1. صفحه اصلی
  2. »
  3. صنعت و تجارت
  4. »
  5. شیرخشک ارزان می‌شود؟

شیرخشک ارزان می‌شود؟اعضای شورای اسلامی روز گذشته عوارض گمرکی واردات شیرخشک و مواد اولیه آن را برای سال 1403 به یک درصد کاهش دادند و حال سوال اینجاست که آیا این کاهش عوارض می تواند منجر به کاهش قیمت شود. شیر خشک نوزاد؟ سوالی که رئیس انجمن تولیدکنندگان شیر خشک درباره آن توضیحاتی ارائه کرد.به گزارش به گزارش میهن تجارت، هانی تدرزاده در پاسخ به اینکه آیا کاهش عوارض گمرکی واردات شیرخشک و مواد اولیه آن تاثیری در کاهش قیمت نهایی محصول دارد یا خیر؟ وی گفت: در سال های گذشته بر اساس نظر کارشناسی سازمان غذا و دارو، این عوارض گمرکی از 3 درصد به 1 درصد تغییر یافت. بنابراین این موضوع فقط جنبه حقوقی به خود گرفته است.

وی افزود: کاهش عوارض گمرکی واردات مواد اولیه شیرخشک تاثیری در قیمت نهایی ندارد چرا که این موضوع قبلا اجرا می شد.

دکتر زاده در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه سازمان غذا و دارو نرخ ارز برای واردات مواد اولیه شیرخشک نوزاد را 28 هزار و 500 تومان اعلام کرد، گفت: پس از این اقدام بانک مرکزی نیز در بخشنامه ای مهلت مقرر را اعلام کرد. برای تسویه حساب مابه التفاوت ارز ترجیحی. فقط دو ماه است. یعنی مواد اولیه ای که قبل از تغییر نرخ ارز در کارخانجات موجود بوده و محموله هایی که قبلاً با نرخ 4200 تومان خریداری شده و هنوز از گمرک ترخیص نشده است، مشمول تغییر نرخ و تولیدکننده است. موظف است مابه التفاوت نرخ ارز 28500 را ظرف دو ماه پرداخت کند. تومان و 4200 تومان.

وی تصریح کرد: فرآیند تولید محصول، آزمایشات مربوطه، تحویل محصول به شرکت پخش، توزیع در داروخانه ها، تسویه حساب داروخانه با شرکت پخش و در نهایت تسویه حساب شرکت پخش با سازنده حدود 8 ماه زمان می برد. و پرداخت مابه التفاوت در مدت 2 ماه به هیچ سازنده ای در دسترس نیست اعمال می شود.

رئیس انجمن شیر بچه در پایان گفت: برای تسویه مابه التفاوت نرخ ارز باید 8 ماه به کارخانه ها فرصت داده شود تا بدهی خود را با قیمت جدید از محل فروش پرداخت کنند. همچنین با توجه به میزان نقدینگی مورد نیاز باید خط اعتباری جدیدی به کارخانجات تخصیص داده شود و قیمت گذاری انواع محصولات شیرخشک نوزاد بر اساس اسناد موجود به سرعت انجام شود.
منبع:

ایسنا


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *