1. صفحه اصلی
  2. »
  3. طلا و ارز
  4. »
  5. روند صعودی دلار آغاز شد؟

روند صعودی دلار آغاز شد؟

روند صعودی دلار آغاز شد؟

به گزارش میهن تجارت، روند صعودی قیمت دلار از هفته گذشته آغاز شد و تحت تاثیر سیگنال های سیاسی نامطلوب قرار گرفت. ارز سیاستگذار نتوانست مانع از پیشروی قیمت این اسکناس در کریدور 50 هزار تومانی شود.

برزو حق حسین کارشناس اقتصادی در این خصوص با تاکید بر اینکه در ابتدای هفته گذشته قیمت دلار بین 51 تا 52 هزار تومان در نوسان بود به میهن تجارت گفت: پس از اتفاقات سیاسی هفته گذشته دلار در تلاش بود تا وارد کانال 53 شود. هزار تومان شد و توانست این منطقه را تسخیر کند.» اگرچه این روند صعودی با سیاست های بانک مرکزی در تضاد بود، اما بازار مسیر خود را طی کرد.

تلاش های بازارساز شکست خورد

وی به نوسانات محدود قیمت دلار از ابتدای سال تاکنون اشاره کرد و افزود: بازارساز تلاش زیادی برای حفظ و تثبیت قیمت دلار در محدوده 49 تا 51 هزار تومان کرد که خواست دولت و بازارساز بود. قرار بود دلار به سمت کریدور 40 هزار تومان و قیمت 45 تا 46 هزار تومان حرکت کند.

این کارشناس اقتصادی پیش از این به فاصله زیاد دلار با ارزش ذاتی آن و حباب منفی بالای این اسکناس اشاره کرده بود.

حق شناس با بیان اینکه دلار معمولا تحمل حباب های منفی بیش از 15 درصد را ندارد، خاطرنشان کرد: با این وجود بازارساز اصرار داشت که قیمت را پایین بیاورد، به همین دلیل حباب افزایش یافت و تا 20 درصد افزایش یافت، به همین دلیل از ابتدای شروع حرکت صعودی تندتر دلار کلید خورد.

دلار نمی خواهد کاهش یابد

وی با تاکید بر اینکه رشد خروج سرمایه از کشور یکی از دلایل اصلی روند صعودی قیمت دلار است، گفت: این اسکناس حباب مثبت بالای 20 درصد را نمی پذیرد، پیش از این هشدار داده شده بود که قیمت ها متوقف شود. منجر به شروع حرکات بزرگتر برای رسیدن به سقف قبلی خواهد شد.

وی تاکید کرد: هر چه به سمت ماه های پایانی سال به ویژه در بهمن ماه پیش می رویم، دست بازارساز در کنترل بازار و دستکاری ارز تنگ تر می شود. این موضوع در بازار ارز در حال ظهور است و دلار نمی خواهد قیمت خود را کاهش دهد.

آیا فتح کانال 55 هزار تومانی در پیش است؟

حق شناس با تاکید بر افزایش قیمت دلار افزود: در حال حاضر بازارساز موفق به کنترل و کاهش قیمت دلار نشده است و با از دست دادن کانال 53 هزار تومانی، کانال 55 هزار تومانی را فتح کرد. می توان برای این اسکناس پیش بینی کرد.”

گزارش های بیشتر را در صفحه طلا و ارز بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *