1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. ادعای نشریه ترکیه‌ای: آنکارا بدنبال گرفتن…

ادعای نشریه ترکیه‌ای: آنکارا بدنبال گرفتن رضایت رئیسی و پوتین برای حمله به حلب است

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

تسنیم: روزنامه ترکیه ای «ترکیه» با اشاره به سفر سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان و همچنین ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به ترکیه در روزهای آینده نوشت: ترکیه گزارش جامعی از وضعیت سوریه تهیه کرده است تا بتواند در مقابل تشکیل منطقه “تروریستی” ایستادگی می کند و در این راستا انتظار رویکرد خاصی از دو رهبر میهمان دارد.

در این گزارش با این ادعا که صبر ترکیه در قبال حوادث شمال سوریه به پایان رسیده است، ترکیه پس از میهن تجارتات شهرداری ها در ماه آوریل، عملیات گسترده ای را در شمال سوریه برنامه ریزی می کند و آنکارا به مهمانان خود پیشنهاد شرکت در این عملیات را می دهد. یا مخالف نیستند.

این گزارش با اشاره به تشکیل روند آستانه در سال 2015 بین ایران، ترکیه و روسیه برای دستیابی به سازوکار مشخصی در خصوص انتقال سوریه از جنگ، نوشت: طرف ترکیه ای به ایران خواهد گفت که از حمایت پ.ک.ک در تل رفعت دست بردارد. وی همچنین به روسیه پیشنهاد همکاری برای پاکسازی عین العرب، منبج و عین عیسی از پ ک ک را خواهد داد.

این گزارش حاکی از آن است که ترکیه به دنبال تغییر وضعیت حلب که دومین شهر بزرگ سوریه است، است. ترکیه به دنبال بازسازی حلب و اسکان آوارگان سوری در ترکیه در این شهر است. طرف ترکیه ای به دنبال کاهش فشار پناهجویان سوری در ترکیه و همچنین جلوگیری از شیعه شدن شهر حلب است. روسیه همچنین به دنبال پاکسازی ادلب از وجود تروریست ها و تحویل آن به دولت سوریه است.

در این گزارش به حلب مهم ترین محور دیدار اردوغان با رئیسی و پوتین اشاره شده است.

ادعا شده است که ایران 50 هزار شیعه را از شهرهای دیگر حلب منتقل کرده و مدارس و مساجد این شهر را به شیعه تبدیل کرده است و ترکیه به دنبال بازگرداندن شرایط حلب به گذشته است که 3 میلیون نفر در آن زندگی می کردند.

از سوی دیگر روسیه با حضور ارتش سوریه و کمک ایران به دنبال پاکسازی ادلب است و خواستار بی طرفی ترکیه در این زمینه است. همچنین پس از این روند او خواهان روابط اقتصادی و سیاسی ترکیه و دولت سوریه است. گفته می شود در صورت انجام عملیات در ادلب، راه ورود آوارگان به حلب باز خواهد شد.

ترکیه در حالی که به دنبال حمله به حلب و تصرف آن است، متعهد شده بود ادلب را از وجود گروه های تروریستی در جریان روند آستانه پاکسازی کند، اما به تعهد خود عمل نکرده و هر از گاهی شاهد حملات این گروه ها از ادلب به سوی دولت سوریه هستیم. دمشق بر این اساس به تروریست ها پاسخ می دهد و در مقابل، دولت ترکیه مقر ارتش سوریه را بمباران می کند.

این روند با وجود هشدارهای مکرر روسیه به ترکیه و اعتراضات دولت دمشق ادامه دارد. اما ترکیه به بهانه حضور نیروهای دموکراتیک سوریه (YPG) در مرزهای جنوبی و ایجاد ناامنی برای آنکارا در نتیجه این حضور، به دنبال لشکرکشی مجدد به شمال سوریه و ایجاد نوار مرزی یکنواخت در منطقه است. جنوب ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *