1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. جذب جوانان در جهت تقویت امور…

جذب جوانان در جهت تقویت امور فرهنگی بقاع متبرکه در دستور کار قرار گیرد

حجت الاسلام سید رضا فقیهی در گفت و گو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت، اظهار کرد: از زمان اسلام و ائمه اطهار(ع) بقاع متبرک مرکز توجه مردم بوده و نذورات خود را به بقاع می آوردند و اینها نذورات همیشه صرف فعالیت های مذهبی و امور فرهنگی می شود.

وی افزود: کمک های جمع آوری شده از بقاع صرف ارشاد مردم، فعالیت های فرهنگی، ارشاد دینی، افزایش معرفت و ایمان مردم می شود.

رئیس حوزه علمیه نورالزهرا (س) تهرانی با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به جوانان در برنامه های فرهنگی بقاع، گفت: برای تقویت فعالیت های فرهنگی در بقاع، جذب بیشتر جوانان باید در دستور کار قرار گیرد. برعکس، اکثر افراد مسن در بقاع حضور دارند، چون اعتقادات خود را شکل داده اند، باید جوانان را پیدا کنیم و آنها را جذب کنیم.

وی ادامه داد: امامزادگان در واقع پرچمداران علم و دانش و اخلاق و ناشران واقعی کرامت ائمه اطهار.آ) هستند، در این راستا تکریم و تکریم امامزادگان همواره دغدغه مردم ایران بوده است.

فقیهی با اشاره به اینکه احترام به بقاع مبارکه همواره موجب تقویت باورهای دینی و ارزش های اسلامی از نسلی به نسل دیگر بوده است، افزود: مردم ایران از گذشته های دور بقاع مبارکه و امامزادگان را به عنوان مرجعی پذیرفته اند. آنها همواره قطب فرهنگی و مذهبی مناطق محسوب می شدند.

رئیس حوزه علمیه نورالزهرا (س) تهرانی با اشاره به فعالیت های خوب و مستمری که باعث شده بقاع مبارکه به قطب فرهنگی تبدیل شود، خاطرنشان کرد: هرگونه فعالیت عمومی با هدف معرفی امامزادگان به اقشار مختلف جامعه نشان از ارادت متدینین به اهل بیت عصمت و طهارت دارد.آ) است.

وی توجه به بقاع را ذخیره ای برای آخرت و باقیات الصالح دانست و گفت: ترویج و گسترش فضایل اهل بیت.آ) به منظور تحکیم بنیان دینی آحاد جامعه و نیز تبدیل امامزاده به قطب فرهنگی، از نتایج توجه به بقاع است. البته ارتقای شناخت شأن امامزادگان در راستای تقویت و روشنگری جامعه نیز از آثار این توجه است.

فقیهی تصریح کرد: 8 هزار و 767 بقعه متبرکه در کشور داریم که از این تعداد 6 هزار و 600 امامزاده و 39 پیامبر هستند، البته مشاهیر، علما، مفاخر کشوری، شهدای برجسته و علمای برجسته که مردم برای آنها ضریح و بارگاه ساخته اند. از نظر عموم مردم نیز مقبره محسوب می شوند.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *