پناهگاه هسته‌ای منتقل می‌شود و در صورت پاسخ هسته‌ای بزرگ از سوی ایالات متحده، کل سیستم فرماندهی و کنترل هسته‌ای روسیه را در حالت آماده باش قرار می‌دهد.

آلبرک گفت که هرگونه استفاده روسیه از “سلاح های هسته ای غیر استراتژیک” مستلزم آن است که مسکو دوز مناسب را برای وادار کردن دشمنان خود به عقب نشینی محاسبه کند تا چرخه تشدید تنش. آلبرشت که پیش از این در پنتاگون و ناتو کار می کرد، همچنین گفت: این سوال که چگونه می توان به چنین سناریویی پاسخ داد، سوالی است که برنامه ریزان آمریکایی را تمام شب بیدار نگه می دارد.

وی ادامه می دهد: وقتی طرف مقابل از آستانه هسته ای عبور می کند چگونه می توان تنش ها را کنترل کرد و اجازه نداد به نابودی کامل برسد. چگونه می خواهید طرف مقابل را مهار کنید و چگونه آن را کنترل می کنید؟ این یکی از سخت ترین مشکلاتی است که ما از آغاز عصر هسته ای با آن مواجه بوده ایم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *