1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. نابودی حماس هرگز به وقوع نمی‌پیوندد/…

نابودی حماس هرگز به وقوع نمی‌پیوندد/ انتقاد تند وزیر خارجه از آمریکا

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت و به گفته وزارت امور خارجه حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران سه شنبه شب به وقت محلی در نشست شورای امنیت برای بررسی اوضاع خاورمیانه به ویژه فلسطین در جمع وزرای خارجه کشورهای شرکت کننده در این نشست اظهار داشت: به جای دعوت از دیگران برای خویشتن داری، ایالات متحده باید رژیم اسرائیل را وادار کند. پس از توقف جنگ، آمریکا باید تلاش کند تا از دامی که رژیم صهیونیستی برای کشاندن آن به درگیری مستقیم پهن کرده خلاص شود.

امیر عبداللهیان وی تاکید کرد: کشتار غیرنظامیان بی گناه به ویژه زنان و کودکان باید فورا متوقف شود. جنگ راه حل نیست؛ امنیت با توسل به زور و نسل کشی در غزه محقق نمی شود.
وی تصریح کرد: کشتار غیرنظامیان در غزه و کرانه باختری نمی تواند تا به اصطلاح «نابودی کامل حماس» ادامه یابد. زیرا آن زمان هرگز نخواهد رسید. زیرا این وصیت پولادین است ملت در عرض 80 سال تنبل و ضعیف نشده است.

متن کامل سخنان وزیر امور خارجه ایران در نشست شورای امنیت به شرح زیر است:

آقای رئیس،

با تشکر از شما برای برگزاری به موقع این جلسه.

آقای رئیس جمهور، جناب دبیرکل، عالیجناب؛

همه ما امروز در شورای امنیت هستیم شرایط جمع ما جمع آوری کرده ایم که رژیم اشغالگر و آپارتاید اسرائیل هیچ خط قرمزی را در نسل کشی فلسطینیان در غزه و کرانه باختری رعایت نمی کند.

اگرچه طبق ماده 24 منشور سازمان ملل متحد، اعضای این سازمان “مسئولیت اصلی” “اقدام سریع و موثر” برای “حفظ صلح و امنیت” را دارند. بین المللیبه شورای امنیت سپرده شده اند، اما عجز این نهاد در برخورد با جنایات رژیم اسرائیل و پاسخگو بودن آن غیرقابل قبول است.

ایالات متحده آمریکا به‌عنوان حامی و شریک اصلی رژیم اسرائیل در جنایات آن، این نهاد را از انجام مؤثر وظایف ذاتی خود در توقف نسل‌کشی آشکار یک ملت و برقراری آتش‌بس در نوار غزه باز داشته است.

از سوی دیگر، ایالات متحده بارها نگرانی شدید خود را از سرریز تنش در منطقه ابراز کرده است. با این حال، همچنان به حمایت کامل از ماشین جنگی رژیم اسرائیل ادامه می دهد. ایالات متحده حتی حاکمیت یمن را نقض می کند و در واقع دامنه درگیری را گسترش می دهد. اقداماتی که باید انجام شود مسئوليت عواقب آن را بپذیرید.

به جای دعوت دیگران به خویشتن داری، آمریکا باید رژیم اسرائیل را مجبور به توقف جنگ کند و آمریکا باید تلاش کند تا از دامی که رژیم صهیونیستی برای کشاندن آن به درگیری مستقیم پهن کرده خلاص شود.

جناب رئیس جمهور محترم جناب عالی

ما معتقدیم که آینده فلسطین متعلق به همه فلسطینی هاست.

من تاکید می کنم که کشتار غیرنظامیان بی گناه، به ویژه زنان و کودکان، باید فورا متوقف شود. جنگ راه حل نیست؛ امنیت با توسل به زور و نسل کشی در غزه محقق نمی شود.

کشتار غیرنظامیان در غزه و کرانه باختری نمی تواند تا به اصطلاح “نابودی کامل حماس” ادامه یابد. زیرا آن زمان هرگز نخواهد رسید. زیرا این وصیت پولادین است ملت در عرض 80 سال تنبل و ضعیف نشده است.

بنابراین شورای امنیت باید به انفعال طولانی مدت خود پایان دهد و قطعنامه ای قاطع اتخاذ کند مسئوليت طبق اساسنامه عمل کنید.

این قطعنامه باید قویاً و به وضوح خواستار آتش بس فوری شود دائمیارسال بدون مانع کمک های بشردوستانه، خروج فوری و کامل رژیم اسرائیل از غزه، و تعهد به جلوگیری و خودداری از هرگونه تلاش برای انتقال فلسطینیان به مصر و اردن.

(همچنین مبادله اسیران جنگی مهمترین موضوع باقی مانده است.) این به تنهایی راه حل بحران کنونی است.

مایلم تاکید کنم که رفع محاصره بشردوستانه غزه به طور کامل و اطمینان از ارسال بدون مانع کمک های بشردوستانه به تمام مناطق شمال و جنوب غزه ضروری است.

همچنین باید سریعاً امکانات لازم برای بازگشت مردم غزه به مناطق خود، اسکان آوارگان و بی خانمان ها و کمک جامعه فراهم شود. بین المللی تاکید می کنم زیرساخت ها را بازسازی کنیم.

علاوه بر این، بسیار مهم است که رژیم صهیونیستی برای ارتکاب جنایات جنگی پاسخگو باشد و عاملان این جنایات به دست عدالت سپرده شوند.

در این زمینه، ما از اقدام اخیر آفریقای جنوبی حمایت می کنیم.

امروز برای آینده فلسطین ایده های سیاسی مطرح می شود. باید در نظر داشت که در چارچوب هر اندیشه ای، رهبران گروه های فلسطینی و مردم فلسطین باید حق انتخاب سرنوشت خود را داشته باشند.

آقای رئیس،

آمریکا و انگلیس با حمله نظامی به یمن یک اشتباه استراتژیک مرتکب شدند، اشتباهی استراتژیک که خطر گسترش بیشتر دامنه جنگ را به دنبال خواهد داشت.

همه ما ایمنی و امنیت دریایی را برای تجارت جهانی و امنیت انرژی حیاتی می بینیم. با این حال، امنیت یک مفهوم به هم پیوسته است. تحولات نشان می دهد که توقف نسل کشی در غزه کلید بازگرداندن امنیت به منطقه است.

نتانیاهو به دنبال حفظ است حیاط خود سیاسی از طریق جنگ است. بقای رژیم اسرائیل به بحران های منطقه ای و سرریز درگیری ها بستگی دارد. رژیم اسرائیل برای رسیدن به چنین هدفی از تاکتیک انگشت اتهام و سرزنش به سمت ایران استفاده می کند. رژیم صهیونیستی با استفاده از اکاذیب و اطلاعات نادرست سعی در جلب توجه دارد بین المللی از نسل کشی و قتل عام مورد حمایت آمریکا در نوار غزه و کرانه باختری حواس پرت شود.

اما رژیم اسرائیل نمی تواند واقعیت را در میدان انکار کند. رژیم اسرائیل مسئول کامل جنایات فلسطین اشغالی است مسئول و جنایات جنگی و نسل کشی آن به طور گسترده توسط سازمان ملل متحد و سایر سازمان های حقوق بشر مستند شده است و به عنوان بیشترین نسل کشی را در تاریخ معاصر معرفی می کند.

در پایان لازم است بار دیگر تاکید شود که راه حل دائمی مشکل فلسطین تنها با برگزاری همه پرسی با مشارکت همه فلسطینی ها قابل حل است.

متشکرم جناب رئیس جمهور

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *