فعالان اقتصادی براساس واقعیت‌های مثبت ارزی تصمیم‌گیری کنند

فعالان اقتصادی براساس واقعیت‌های مثبت ارزی تصمیم‌گیری کنند

به گزارش میهن تجارت، محمدرضا فرزین با بیان اینکه مشکلی برای تامین ارز وجود ندارد و چشم انداز وضعیت ارزی کشور برای پایان سال جاری و سال آینده بسیار مثبت است، اظهار داشت: در این راستا برای تامین ارز کشور نیز چشم انداز ارزی کشور بسیار مثبت است. بخش صنعت و در این مدت 6 میلیارد دلار معادل ارز برای واردات خودرو و قطعات تامین شده است، بنابراین نوسانات روزهای اخیر که بیشتر ناشی از تحولات منطقه است، گذرا و موقتی است و از همه فعالان اقتصادی تقاضا داریم. فعالیت ها و تصمیمات خود را بر اساس واقعیت استوار کنند. جنبه های مثبت ارز کشور را اتخاذ کند.

وی با اشاره به اجازه مقام معظم رهبری برای خرید 20 درصدی منابع صندوق توسعه ملی گفت: با این مجوز شاهد افزایش چشمگیر ذخایر ارزی بانک مرکزی خواهیم بود. همچنین در سال آینده وضعیت ارزی بسیار بهتری خواهیم داشت و نوساناتی که در بازار غیررسمی وجود دارد موقتی خواهد بود و این افزایش قیمت ها احساسی است و دلیل اقتصادی ندارد و پشت این افزایش قیمت ها خالی است و به مردم توصیه می کنیم از خودداری کنند. تلفات. وارد این بازار نشوید.

فرزین در نشست ماهانه مدیران عامل بانک ها با اشاره به تحولات ماه های اخیر در حوزه سیاسی و امنیتی و تاثیر آن بر بازارهای مالی گفت: تحولات منطقه بر بازارهای مالی خاورمیانه تاثیر گذاشته است. و به تبع آن بازارهای مالی کشورمان اما با توجه به وضعیت ارزی بسیار مطلوب کشور که نسبت به سال های گذشته منابع ارزی بسیار مطلوبی داریم، این نوسانات کوتاه مدت خواهد بود.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: از ابتدای سال تا پایان روز دوم بهمن ماه سال جاری 57 میلیارد دلار برای صنایع و واردات کالا و خدمات تامین شده است. همچنین برای صنعت خودرو در سال جاری 6 میلیارد دلار ارز تامین شده که در تاریخ کشور بی سابقه بوده و در این مدت کوتاه بیش از 700 میلیون دلار ارز برای واردات تخصیص داده شده است. خودروها، زیرا منابع کافی در اختیار داریم. مجموع این اعداد بیانگر وضعیت مطلوب ذخایر ارزی کشور است.

رئیس کل بانک مرکزی به روند عرضه ارز در سامانه نیما اشاره کرد و گفت: امروز از 354 میلیون دلار ارز عرضه شده در سامانه نیما تنها 114 میلیون دلار مشتری داشت. 103 میلیون درهم امارات، 165 میلیون دلار آمریکا، 1 میلیون روبل. ارز جدید روسیه، 10 میلیون روپیه هند، 705 میلیون یوان چین و 52 میلیون یورو ارائه شد. این آمار نشان می دهد که عرضه در بازار بسیار بیشتر از تقاضای واقعی ارز در کشور است.

فرزین گفت: در خصوص خرید و فروش اسکناس نیز میزان خرید و فروش اسکناس از میزان فروش اسکناس در بسیاری از روزها بیشتر بوده و در بسیاری از روزها تراز مثبتی در این زمینه به ثبت رسیده است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به حداقل میزان صف تخصیص ارز گفت: با توجه به اینکه منابع ارزی معتبری داریم از ابتدای سال با توجه به نیاز کشور ارز کشور در سال جاری تامین شده است. کوتاه ترین زمان ممکن امروزه در بنادر کالا و محموله ای وجود ندارد که با مشکل تامین ارز مواجه باشد. این روند در ماه های پایانی سال سریعتر خواهد بود و این موضوع نسبت به سال های گذشته غیرقابل مقایسه است.

فرزین با اشاره به آمادگی بانک مرکزی برای انعقاد قرارداد 600 میلیون دلاری با وزارت نفت، گفت: منابع ارزی کشور به گونه ای است که این پیشنهاد برای سرمایه گذاری در توسعه چاه های نفت به وزارت نفت ارائه شده است. قرارداد به زودی منعقد خواهد شد.»

رئیس کل بانک مرکزی گفت: 100 میلیون اوراق ارزی منتشر شده در کشور در کمتر از 24 ساعت فروخته شد و برای تامین مالی پروژه های عمرانی کشور آماده انتشار 100 میلیون اوراق جدید در مرکز مبادلات هستیم.

فرزین تصریح کرد: همچنین آمادگی داریم ارز مورد نیاز حج عمره را طبق منابع ارزی تامین کنیم.

وی بیان کرد: در حوزه دیپلماسی اقتصادی نیز توافقات بسیار خوبی با کشورهای همسایه و شرکای تجاری خود داشته ایم که تاثیرات آن بر بازار ارز در آینده برای همگان ملموس خواهد بود.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به قدرت سیستم های نظارتی بانک مرکزی گفت: امروز در بانک مرکزی توانایی رصد و شناسایی افرادی را داریم که درصدد ایجاد التهاب در بازار ارز و آسیب رساندن به کشور هستند. نظام اقتصادی با نرخ های غیرعادی به زودی ارقام بالای معامله شده توسط سودجویان شناسایی و واحدهای پولشویی وارد شده و به وظیفه خود در زمینه مسدودسازی حساب های ریالی و ارزی خود عمل خواهند کرد.

رئیس شورای پول و اعتبار در پایان افزود: از همه فعالان اقتصادی می خواهیم که فعالیت ها و تصمیمات خود را بر اساس واقعیت های ارزی کشور اتخاذ کنند چرا که نوسانات پیش آمده موقتی است.




منبع:

ایسنا





دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *