وزیر خارجه تشکیلات خودگردان: حماس شرایط ما را بپذیرد در آینده ‌فلسطین شریک است اما بدون هیچ شاخه نظامی

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

یورونیوز: ریاض المالکی، وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین درباره برنامه های آینده تشکیلات خودگردان فلسطین برای مشارکت حماس در آینده فلسطین گفتگو کرد.

مالکی تاکید کرد: حماس را نمی توان در تحولات سیاسی آینده فلسطین نادیده گرفت، اما به شرطی که حماس همه پیش شرط های ما را بپذیرد و در نهایت از نظر ساختاری به یک حزب و نهاد سیاسی تبدیل شود و شاخه نظامی نداشته باشد، در آینده سیاسی کشور فلسطین نقش خواهد داشت.

المالکی تاکید کرد: نمی توانیم حماس را به عنوان سازمانی که نه تنها در فلسطین، بلکه در کل جهان عرب و اسلام هواداران دارد و از حمایت آشکار در میان مردم برخوردار است، نادیده بگیریم.

وی درباره شرایط خاص پیش روی حماس برای مشارکت در تصمیم گیری درباره آینده فلسطین گفت: اگر حماس بپذیرد در سازمان آزادیبخش فلسطین حضور داشته باشد. [سازمان آزادی‌بخش فلسطین] و جریان اصلی سیاست فلسطین باید وارد شود و اگر با شرایط ما از جمله به رسمیت شناختن مشروعیت بین المللی کنار آمد، تمام تلاش خود را می کنیم تا آنها را در بر بگیریم و حماس را بدون داشتن نظامی به یک نهاد و حزب سیاسی تبدیل کنیم. بال. ، انجام خواهیم داد.”

اروپا باید به فکر تحریم نتانیاهو باشد

این سیاستمدار فلسطینی که برای شرکت در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا درباره موضوع راه حل دو کشوری در بروکسل به سر می برد، روز گذشته به خبرنگاران گفت: اولویت اصلی ما گفتگو درباره آتش بس و صلح است. زیرا هر لحظه که این موضوع را نادیده می گیریم، بر تعداد مرگ و میر زنان، کودکان و سالمندان فلسطینی افزوده می شود. وی تاکید کرد که “جان فلسطینی ها ارزشمند است.”

وی همچنین خواستار تحریم های اروپا علیه بنیامین نتانیاهو شد. وی در همین زمینه به خبرنگاران گفت: من این را خیلی واضح و شفاف به همکاران اروپایی‌ام می‌گویم؛ از شما انتظار دارم آتش‌بس را فراخوانی کنید و در راستای آن تلاش کنید، از شما انتظار دارم بیانیه‌ای بدهید که [نخست‌وزیر اسرائیل] وی در رابطه با راه حل دو کشوری گفت: تحریم ها علیه نتانیاهو و سایرینی که شانس راه حل دو دولتی و دستیابی به صلح در خاورمیانه را از بین می برند را محکوم و در نظر بگیرید.

اروپا همراه با آمریکا بر راه حل تشکیل دو کشور مستقل فلسطین و اسرائیل اصرار دارند. این در حالی است که نتانیاهو در سخنرانی های اخیر خود به وضوح با چنین راه حلی مخالفت کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *