1. صفحه اصلی
  2. »
  3. طلا و ارز
  4. »
  5. شمش طلا چگونه قیمت گذاری می‌شود؟

شمش طلا چگونه قیمت گذاری می‌شود؟

شمش طلا چگونه قیمت گذاری می‌شود؟

به گزارش میهن تجارت، هفته گذشته اولین حراج حضوری شمش طلا در مرکز مبادلات ارزی ایران برگزار شد. در این حراج 10 کیلوگرم شمش با عیار 995 در هزار عرضه شد که توسط چهار گروه تولیدی خریداری شد.

روند قیمت گذاری عرضه شمش طلا که دومین مزایده آن امروز در حال برگزاری است، موضوعی بود که اصغر بالیسانی، سخنگوی مرکز مبادلات ارزی ایران، قیمت گذاری در آن را مانند همه حراج ها بر اساس آن اعلام کرد. نرخ پایه

به گفته برخی کارشناسان اقتصادی، اگر این شمش ها با دلار ۴۰ هزار تومانی معامله شود، به ازای هر شمش ۷۵۰ میلیون تومان اجاره بها در اختیار خریداران قرار می گیرد. البته این 750 میلیون تومان در هفته گذشته با قیمت 52 هزار تومان کشف شد.

تقاضا برای ادامه حراج شمش طلا بالا بود

در همین رابطه اصغر بالسینی، سخنگوی مرکز مبادلات طلا و ارز ایران با اشاره به اینکه پس از اولین حراج شمش طلا تقاضای زیادی برای ادامه عرضه وجود داشت، به میهن تجارت گفت: تقاضا برای حراج مجدد از سوی فعالان بخش خصوصی. و صادرکنندگانی که شامل تسویه تعهدات ارزی می‌شوند بالا بود.» همه ذینفعان این بازار و متقاضیان مزایده حضوری از این روند کشف قیمت رضایت داشتند.

قیمت کشف شده شمش نزدیک به بازار است

سخنگوی مرکز مبادلات طلا و ارز ایران با تاکید بر اینکه روند حراج بسیار شفاف و دقیق است، خاطرنشان کرد: صادرکننده ای که طلای خود را در این مرکز مبادله کند مبلغ ریالی خود را به صورت اینترنتی دریافت می کند. وی افزود: تبادل آنی کالا و پول از ویژگی های مثبت مزایده است.

بالسینی در پاسخ به این سوال که قیمت گذاری شمش طلا چگونه انجام می شود، تصریح کرد: مانند همه حراج ها قیمت پایه اعلام می شود و فروشنده و متقاضی هر دو در مزایده حضور دارند، قیمت گذاری طی فرآیندی تعیین می شود و هرکس اعلام کند قیمت گذاری می شود. قیمت بالاتر خریدار شمش خواهد بود.”

وی افزود: نرخ کشف شده نزدیک به نرخ بازار است و ذینفعانی که در اینجا فعال هستند پس از مزایده مبادله را انجام می دهند، فردی که طلا را خریداری کرده پول را به صادرکننده پرداخت می کند و شمش طلا را به صورت فیزیکی دریافت می کند.

نرخ دلار در حراج شمش مهم نیست

سخنگوی مرکز مبادلات با تاکید بر اینکه استقبال صادرکنندگان و خرده فروشان از همان حراج اول خوب بوده است، خاطرنشان کرد: امیدواریم روند احراز هویت شمش طلا به تدریج انجام شود، موضوع اصلی این است که قوانین را به دقت رعایت کنیم. در دفترچه راهنمای حراج حضوری و حضوری.»

بالسینی در پاسخ به این سوال که شمش به چند تومان فروخته می شود، گفت: چند دلار مهم نیست، مگر الان نیست که در بورس کالا مثلاً قیمت شمش آهن یا میلگرد را بر اساس تعیین می کنند. قیمت دلار؟ اساساً ما اینجا قیمت گذاری را بر اساس دلار انجام نمی دهیم.”

وی تصریح کرد: شمش را بر اساس قیمت پایه عرضه می کنیم و این شمش در مرکز مبادلات قیمت گذاری می شود، عرضه کننده و تقاضاکننده با هم ملاقات می کنند و در نهایت مبادله انجام می شود.

گزارش های بیشتر را در صفحه طلا و ارز بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *