1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. عربستان سعودی آماده افتتاح اولین فروشگاه…

عربستان سعودی آماده افتتاح اولین فروشگاه مشروبات الکلی برای دیپلمات‌ها می‌شود

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

رویترز به نقل از یک منبع آگاه و به نقل از یک سند گزارش داد که عربستان سعودی در حال آماده شدن برای افتتاح اولین فروشگاه مشروب خود در ریاض، پایتخت، برای استفاده دیپلمات های غیرمسلمان است.

بر اساس سندی که رویترز مشاهده کرده است، مشتریان باید از طریق یک اپلیکیشن موبایل، کد ثبت نام و ترخیص از وزارت خارجه عربستان سعودی را دریافت کنند و همچنین سهمیه ماهانه خود را تامین کنند.

بر اساس این گزارش، این نقطه عطفی در تلاش های محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی برای گشودن درهای این کشور برای گردشگری و تجارت است. همچنین بخشی از برنامه گسترده تری است که در دستور کار دولت عربستان سعودی به عنوان “چشم انداز 2030” برای ایجاد اقتصادی بدون وابستگی به نفت است.

این برنامه شامل توسعه صنایع محلی و مراکز لجستیکی و ایجاد شغل برای اتباع سعودی است.

در این سند آمده است که فروشگاه جدید در محله دیپلماتیک ریاض، محله ای که سفارتخانه ها و دیپلمات ها در آن اقامت دارند، قرار خواهد گرفت و برای غیر مسلمانان “به شدت محدود” خواهد شد.

عربستان سعودی قوانین سختگیرانه ای علیه نوشیدن مشروبات الکلی دارد و مجازات هایی مانند صدها ضربه شلاق، جریمه نقدی یا زندان برای مجرمان در نظر گرفته است، اگرچه به عنوان بخشی از اصلاحات، مجازات شلاق تا حد زیادی با مجازات زندان جایگزین شده است.

میلیون‌ها مهاجر در عربستان سعودی زندگی می‌کنند که اکثراً کارگران مسلمان آسیایی و مصری هستند که در صورت مصرف الکل با خطر اخراج مواجه می‌شوند.

تا پیش از این، مشروبات الکلی فقط از طریق پست دیپلماتیک یا در بازار سیاه در دسترس بودند.

در همین حال، دولت عربستان سعودی روز چهارشنبه با تایید گزارش های رسانه های دولتی مبنی بر اعمال محدودیت های جدید برای واردات مشروبات الکلی در محموله های دیپلماتیک، گفت: این محدودیت ها برای مبارزه با تجارت غیرقانونی محصولات الکلی اعمال شده و کنوانسیون های دیپلماتیک بین المللی رعایت شده است. بوده است

عربستان سعودی که دهه‌ها کشور بسته بود، در سال‌های اخیر قوانین اجتماعی سخت‌گیرانه‌ای مانند جداسازی مردان و زنان در مکان‌های عمومی و الزام زنان به پوشیدن لباس سیاه یا عبایی را کاهش داده است.

سلطه ولیعهد عربستان بر قدرت با بازگشایی این کشور برای گردشگری غیرمذهبی، اجازه برگزاری کنسرت، اجازه رانندگی به زنان و البته سرکوب مخالفان و رقبای سیاسی مرتبط بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *