1. صفحه اصلی
  2. »
  3. طلا و ارز
  4. »
  5. نوسانات بازار ارز موقتی و محدود…

نوسانات بازار ارز موقتی و محدود است

نوسانات بازار ارز موقتی و محدود است

به گزارش میهن تجارت، در پاسخ به گزارش روزنامه با عنوان «تلاش دولت برای حفظ ثبات بازار ارز» و طرح بحث و گفتگو در خصوص سیاست های ارزی این بانک، توضیحاتی را ارائه کرد:

بررسی تغییرات نرخ ارز از ابتدای سال جاری حاکی از آن است که تغییرات این نرخ در محدوده کمتر از 5 درصد کنترل شده است. نرخ ارز حواله که منبع عمده واردات کشور است، تغییرات بسیار محدودی را تجربه کرده و نرخ ارز واردات کالاهای اساسی و دارو در مدت مذکور ثابت بوده است.

در خصوص تغییرات نرخ ارز در بازار آزاد نیز لازم به توضیح است که بروز تنش های سیاسی و نظامی در منطقه از دیدگاه برخی فعالان بازار ارز به معنای بی ثباتی در چشم انداز خارجی تلقی می شود. مبادله منابع و مصارف است و همین امر باعث شده است که بخشی از تقاضای آتی ارز در آینده ایجاد شود. حرکت خود را به زمان حال؛ بدیهی است با توجه به اینکه منابع ارزی کشور در برابر تنش های ایجاد شده چندان موثر نبوده است، لذا انتظار می رود نوسانات ارزی ایجاد شده محدود و قابل کنترل باشد.

لازم به تاکید است که صادرات نفت از پایان امسال با برنامه ریزی های انجام شده رشد چشمگیری را تجربه کرده است و تداوم این وضعیت موجب بهبود منابع ارزی کشور در آینده خواهد شد.

برنامه های بانک مرکزی برای هدایت بازار ارز و طلا

به منظور هدایت تحولات بازار ارز و طلا در راستای هدف، برنامه ها و اقدامات مختلفی در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته و ضمن تامین نیازهای واقعی ارز، از بروز مشکلات جلوگیری می کند. نوسانات مضر ارز تقویت عرضه بازارسازی و روان سازی معاملات شمش و سکه، مدیریت عرضه و تقاضا در بازار حواله و اسکناس و رفع موانع احتمالی مبادلات ارزی از جمله این موارد است.

در خصوص تغییرات متغیرهای پولی نیز لازم به تاکید است که بانک مرکزی برنامه سیاست پولی خود را بر کنترل رشد مجموع پولی بنا نهاده است. سیاست پولی بانک مرکزی شامل یک بسته سیاستی است که شامل هدایت نرخ سود در کانال سیاستی کنترل رشد ترازنامه بانک ها و اصلاح شبکه بانکی است. نتایج این اقدامات حاکی از آن است که نقدینگی در 6 ماهه نخست امسال تنها 12 درصد رشد داشته است.

همچنین آمارها نشان می دهد که رشد نقدینگی در دوازده ماه منتهی به شهریورماه امسال نیز افت شدیدی را تجربه کرده است. به نظر می رسد هدف 25 درصدی تا پایان سال جاری محقق شود.

بنابراین موفقیت بانک مرکزی در کنترل رشد کل پولی بر اساس آمارهای موجود در سال جاری قطعی است. موضوعی که یکی از دلایل اصلی موفقیت بانک مرکزی در تثبیت بخشی از بازار ارز و تداوم آن در این بازار خواهد بود.

در پایان لازم به ذکر است که سیاست تثبیت چارچوبی مدون از سیاست های یکپارچه پولی، مالی و ارزی، سیستمی و سازگار است که دستیابی به صلح اقتصادی را دنبال می کند.

بدیهی است که تکانه های موقت ممکن است باعث انحراف کوتاه مدت نرخ ارز از مسیر مورد نظر یا هدف بانک مرکزی شود، اما انتظار می رود این انحرافات به تدریج با توجه به وضعیت متغیرهای اساسی اقتصادی تعدیل و رفع شود. اقدامات بانک مرکزی
منبع:

تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *