1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. علائم جدید ویروس کرونا و آنفلوانزا…

علائم جدید ویروس کرونا و آنفلوانزا در زمستان ۱۴۰۲ چیست؟

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، فصل سرما با بروز و شیوع بیماری‌های تنفسی و عفونی همراه است که در این میان آنفلوانزا و ویروس کرونا همه گروه‌های سنی از کودکان تا سالمندان را درگیر کرده است. درصد نمونه های گرفته شده کرونا و بیش از 30 درصد آنفولانزا و سایر ویروس هایی هستند که باعث علائم سرماخوردگی می شوند.

سالمندان بالای 65 سال، زنان باردار و افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای و بدخیم بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به بیماری های تنفسی و عفونی هستند، بنابراین باید واکسینه شوند، اما باید توجه داشت که بیش از 80 درصد مبتلایان به آنفلوآنزا تحت درمان هستند. با استراحت در منزل و نوشیدن مایعات گرم.

با توجه به اینکه آنتی بیوتیک ها تاثیری بر ویروس آنفولانزا ندارند، نباید برای درمان سرماخوردگی یا آنفولانزا استفاده شوند. آنفولانزا مهمترین علائم آنفلوانزا تب، بدن درد، گرفتگی عضلات، سردرد، سرفه خشک، مشکلات گوارشی و آبریزش بینی است.

ویروس آنفلوانزا از راه هایی مانند پخش ذرات ریز تنفسی فرد مبتلا در هوا، عطسه یا سرفه، افراد زیر 5 سال، افراد بالای 50 سال، افراد مبتلا به بیماری قلبی زمینه ای، دیابت، روماتیسم، نارسایی کلیه به دیگران منتقل می شود. ، سیگاری ها و مادران. زنان باردار بیش از سایرین در معرض این بیماری قرار دارند.

فصل زمستان و شیوع آنفلوآنزا و کرونا به ویژه در کودکان دبستانی و پیش دبستانی

عاطفه عابدینی، متخصص ریه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی وی درباره شیوع سرماخوردگی جدید مشابه کرونا می گوید: همیشه در پاییز و زمستان با شیوع آنفولانزا و کرونا و برخی ویروس ها با علائمی شبیه سرماخوردگی یعنی تب، بدن درد، افزایش سرفه و تغییر صدا مواجه هستیم. و خانواده ها به ویژه کودکان در مقاطع ابتدایی و پیش دبستانی در چند هفته اخیر دچار علائمی مانند سرفه، تنگی نفس، گلودرد و تب به دلیل فشارهای وارده شده اند. Omicron یا آنفولانزا و در برخی موارد عفونت است.

وی ادامه می دهد: به طور معمول در این فصل از سال انتظار داریم که شیوع آنفولانزا و علائم تشدید تنفسی و عفونت ویروسی بسیار کم باشد اما در حال حاضر مراجعه به مطب ها و بیمارستان ها به ویژه در بخش اطفال به دلیل به عفونت های ویروسی در قالب آنفولانزا بسیار بالا است. بهتر است این بیماران در روزهای اول که تب و آبریزش بینی و سرفه دارند قرنطینه شوند اما اگر بعد از آن سرفه های تحریک کننده داشتند نیازی به قرنطینه نیست و فقط باید درمان ها را ادامه دهند.

یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان کرد: افراد مبتلا به عفونت های ویروسی در مدت پنج تا هفت روز بهبود می یابند، مگر اینکه بیماری زمینه ای یا نقص ایمنی، دیابت یا سن بالا داشته باشند، اگر فردی در خانواده بیش از سه تب داشته باشد. روزها و علائم پیشرونده و تنگی نفس داشت، بنابراین مجبور به مراجعه به مرکز درمانی شد.

علائم جدید ویروس کرونا و آنفولانزا در زمستان 1402 چیست؟

انتظار می رود آنفولانزا شدیدتر باشد

شاهنامه فردوسی ارشیرئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت وی می گوید: با توجه به اینکه در روزهای اخیر برخی موارد سرماخوردگی و آنفولانزا افزایش یافته و طبق هر سال ممکن است در بهمن ماه پیک کوچکی از آنفولانزا داشته باشیم، لذا انتظار می رود با سویه های آنفولانزا و مواردی از این دست برخورد کنیم. بیماری در زمستان شدیدتر باشد

وی ادامه می دهد: در هفته های اخیر میزان ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا افزایش یافته و بخشی از آن به دلیل تغییرات جوی و افت دما و بخشی از آن مربوط به پیک دوم آنفولانزا است که البته پیش بینی می شود این پیک کم باشد. بنابراین در مجموع آنفولانزا یک پیک دارد. یکی در آذرماه به اوج خود می رسد و دیگری در بهمن ماه که افزایش بیماری ها را داریم و در روزهای اخیر سرماخوردگی و آنفولانزا افزایش یافته است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: در حال حاضر آنفولانزا حدود 10 تا 12 درصد از سرماخوردگی‌های سرپایی را تشکیل می‌دهد و کرونا کمتر از 2 درصد سرماخوردگی‌ها را تشکیل می‌دهد. در حال حاضر شیوع کرونا کم است و در اکثر نقاط جهان درست است، زیرا با انتشار سویه‌های مختلف، در اکثر نقاط جهان در تابستان همه‌گیری داشتیم و نوعی مصونیت نسبی در برابر این بیماری ایجاد کرد.

وی ادامه می دهد: به طور کلی سویه های رایج در گردش علائم خفیف تری ایجاد می کنند و به همین دلیل افرادی که علائم سرماخوردگی خفیف دارند یا به پزشک مراجعه نمی کنند و یا در صورت مراجعه آزمایش نمی کنند، بنابراین در آمار سازمان ثبت نمی شود. بروز کرونا در سراسر کشور به طور مرتب در آزمایشگاه های مرجع آزمایش می کنیم و آمار مربوطه در سایت های سازمان بهداشت جهانی درج می شود که همه کشورها این کار را انجام می دهند.

ارشی ایالت ها: نژاد کرونا JN1 ماه ها است که در کشورهای اروپایی رایج بوده و اکنون بیش از 60 درصد موارد را تشکیل می دهد، JN1 سویه ای است که به سرعت در حال گسترش است و البته در افرادی که در ماه های اخیر مبتلا شده اند، انتظار نداریم که مبتلا شوند. به زودی دوباره آلوده شد ، در مجموع، علائم این است نژاد خفیف است و مورد خاصی ایجاد نمی کند.

وی ادامه می دهد: هر سویه ای در کشورهای اروپایی باشد پس از چند هفته در سایر کشورهای همسایه شیوع پیدا می کند، در کشور ما نیز مانند سایر کشورها در حال حاضر انواع سویه های کرونا وجود دارد و این نژاد ممکن است ما هم داشته باشیم، اما چون تعداد آن کم است، ممکن است ظاهر نشود و در آزمایشگاه های منطقه ای شناسایی شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت توضیح می‌دهد: بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوآنزا نیمه دوم شهریور است که با نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال، گروه‌های هدف سه یا سه در معرض خطر بوده‌اند. چهار ماهگی، بنابراین اگر افرادی هستند که مطمئن هستند آنفولانزا نگرفته‌اند و در معرض خطر هستند، می‌توانند در فصل زمستان و حتی در ژانویه و فوریه واکسن را تزریق کنند. همچنین در مورد کرونا امسال توصیه کرده بودیم که گروه های پرخطر و بالای 60 سال یک دوز تزریق کنند. قوی باقی می ماند.

با این اوصاف توصیه می شود افراد سرماخورده برای کمک به بهبودی و جلوگیری از انتقال بیماری به دیگران، دو تا سه روز در خانه بمانند و استراحت کنند. همچنین توصیه می شود افراد مبتلا از ماسک استفاده کنند. در صورت ابتلای کودکان و دانش آموزان و داشتن علائم سرماخوردگی، این کودکان باید در خانه استراحت کنند تا از شیوع بیماری های مشابه در کودکان در مدارس و مهدکودک ها جلوگیری شود.

علائم جدید ویروس کرونا و آنفولانزا در زمستان 1402 چیست؟

آخرین آمار واکسیناسیون ویروس کرونا در کشور

همچنین تاکنون 65 میلیون و 244 هزار و 787 نفر نوبت اول واکسن کرونا، 58 میلیون و 636 هزار و 19 نفر نوبت دوم و 31 میلیون و 737 هزار و 869 نفر نوبت سوم و بالاتر واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند. در کشور و تعداد کل واکسن های تزریقی به 155 میلیون و 618 هزار و 675 دوز در کشور رسیده است.

برای امسال، وزارت بهداشت توصیه کرد که گروه های پرخطر و افراد بالای 60 سال یک دوز واکسن دریافت کنند و در مجموع دستورالعمل های ملی واکسیناسیون کرونا همچنان معتبر است.

در هر صورت به گفته مسئولان وزارت بهداشت، در حال حاضر آنفولانزا حدود 10 تا 12 درصد سرماخوردگی های سرپایی و کرونا کمتر از 2 درصد از بیماری های تنفسی را تشکیل می دهد. قبل از اینکه در کشور داشته باشیم.

آخرین وضعیت کرونا در ایران

در مجموع اکنون و با اعلام وزارت بهداشت، میزان بروز و مرگ و میر این بیماری در کشور کم است و بیشترین مرگ و میرها در بیماران با بیماری های زمینه ای و افراد مسن گزارش می شود. به طوری که از یکشنبه بیست و چهارم تا روز شنبه CMD 1402 و بر اساس معیارهای تشخیصی قطعی، در مجموع 210 بیمار جدید مبتلا به کووید-19 در کشور شناسایی و 166 نفر از آنها در بیمارستان بستری شدند.

همچنین در مدت یک هفته مذکور 10 بیمار کووید 19 در کشور جان خود را از دست دادند.

در مجموع از ابتدای کشف این بیماری در کشور از 29 بهمن 1397 تا سی ام دی سال جاری، در مجموع 7 میلیون و 626 هزار و 22 نفر به این بیماری مبتلا شده اند که از این میان 146 هزار و 777 نفر جان خود را از دست داده اند. . همچنین تاکنون 7 میلیون و 389 هزار و 508 بیمار بهبود یافته و یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند.

در حال حاضر حدود 11 بیمار مبتلا به کووید 19 در بخش های مراقبت ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت هستند و تاکنون 58 میلیون و 537 هزار و 696 آزمایش تشخیص کووید 19 در کشور انجام شده است.

علائم جدید ویروس کرونا و آنفولانزا در زمستان 1402 چیست؟

مرگمیر و بستری شدن در بیمارستان نژاد JN.1 افزایشی نبوده است

حسین فرشیدی، معاون بهداشت وزارت بهداشت: در باره نژاد JN.1 می گوید: در مناطقی مانند آمریکا این نژاد مهم است زیرا بیماری زایی بالایی دارد و در یک تا دو هفته اخیر حداقل هشت مقاله در مورد آن منتشر شده است که نشان می دهد JN.1 بسیار بیشتر از Xbb است. مسری تر و میزان ابتلا در آمریکا را دو برابر کرده است نژاد در آن منطقه غالب شده است، البته مرگ و میر و بستری شدن در بیمارستان نژاد افزایشی نداشته است.

او در مورد اینکه آیا این نژاد به ایران رسیده یا نه، می افزاید: سویه ها در یک جا ماندگار نیستند و ممکن است به ایران هم برسند اما هنوز در کشور ما شناسایی نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *