1. صفحه اصلی
  2. »
  3. طلا و ارز
  4. »
  5. دلایل افزایش اخیر قیمت دلار چیست؟/…

دلایل افزایش اخیر قیمت دلار چیست؟/ پیش بینی روند بازار ارز

دلایل افزایش اخیر قیمت دلار چیست؟/ پیش بینی روند بازار ارز

به گزارش میهن تجارت، مرتضی عزتی درباره دلایل افزایش نرخ دلار و ادامه این روند صعودی قیمت ارز و ادعای برخی مسئولان مبنی بر اینکه این افزایش ها دلیل اقتصادی ندارد، گفت: قطعا این افزایش نرخ دلار از 50 هزار تومان به 54 هزار تومان نیز یک عامل اقتصادی است». و عوامل متعددی بر بازار ارز تاثیر گذاشته است.

عوامل موثر در افزایش نرخ ارز

وی ادامه داد: عوامل اقتصادی از اساسی ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت ارز هستند و اگر عوامل دیگری مانند سیاسی، نظامی، روابط خارجی و … در نوسانات ارز دخیل هستند، تاثیر این عوامل به این دلیل است که پیش بینی شده بود; عوامل غیراقتصادی باعث تغییر تعداد متغیرهای اقتصادی در آینده می شود که در نتیجه شرایط ایجاد شده نرخ ارز تغییر می کند. به عبارت دیگر این عوامل منجر به شکل گیری انتظارات اقتصادی می شود و انتظارات اقتصادی در پیش بینی آینده دخیل هستند و پیش بینی آینده نیز باعث افزایش نرخ ارز می شود. بر اساس این پیش بینی ها، فعالان اقتصادی حاضرند قیمت ارز بیشتری را بپردازند.

این کارشناس اقتصادی افزود: در این شرایط عرضه کنندگان ارز با توجه به اینکه پیش بینی می کنند نرخ ارز در آینده افزایش پیدا کند، نرخ های بالاتری را برای فروش ارز اعلام می کنند.

عزتی گفت: اکنون در صورت بروز تنش، ظرفیت تولید در اقتصاد ایران به اندازه ای نیست که ارز بیشتری جذب کند، بنابراین عرضه ارز در کشور کاهش می یابد و همچنین در صورت بروز تنش نظامی، خروج سرمایه افزایش می یابد و در این شرایط تقاضای ارز تشدید می شود.

وی با بیان اینکه در شرایطی که عرضه ارز کاهش یافته و تقاضا تشدید شده قیمت ارز افزایش می یابد، گفت: فعالان اقتصادی چنین پیش بینی ای دارند و به همین دلیل محاسبه کرده اند که در صورت افزایش نرخ ارز در در آینده نزدیک، منطقی نیست که اکنون نرخ ارز را با قیمت پایین تر بفروشیم و این منطق پیش بینی های اقتصادی است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به یکی دیگر از عوامل موثر بر افزایش نرخ ارز، موضوع دیگر این است که به پایان سال نزدیک می شویم و با تقاضای سفر و سایر فعالیت های اقتصادی که باعث افزایش تقاضای ارز می شود، ارز. نرخ معمولا در این دوره از زمان افزایش می یابد. به نظر می رسد این رویه در سال های گذشته نیز بوده است.

عزتی ادامه داد: همچنین با توجه به وضعیت اقتصادی کشور که رشد اقتصادی بالایی نداریم و تقاضا برای خروج سرمایه از کشورمان زیاد است، تقاضا برای ارز افزایش یافته و از طرفی تولید ایران نیز افزایش یافته است. و صادرات در حال افزایش نیست و تقویت نمی شود. انتظار می رود افزایش تقاضا بر قیمت ها فشار وارد کند.

احتمال افزایش قیمت دلار تا پایان سال

وی با تاکید بر اینکه این انتظار وجود دارد که قیمت ارز حداقل تا پایان سال افزایش یابد، گفت: در مجموع زمانی که تولید کشور رشد نکرده و قیمت ریالی داخلی افزایش یافته است، منطق خارجی ها این است. با این قیمت های ریالی موجود. که تبدیل به ارز می شود; کالاهای داخلی نخرید.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: بنابراین فعال اقتصادی برای تبدیل دلار به ریال قیمت ها را تحت فشار قرار می دهد و تورم داخلی صاحبان ارز را مجبور می کند قیمت پیشنهادی را مطابق با قیمت قبلی ارائه کنند و همین عامل باعث می شود نرخ ارز حرکت. اما با توجه به شوک نسبی ناشی از حوادث نظامی و سیاسی، با کاهش این عوامل، افزایش نرخ ارز تا حدودی متوقف یا کاهش می یابد.

عزتی درباره عملکرد تیم اقتصادی دولت برای مهار افزایش نرخ دلار گفت: احتمالا تصور عمومی در دولت این است که افزایش ناگهانی نرخ ارز تحت تاثیر اتفاقات نظامی و سیاسی اخیر منطقه و دولت بوده است. کنترل این رویدادها را ندارد. از سوی دیگر دولت هر برنامه ای را که در خصوص کنترل بازار ارز و نوسانات ارزی داشته است اجرا کرده است و به نظر می رسد در این شرایط برنامه دیگری برای کنترل بازار ارز ندارد و می توانست اقداماتی انجام دهد.

وی تاکید کرد: در صورت تداوم این روند و انفعال دولت برای کنترل افزایش نرخ ارز و همچنین تداوم و حتی تشدید شوک های برون زای غیراقتصادی، احتمالاً افزایش نرخ ارز ادامه خواهد داشت مگر اینکه تدابیری برای جلوگیری از تنش اندیشیده شود. و از افزایش نرخ جلوگیری کنید. دلار انجام شود.
منبع:

ایلانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *