1. صفحه اصلی
  2. »
  3. طلا و ارز
  4. »
  5. پیش بینی قیمت طلای جهانی /…

پیش بینی قیمت طلای جهانی / سرنوشت انس در دست داده‌های اقتصاد آمریکا

پیش بینی قیمت طلای جهانی / سرنوشت انس در دست داده‌های اقتصاد آمریکا

به گزارش میهن تجارت، هفته گذشته قیمت جهانی طلا پس از رسیدن به آستانه از دست دادن مرز 2000 دلاری هایپرکانال خود، طی دو روز پایانی هفته به تعادل رسید.

لازم به ذکر است که بازدهی اوراق قرضه ایالات متحده آمریکا نیز از بالاترین سطح خود در یک ماه گذشته به سطح 4.1 درصد کاهش یافت. با این حال، پس از اینکه معادلات سرمایه گذاران جهانی طلا به هم خورد، فلز گرانبها بیشترین کاهش هفتگی خود را از اواسط دسامبر سال گذشته به ثبت رساند.

مانع بزرگ طلای جهان

هفته گذشته مقامات بانک مرکزی اروپا ابتدا از انتظارات معامله گران و سرمایه گذاران بازارهای جهانی برای کاهش سریع نرخ بهره در سال 2024 عقب نشینی کردند و سپس نوبت به اظهار نظر اعضای فدرال رزرو رسید.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو گفت: با نزدیک شدن تورم به هدف دو درصدی بانک مرکزی، فدرال رزرو تا زمانی که تورم پایین است، نباید برای کاهش نرخ بهره عجله کند. پس از او، رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا گفت اگر سیاستگذاران خیلی زود نرخ بهره را کاهش دهند، تورم ممکن است بازگردد.

از این رو انتظارات بازار برای کاهش نرخ بهره حتی نسبت به هفته گذشته کاهش چشمگیری داشته است. بر اساس داده های ابزار FedWatch CME، معامله گران بازار در حال حاضر با احتمال 55 درصد قیمت گذاری می کنند که فدرال رزرو در ماه مارس نرخ بهره را کاهش دهد. این در حالی است که هفته گذشته این شاخص برای انتظار کاهش نرخ سود، رقم 71 درصد را نشان داد.

معامله گران و سرمایه گذاران جهانی طلا می دانند که کاهش نرخ بهره هزینه فرصت نگهداری طلا را به عنوان یک دارایی امن کاهش می دهد. از این رو، قابل درک است که چرا کاهش انتظارات نرخ بهره به ارزش طلای جهانی در برابر دلار ضربه می زند.

پیش بینی قیمت جهانی طلا

اگر بانک های مرکزی از ایده کاهش زودتر نرخ بهره خودداری کنند، طلای جهانی بار دیگر تحت سلطه فروشندگان خواهد بود. در حال حاضر اما نوسانات بازار نسبت به روزهای گذشته در هفته گذشته محدود بوده است. این نشان دهنده پیش بینی بازار از داده های اقتصادی ایالات متحده برای سرنخ های بیشتر در مورد سرنوشت نرخ های بهره است.

در همین حال، داده های تولید ناخالص داخلی ایالات متحده برای سه ماهه پایانی سال 2023 در روز پنجشنبه منتشر خواهد شد و همچنین داده های مخارج مصرف شخصی در روز جمعه منتشر خواهد شد که سرمایه گذاران به دقت زیر نظر خواهند داشت.

اگر اقتصاد ایالات متحده پیشرفت بیشتری نسبت به برآوردهای بازار نشان دهد، فدرال رزرو دست بازتری برای شروع کاهش نرخ بهره خواهد داشت.

از این رو، با بازگشت انتظارات کاهش نرخ بهره در ماه مارس، طلای جهانی شانس زیادی برای جدا شدن از انتهای کانال 2000 دلاری و رشد تا محدوده 2050 خواهد داشت.

گزارش های بیشتر را در صفحه طلا و ارز بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *