1. صفحه اصلی
  2. »
  3. صنعت و تجارت
  4. »
  5. افزایش ۷۶ درصدی صادرات برنج پاکستان

افزایش ۷۶ درصدی صادرات برنج پاکستانارزش صادرات برنج پاکستان از جولای تا دسامبر 2023، 1.63 میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه در سال 2022 افزایش قابل توجهی داشته است.به گزارش به گزارش میهن تجارت، صادرات برنج پاکستان در نیمه اول سال مالی به دلیل افزایش تولید و تقاضای قوی بین المللی بیش از ۷۶ درصد افزایش یافته است. بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط اداره آمار پاکستان (PBS)، این کشور از ژوئیه تا دسامبر 2023، برنج به ارزش 1.63 میلیارد دلار صادر کرده است که افزایش قابل توجهی از 927 میلیون دلار در مدت مشابه در سال 2022 دارد که نشان دهنده رشد است. 76.5 درصد است.

بخش برنج در پاکستان از نظر درآمدهای صادراتی، اشتغال داخلی، توسعه روستایی و کاهش فقر از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. برنج یک محصول حیاتی غذایی و نقدی است که 3 درصد به ارزش افزوده کشاورزی و 0.6 درصد به تولید ناخالص داخلی کمک می کند و آن را به دومین محصول عمده غذایی بعد از گندم تبدیل می کند. پاکستان در حال حاضر 1.4 میلیارد دلار برنج در سطح جهان صادر می کند، در حالی که کل واردات برنج جهان به 19.2 میلیارد دلار می رسد.

از نظر جغرافیایی، تقاضا برای برنج پراکنده است و واردکنندگان عمده آن در آسیا، خاورمیانه و آفریقا قرار دارند. چین واردکننده قابل توجهی است که یک چهارم کل تجارت را به خود اختصاص داده است و تقاضای رو به رشدی برای برنج در کشورهای آفریقایی مانند نیجریه وجود دارد.

به گزارش پاکستان تودی، صادرکنندگان پیش بینی می کنند که با توجه به افزایش فعلی انواع برنج، کل صادرات برنج می تواند به رقم تاریخی 3.5 میلیارد دلار برسد.
منبع:

ایسنا


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *