1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. افزایش ۴.۷ درصدی وقوع زمین‌لرزه‌ در…

افزایش ۴.۷ درصدی وقوع زمین‌لرزه‌ در دی‌ / کرمان و اصفهان لرزه‌خیزترین استان‌های کشور

افزایش ۴.۷ درصدی وقوع زمین‌لرزه‌ در دی‌ / کرمان و اصفهان لرزه‌خیزترین استان‌های کشور

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، بر اساس اطلاعات ثبت شده در موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران درباره زمین لرزه های رخ داده در کشور، طی دی ماه سال جاری 537 زمین لرزه در کشور و مناطق همجوار ثبت و واقع شده است که با توجه به مقایسه ها، شاهد افزایش دو درصدی تعداد زمین لرزه ها بوده است می بینم در ماه ژانویه نسبت به دسامبر هستیم.

بر اساس این گزارش، تعداد زمین لرزه های دی ماه سال جاری نسبت به دی ماه سال گذشته 4.7 درصد افزایش و نسبت به میانگین ماهانه 10 سال گذشته کشور 45.5 درصد کاهش داشته است.

در دی ماه 10 زمین لرزه با بزرگی بیش از 4 ریشتر در کشور و مناطق مرزی به ثبت رسید، زلزله ای در 29 آذرماه به بزرگی 4.9 ریشتر در مرز ایران و آذربایجان و یک زمین لرزه رخ داد. در 18 دسامبر با بزرگی 4.9 در حدود 4.5 ریشتر آنها قسم می خورند یزد بیشترین زمین لرزه های ثبت شده در این ماه را داشته است.

در این ماه استان های کرمان با 76، اصفهان با 57، خراسان رضوی با 53 زلزله لرزه خیزترین استان های کشور بودند و هفت زلزله در استان تهران به ثبت رسید که بزرگترین آنها 2.3 در مقیاس ریشتر در جوادآباد بوده است. .

تنها در یک هفته 21 زلزله در کرمان به ثبت رسید

مطابق با گزارش هفتگی این نهاد از 22 تا 29 آذرماه، 125 زمین لرزه در این مدت رخ داده است، 120 زمین لرزه با دامنه کمتر از 3 ریشتر، چهار زمین لرزه با دامنه بزرگای 3 تا 4 در مقیاس ریشتر. در مقیاس ریشتر و یک زمین لرزه به بزرگی 4 تا 5 در مقیاس ریشتر رخ داده است.

در هفته یاد شده قوچان در استان خراسان رضوی با وقوع پنج زمین لرزه لرزه خیزترین منطقه کشور محسوب می شود و در عین حال هیچ زلزله ای در البرز، ایلام، بوشهر، زنجان، سیستان و بلوچستان فارس ثبت نشده است. ، استان های قزوین، کرمانشاه و لرستان. نرسیده است.

در مدت یاد شده یک زلزله در استان آذربایجان شرقی، پنج زلزله در آذربایجان غربی، یک زلزله در اردبیل، 16 زلزله در اصفهان، یک زلزله در تهران، چهار زلزله در چهارمحال و بختیاری، 18 زلزله در خراسان رضوی، 6 زلزله در خراسان شمالی، هشت زلزله در جنوب رخ داده است. خراسان، پنج زلزله در خوزستان و 10 زلزله در استان سمنان رخ داده است.

بر اساس این گزارش یک زلزله در کرستان، 21 زلزله در کرمان، یک زلزله در کهگیلویه و بویراحمد، دو زلزله در گلستان، دو زلزله در گیلان، دو زلزله در مازندران، یک زلزله در مرکزی، سه زلزله در هرمزگان، یک زلزله. در همدان و سه زلزله در یزد در مدت مذکور به ثبت رسیده است.

در دوره مورد بررسی بیشترین تعداد زمین لرزه در استان کرمان با 21 مورد و کمترین آن در استان های اردبیل، آذربایجان شرقی، تهران، کردستان، کهگیلویه و بویار احمد، مرکزی و همدان با یک زمین لرزه به ثبت رسیده است.

زمین لرزه بزرگ هفته گذشته روز جمعه 29 آذرماه ساعت 21:35:51 به بزرگی 4.8 ریشتر در قاضی محمد آذربایجان رخ داد.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *