1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. ضربه کاری تحریم‌ها بر پیکر اقتصاد…

ضربه کاری تحریم‌ها بر پیکر اقتصاد روسیه

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

دویچه وله: قبل از حمله کرملین به اوکراین، اروپا مهمترین شریک تجاری روسیه بود و بیشتر نفت، گاز و زغال سنگ روسیه به اروپا می رفت.

آمار گمرک روسیه نشان می دهد که صادرات این کشور به اروپا در سال گذشته 70 درصد کاهش یافته است، اما تلاش کرملین برای جایگزینی بازارهای آسیایی نتیجه چندانی نداشته است. به طوری که صادرات روسیه به آسیا تنها 7 درصد رشد داشته است.

چین اکنون مهم ترین شریک تجاری روسیه است، اما آمار گمرک چین نشان می دهد که نفت، گاز و زغال سنگ روسیه را با قیمت های بسیار پایین تر از قیمت های جهانی خریداری می کند.

به عنوان مثال، چین در سال گذشته نزدیک به 34 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی و LNG از روسیه به قیمت هر متر مکعب 19 سنت خریداری کرد، در حالی که میانگین قیمت گاز در بازارهای اروپایی نزدیک به 43 سنت بود.

آمار گمرک چین نیز نشان می دهد که طی سال گذشته برای هر بشکه نفت وارداتی از عربستان 85 دلار و برای هر بشکه نفت روسیه کمی بیش از 76 دلار پرداخت شده است.

حتی هند برای هر بشکه نفت روسیه 30 دلار تخفیف دارد.

روسیه نیز در سال گذشته با کمک تخفیف های گسترده فروش نفت و گاز به ترکیه را افزایش داده و حتی بازار گاز ایران در ترکیه را نیز در اختیار گرفته است.

آمارهای سازمان تنظیم بازار انرژی ترکیه نشان می دهد که این کشور از اواسط تابستان واردات گاز از ایران را تقریبا متوقف کرده و گاز روسیه و جمهوری آذربایجان جایگزین آن شده است.

این در حالی است که روسیه گاز خود را با قیمت بسیار پایین به ترکیه می فروشد و ترکیه نیز با تاخیر طولانی هزینه گاز روسیه را پرداخت می کند. ترکیه از ماه گذشته بار دیگر مذاکرات خود را با روسیه برای دریافت 25 درصد تخفیف در قیمت گاز آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پالایشگاه های ترکیه نیز در سال گذشته به دلیل خرید ارزان تر نفت روسیه 2 میلیارد دلار سود کسب کردند.

تجارت نفت و گاز روسیه

آمارهای کمیسیون اروپا نشان می دهد که سهم روسیه از کل واردات اتحادیه اروپا از بیش از 9 درصد در اوایل سال 2022 به حدود 2 درصد در پایان سال 2023 کاهش یافته است و سهم روسیه از صادرات اتحادیه اروپا از 4 درصد به 1.5 درصد کاهش یافته است.

قبل از حمله کرملین به اوکراین، اتحادیه اروپا سالانه نزدیک به 200 میلیارد متر مکعب گاز و LNG از روسیه خریداری می کرد، اما در سال گذشته این رقم به 60 میلیارد متر مکعب کاهش یافت. جمهوری آذربایجان و به ویژه آمریکا بازار گاز روسیه در اتحادیه اروپا را در اختیار گرفته اند. آمریکا در دو سال گذشته صادرات گاز خود به اتحادیه اروپا را سه برابر کرده و به 65 میلیارد متر مکعب رسیده است.

جمهوری آذربایجان همچنین در دو سال گذشته صادرات گاز به اتحادیه اروپا را 50 درصد افزایش داده و در نظر دارد در چند سال آینده صادرات گاز به اروپا را مجدداً 100 درصد افزایش دهد و به 25 میلیارد متر مکعب برسد.

کاهش 140 میلیارد متر مکعبی صادرات گاز روسیه به اروپا در حالی که کرملین در سال گذشته تنها 10 میلیارد متر مکعب معادل 40 درصد صادرات گاز به چین را افزایش داد و از سوی دیگر گاز خود را کمتر از نصف فروخت. قیمت. روسیه همچنین قصد دارد تا سال 2025 صادرات گاز خود به چین را تنها 14 میلیارد متر مکعب افزایش دهد، در حالی که اتحادیه اروپا قصد دارد تا چند سال آینده واردات گاز روسیه را به طور کامل متوقف کند.

اتحادیه اروپا که زمانی بزرگترین مشتری نفت روسیه بود، پس از حمله این کشور به اوکراین، واردات نفت خود از روسیه را حدود 90 درصد کاهش داده و انتظار می رود به زودی آن را به صفر برساند. این اتحادیه همچنین از ماه های اول حمله روسیه به اوکراین، خرید زغال سنگ از روسیه را به طور کامل متوقف کرده است.

روسیه توانسته است جایگزین بازارهای نفت آسیا در اروپا شود، اما برای هر بشکه نفت صادراتی به چین بیش از 10 دلار و برای نفت صادراتی به هند حدود 30 دلار تخفیف قائل است. بر اساس گزارش ها، ترکیه نیز سال گذشته نفت روسیه را با تخفیف بین 5 تا 20 دلار در هر بشکه خریداری کرده است.

فرار سرمایه و مغزها

تحریم های غرب نه تنها صادرات روسیه را به میزان 150 میلیارد دلار در سال 2023 کاهش داده است، بلکه باعث فرار عظیم سرمایه از روسیه شده است.

در سال 2021 با افزایش تهدیدات نظامی روسیه علیه اوکراین، 50 میلیارد دلار سرمایه از کشور فرار کرد و در سال 2022 با اجرای این تهدیدات، 253 میلیارد دلار سرمایه از روسیه خارج شد.

در کنار فرار سرمایه، فرار مغزها از روسیه نیز بسیار چشمگیر است. رسانه های روسی می گویند که تنها در سال 2022 حدود یک میلیون شهروند کشور را ترک خواهند کرد که 80 درصد آنها تحصیلات دانشگاهی دارند.

در همان سال تعداد کارگران جوان در روسیه 1.3 میلیون نفر کاهش یافت و سهم جوانان زیر 35 سال از کل کارگران این کشور به 30 درصد کاهش یافت که کمترین رقم در گذشته است. 20 سال.

برخی از این جوانان به خارج از کشور رفته اند و بخشی دیگر به دلیل افزایش مالیات وارد فعالیت های شغلی در بازارهای خاکستری شده اند.

مشخص نیست دولت ولادیمیر پوتین تا چه زمانی می تواند به تهاجم نظامی به اوکراین ادامه دهد، اما رشد 68 درصدی بودجه نظامی روسیه در سال 2024 نشان می دهد که کرملین بر یک جنگ طولانی مدت اصرار دارد. روسیه 115 میلیارد دلار بودجه نظامی برای سال آینده اختصاص داده است که 30 درصد کل بودجه کرملین است.

کاهش 150 میلیارد دلاری صادرات، فرار 68 میلیارد دلاری سرمایه و هزینه 70 میلیارد دلاری در بخش نظامی در سال 2023 تنها بخشی از پیامدهای حمله روسیه به اوکراین است. ده ها شرکت غول پیکر غربی فعالیت خود را در روسیه متوقف کرده اند و بسیاری از پروژه های صنعتی در این کشور متوقف شده اند.

بر اساس برآوردها، از زمان حمله روسیه به اوکراین، بیش از هزار شرکت خارجی روسیه را ترک کرده اند که در میان آنها نام غول های صنعتی، انرژی، مالی و تجاری پیشرو جهان وجود دارد.

همچنین طی دو سال گذشته 350 میلیارد دلار از دارایی های دولت روسیه و الیگارش های نزدیک به کرملین در اتحادیه اروپا و آمریکا مسدود شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *