1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. بتن‌ریزی در چهارمین محور نیروگاه هسته‌ای…

بتن‌ریزی در چهارمین محور نیروگاه هسته‌ای الضبعه مصر با حضور ویدیویی پوتین

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

یورو نیوز: بر اساس اعلام کرملین، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه قرار است از طریق تماس تصویری با همتای مصری خود، عبدالفتاح سیسی، در مراسم ساخت چهارمین و آخرین راکتور نیروگاه اتمی دبعه شرکت کند.

در این مراسم اولین بتن در پی واحد چهارم نیروگاه اتمی الدبعه ریخته می شود. این نیروگاه هسته ای که شامل چهار راکتور با ظرفیت 1.2 گیگاوات خواهد بود، توسط شرکت روس اتم ساخته شده است. سازمان نیروگاه های هسته ای مصر و روسیه اتم ساخت اولین و دومین رآکتور هسته ای در مصر را در سال 2022 آغاز کردند و همچنین با همکاری هر دو طرف، پایه سومین راکتور در می 2023 گذاشته شد.

این چهارمین محور نیروگاه اتمی مصر در شهر الدبعه است که در حدود 320 کیلومتری شمال غرب قاهره در حال ساخت است. هزینه ساخت این نیروگاه حدود 28 میلیارد و 750 میلیون دلار است که 85 درصد آن توسط روسیه تامین می شود و مصر آن را با وام 22 ساله با سود سالانه 3 درصد پرداخت خواهد کرد.

از زمان کودتای عبدالفتاح سیسی در سال 2013 در مصر، روابط قاهره و سکو دوستانه بوده و با وجود وقوع بحران هایی مانند جنگ در اوکراین، دو طرف همچنان روابط نزدیک خود را حفظ کرده اند.

گئورگی بوریسنکو سفیر روسیه در قاهره در گفتگو با رسانه «مصر مستقل» تاکید کرد که روابط مصر و روسیه مبتنی بر روابط دوستانه و راهبردی و ساخت نیروگاه هسته ای در الدبعه است. تاییدی بر این امر است.

در حالی که ابتدا برخی رسانه های مصری اعلام کرده بودند که پوتین قرار است شخصا در این مراسم شرکت کند که در بیانیه مطبوعاتی کرملین نیز تایید شد، رئیس جمهور روسیه کشور را ترک نمی کند و از طریق ویدئو کنفرانس در این مراسم شرکت خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *