1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. چگونه بوی بد دهان را از…

چگونه بوی بد دهان را از بین ببریم؟

به گزارش سرویس ترجمه خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، بوی بد دهان می تواند باعث تضعیف عزت نفس، تاثیر منفی بر روابط اجتماعی و ایجاد ناراحتی شود. برعکس، بوی خوش، اعتماد به نفس را افزایش می دهد و در ارتباط افراد با یکدیگر تأثیر مثبت می گذارد; بوی بد دهان می تواند ناشی از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، وجود باکتری در دهان یا مشکلات زمینه ای سلامت، عواملی مانند انتخاب غذا، سیگار کشیدن، خشکی دهان و برخی شرایط پزشکی باعث ایجاد بوی بد دهان می شود، بوی بد دهان می تواند موقت یا مزمن باشد، حفظ بهداشت دهان و دندان، هیدراته ماندن و رسیدگی به علل زمینه ای برای پیشگیری و کنترل بوی بد دهان. کمک قابل توجهی می کند.

علل بوی بد دهان

بوی بد دهان عمدتاً توسط باکتری های موجود در دهان ایجاد می شود که ذرات غذا را تجزیه کرده و منجر به انتشار بوی بد دهان می شود. بهداشت نامناسب دهان مانند مسواک نزدن و نخ دندان کشیدن باعث رشد باکتری ها می شود و خشکی دهان که معمولا به دلیل مصرف دارو یا کاهش تولید بزاق رخ می دهد نیز این موضوع را تشدید می کند. علاوه بر این، مصرف برخی غذاها مانند سیر و پیاز نیز در ایجاد بوی بد دهان نقش دارند، بیماری های زمینه ای مانند بیماری های لثه، عفونت های تنفسی یا مشکلات گوارشی نیز ممکن است از عوامل بوی بد دهان باشند.

راه هایی برای از بین بردن بوی بد دهان

با استفاده از مسواک و نخ دندان

برای جلوگیری از بوی بد دهان توصیه می شود حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید و زبان خود را مسواک بزنید تا باکتری روی آن تجمع نکند. نخ دندان کشیدن همچنین می تواند به حفظ ذرات غذا و پلاک بین دندان ها کمک کند و همچنین دهان خود را با دهانشویه ضد میکروبی یا ضد باکتریایی برای از بین بردن باکتری ها شستشو دهید.

از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید و آب کافی بنوشید

خشکی دهان می تواند باعث بوی بد دهان شود. با نوشیدن منظم آب هیدراته بمانید. آب به از بین بردن باکتری ها و ذرات غذا کمک می کند و بزاق تولید می کند که به طور طبیعی دهان را تمیز می کند. مصرف برخی غذاها مانند سیر، پیاز و غذاهای تند نیز می تواند باعث بوی بد دهان شود، بنابراین مصرف آنها را قبل از حضور در جلسات و تعاملات اجتماعی محدود کنید. خوردن سیب، هویج و کرفس می تواند با از بین بردن پلاک و تحریک تولید بزاق به تمیزی دندان ها کمک کند.

ترک سیگار

سیگار نه تنها باعث ایجاد لکه بر روی دندان ها می شود، بلکه احتمال خشکی دهان و بوی بد دهان را نیز افزایش می دهد، بنابراین ترک سیگار می تواند به بهبود سلامت دهان و دندان کمک کرده و بوی بد دهان را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

معاینات منظم دندانپزشکی

برای تمیز کردن منظم دندان و معاینات تخصصی به دندانپزشک خود مراجعه کنید. دندانپزشک می تواند مشکلات اساسی دندان مانند بیماری لثه یا پوسیدگی دندان که باعث بوی بد دهان می شود را شناسایی و برطرف کند.

استفاده از داروهای طبیعی

جویدن آدامس بدون قند تولید بزاق را تحریک می کند و به کشتن باکتری ها و طراوت نفس شما کمک می کند. جویدن گیاهان تازه مانند نعناع، ​​جعفری یا دانه های رازیانه نیز می تواند کمک کننده باشد.

درمان مشکلات زمینه ای

بوی بد دهان می تواند نشانه مشکلات زمینه ای سلامتی مانند دیابت، مشکلات گوارشی یا عفونت های تنفسی باشد، بنابراین مراجعه به متخصص برای درمان این مشکلات ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *