1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. اولین گام و مهم‌ترین معیار انتخاب…

اولین گام و مهم‌ترین معیار انتخاب همسر، امانت‌داری است

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، بدون شک هیچ پایه ای قوی تر از ازدواج برای خودسازی، تربیت فرزندان و رشد و تکامل فردی وجود ندارد، چرا که ازدواج و تشکیل خانواده نیازمند تعاملی دو سویه است، بنابراین آشنایی با یکدیگر و انتخاب درست اولین قدم برای پی بردن به مقدس ترین آن است که اساس هستی است.

یکی از ملاک های ازدواج و تشکیل خانواده از دیدگاه امام جواد.آ) وثیقه وی در این خصوص گفت: «من هستم نامزد کرد برای تو شما فرض کردید دین و وفاداری او بنابراین با او ازدواج کردند; هر که به خواستگاری دخترت بیاید و مذهبی باشد وثیقه اگر او را دوست داری، با او ازدواج کن.» (مکارماخلاقی، جلد 1، صفحه 204; من نه yahzara الفقیهجلد 3، صفحه 393)

شخصیت وثیقه به قدری مهم است که امام جواد علیه السلام در حدیث دیگری می فرماید: «به نماز و روزه زیاد مردم و نه به حج و شب زنده داری نگاه نکنید! اقدام درست و وثیقه آنها چطور هستند؟ نه نگاه کن به زیاد نمازشان و روزه آنها و زیاد حج و لطف و وزوز آنها در شب نگاه کن به خلوص الحدیث و کارایی صداقت(امالی شیخ صدوق، ج 1، ص 303؛ ابزار شیعهجلد 19، صفحه 69; بهار الانوارجلد 68، صفحه 9)

امانت به معنای حفظ حقوق مالی و غیر مالی دیگران است، یکی از اصول اخلاقی است و به این فضیلت، خصلت و حالتی گفته می شود که انسان را به حفظ حقوق دیگران و پرهیز از آسیب رساندن به آنها برمی انگیزد.

شخصی که دارای صفت است وثیقه او این قدرت و ظرفیت را دارد که نفس خود را از درون مهار کند و سعی کند از حقوق مادی و معنوی همسرش محافظت کند و به بهترین نحو از او محافظت کند و دل و ذهن خود را متوجه همسرش کند، زیرا همسرش را همسرش می داند. از همه مهمتر اعتماد است، بنابراین یک فرد قابل اعتماد برای همسرش امنیت روحی و روانی ایجاد می کند و او را از ترس و وحشت دور می کند و این می تواند روحیه همگرایی و همبستگی زن و شوهر را تقویت کند.

به هر حال مشکل وثیقه مورد توجه بزرگان دین بوده است و نامیده می شود مهمترین معیار و اولین گام برای همسرگزینی و عاملی برای تحکیم همگرایی و تحکیم بنیان خانواده، آن را می دانستند و بر آن تاکید داشتند، لذا باید به موضوع تعلیم و تربیت توجه کرد. وثیقه به عنوان یک هنجار اجتماعی مهم و تأثیرگذار در نظر گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *