1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. پیشنهاد تازه اسرائیل به حماس: توافق…

پیشنهاد تازه اسرائیل به حماس: توافق چند مرحله‌ای برای آتش بس دو ماهه در ازای آزادی همه گروگان‌ها

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

دو مقام اسرائیلی گفتند که اسرائیل از طریق میانجیگران قطری و مصری پیشنهادی به حماس ارائه کرده است که شامل آتش بس دو ماهه به عنوان بخشی از یک توافق چند مرحله ای است که شامل آزادی همه گروگان های باقی مانده در غزه می شود.

به گزارش «میهن تجارت»؛ در حالی که این پیشنهاد شامل توافقی برای پایان دادن به جنگ نمی شود، این طولانی ترین آتش بسی است که اسرائیل از زمان آغاز جنگ به حماس پیشنهاد داده است.

بیش از 130 گروگان همچنان در غزه نگهداری می شوند.

برت مک گورک، مشاور رئیس جمهور بایدن، روز یکشنبه به مصر سفر کرد و سپس به قطر خواهد رفت تا درباره پیشرفت مذاکرات برای آزادی گروگان های حماس گفتگو کند.

میانجی‌های قطری و مصری هفته‌ها تلاش کرده‌اند که شکاف‌های بین طرف‌ها را برای حرکت به سوی توافق پر کنند.

مقامات آمریکایی به آکسیوس گفتند که دستیابی به چنین توافقی ممکن است تنها راه آتش بس در غزه باشد.

دو مقام اسرائیلی گفتند، کابینه جنگ اسرائیل ده روز پیش پارامترهای پیشنهادی جدیدی را برای توافق تصویب کرد که آینده‌نگرتر از پیشنهادات قبلی اسرائیل است.

مقامات اسرائیلی گفتند که منتظر پاسخ حماس هستند اما تاکید کردند که نسبت به احتمال پیشرفت در روزهای آینده محتاطانه خوشبین هستند.

بر اساس این پیشنهاد، این معامله شامل آزادی همه گروگان‌های باقی‌مانده که زنده هستند و بازگرداندن اجساد گروگان‌های مرده در چند مرحله خواهد بود.

مقامات گفتند که مرحله اول شامل آزادی زنان، مردان بالای 60 سال و گروگان ها در شرایط وخیم پزشکی می شود.

اقدامات بعدی شامل آزادی سربازان زن، مردان غیر نظامی زیر 60 سال، سربازان مرد اسرائیلی و تحویل اجساد گروگان ها می شود.

مقامات گفتند که اسرائیل برای تکمیل آزادی همه گروگان ها در مراحل مختلف، یک تعلیق کامل تا دو ماه پیشنهاد کرده است.

به گفته مقامات، بر اساس توافق پیشنهادی، اسرائیل و حماس در مورد تعداد اسیران فلسطینی برای هر گروگان اسرائیلی در هر دسته به توافق خواهند رسید و سپس مذاکرات جداگانه ای در مورد اسامی اسرا انجام خواهد شد.

مقامات اسرائیلی گفتند که این پیشنهاد شامل استقرار مجدد نیروهای نظامی اسرائیل برای انتقال برخی از آنها به خارج از مراکز عمده جمعیتی در غزه و امکان بازگشت تدریجی غیرنظامیان فلسطینی به شهر غزه و شمال نوار غزه در حین اجرای توافق می شود.

مقامات اسرائیلی گفتند این پیشنهاد به وضوح نشان می دهد که اسرائیل با پایان جنگ و آزادی تمام 6000 اسیر فلسطینی از زندان های اسرائیل موافقت نخواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *