1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. هزینه‌های درمان سالانه ۱۰۰ هزار میلیارد…

هزینه‌های درمان سالانه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای تأمین‌اجتماعی آب می‌خورد

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی میرهاشم موسوی سازمان تامین اجتماعی، امروز دوشنبه دوم بهمن ماه در هجدهمین جلسه شورای معاونین این سازمان که با موضوع بررسی و نظارت بر هزینه های این سازمان برگزار شد. درمان غیرمستقیم تامین اجتماعی با تاکید بر اهمیت مدیریت منابع و هزینه ها و سایانت درباره حقوق ذینفعان در سیاست گذاری حوزه درمان اظهار داشت: ضمن تلاش برای تحقق راهبرد توسعه کمی و کیفی خدمات و تعمیق مراقبت های بهداشتی. خدمات، هزینه های غیرمنطقی و نابجا نباید به سیستم بیمه تحمیل شود.

وی افزود: تحمیل هزینه های غیرضروری از جمله درخواست های غیرضروری برای خدمات گران قیمت تشخیصی، شرکت های بیمه سلامت را در اجرای ماموریت اصلی خود که حمایت موثر از بیمه شدگان در برابر هزینه های سنگین درمان های مورد نیاز است با چالش مواجه می کند. یا دستورالعمل روش های درمان بالینی و پاراکلینیکال با جدیت دنبال شود، سیستم بیمه گرچه در تعامل با بیمار است، اما باید متعهد و سخاوتمند باشد و هر نیازی را که بیمار دارد تامین کند. اما در مقابل هزینه های غیرضروری باید بررسی ها و تدابیر لازم در نظر گرفته شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در این دیدار ضمن تسلیت شهادت مستشاران دلاور ایرانی در حمله رژیم جعلی و جنایتکار صهیونیستی گفت: امیدواریم به زودی شاهد آثار خون پاک این شهدا باشیم. و شاهد نابودی رژیم کودک کش صهیونیستی باشیم.در روزهای اخیر دشمنان در استان کرمان فاجعه تلخی را به دست گروه ملعون داعش رقم زدند و کشور شهدایی تقدیم انقلاب کردند.همکارمان خانم فاطمه برهان نژاد همچنین به همراه مادرش در کرمان به شهادت رسید.همچنین این روزها ایام فرخنده ماه رجب است و امیدواریم از فرصت این ماه برای ورود به ماه شعبان و ورود به ماه مبارک رمضان استفاده کنیم. تا درک درستی از این سه ماه داشته باشیم و در راه انسان شدن از برکات این سه ماه بهره ببریم.

وی ضمن استقبال از نتایج سامانه نظارت غیرمستقیم درمان اظهار داشت: برای طراحی و اجرای این پیشخوان مدیریتی تلاش زیادی انجام شده است. روزانه حدود 1200000 تا 300000 خدمات سرپایی به علاوه 13000 تا 14000 خدمات بستری و همچنین تعداد زیادی خدمات جانبی در تامین اجتماعی ارائه می شود. مدیریت و نظارت بر این حجم از خدمات در بخش‌های مختلف با نیروی انسانی و مدل‌های متعارف به طور کامل و دقیق امکان‌پذیر نیست و باید از رویکردها و نظارت‌های جدیدی که با کمک دانش روز در دنیا رایج شده است استفاده کرد.

موسوی ادامه داد: دنیای امروز دنیای فناوری و هوش مصنوعی است و باید در سازمان تامین اجتماعی به این سمت حرکت کنیم و خلأهای احتمالی را شناسایی و پوشش دهیم. هزینه درمان تامین اجتماعی سالانه بالغ بر 100 هزار میلیارد تومان است که ضمن توسعه خدمات باید بر کنترل و نظارت دقیق بر این هزینه ها تمرکز کرد. اساساً سیستم نسخه الکترونیکی ایجاد شد تا بتوانیم نقش مدیریتی خود را از داده های جمع آوری شده اعمال کنیم و در جاهایی که سیستم مشکل دارد، مشکلات را اصلاح کنیم.

وی افزود: از همکاران پرتلاش سازمان در حوزه درمان و فناوری اطلاعات تقدیر و تشکر می کنم که همواره شاهد اهتمام آنان برای رفع ایرادات و مشکلات نسخه الکترونیک بوده ام. ارزیابی خدمات الکترونیکی در بخش های مختلف سازمان تامین اجتماعی نشان می دهد که با وجود برخی مشکلات، وضعیت نسبت به سایر دستگاه ها بسیار خوب است. شرکا من در حوزه درمان و فناوری، مدیران استانی و سایر همکارانی که در زمینه رفع مشکلات خدمات الکترونیک و ارائه خدمات بهتر به بیمه شدگان فعالیت دارند، تاکنون دو لوح تقدیر ملی از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دریافت کرده اند.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: اجرای کامل نظام ارجاع می تواند از برخی هزینه های غیرضروری جلوگیری کند. همچنین بسیار مهم است که خواستار تدوین و ابلاغ دستورالعمل‌های بالینی یا دستورالعمل‌های درمانی برای همه خدمات باشیم. ضمن تلاش برای تحقق راهبرد توسعه کمی و کیفی خدمات و تعمیق خدمات پزشکی؛ نباید اجازه داد هزینه های غیرمنطقی و نابجا به سیستم بیمه تحمیل شود. بیمه‌های درمانی با تحمیل هزینه‌های غیرضروری از جمله درخواست‌های غیرضروری برای خدمات گران‌قیمت تشخیصی، در اجرای مأموریت اصلی که حفاظت مؤثر بیمه‌شده در برابر هزینه‌های سنگین درمان‌های ضروری است، با چالش مواجه می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *