1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. برگزاری هشت جلسه شورای‌عالی همکاری نماد…

برگزاری هشت جلسه شورای‌عالی همکاری نماد اراده سران ایران و ترکیه برای گسترش روابط است

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، سید ابراهیم رئیسی بعدازظهر امروز چهارشنبه در ادامه برنامه های سفر خود به ترکیه در هشتمین نشست شورای عالی همکاری های اقتصادی دو کشور بر ضرورت تلاش های صورت گرفته در این زمینه تاکید کرد. مقامات دو کشور برای تسریع در اجرای توافق کامل فیمابین تصریح کردند: تشکیل و برگزاری هشت اجلاس شورای عالی همکاری های اقتصادی دو کشور نمادی از اراده سران ایران و ترکیه برای گسترش و بهبود وضعیت است. سطح روابط فیمابین است و امیدوارم هر چه زودتر آثار آن در عرصه عمل آشکار شود.

رئیس جمهور گفت که انتظار دارد نتایج این دیدار جهشی در توسعه روابط ایجاد کند دو کشور وی افزود: با توجه به ظرفیت های موجود در دو کشور، تحقق هدف رسیدن به حجم 30 میلیارد دلاری همکاری و مبادلات تجاری را کاملاً قابل دسترسی می دانیم.

آیت الله رئیسی روابط ایران و ترکیه را بر اساس باورهای مشترک توصیف کرد و تصریح کرد: تقویت و تعمیق همکاری ها و روابط فی مابین می تواند موجب منافع، رفاه و آسایش بیشتر دو کشور و ملت دوست و همسایه ایران و ترکیه شود.

رئیس جمهور با تاکید بر بازنگری در سند همکاری های تجاری دو کشور به منظور رفع موانع توسعه مبادلات تجاری، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همکاری های دو کشور در حوزه انرژی و انرژی تاکید کرد. گفت: مشکلات فنی گذشته در زمینه مبادلات انرژی بین دو کشور پیش بینی شده بود و می توان با برنامه ریزی دقیق آن را حل کرد.

آیت الله رئیسی با اشاره به همکاری های فرهنگی دو کشور تصریح کرد: گسترش و تعمیق همکاری های فرهنگی دو کشور برای مقابله با توطئه ها ضد اسلامی بسیار مهم و ضروری است.

رئیس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران امنیت ترکیه را به اندازه امنیت خود مهم و خدشه ناپذیر می داند، خاطرنشان کرد: در زمینه مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و اسلحه و مقابله با گروه های تروریستی در ایران و ترکیه یک دیدگاه مشترک وجود دارد. . بستر مناسبی برای ارتقای همکاری‌های دو کشور نه تنها در عرصه دوجانبه بلکه در عرصه‌های منطقه‌ای و جهانی و در چارچوب سازمان‌های بین‌المللی قرار داده و ایجاد کرده است.

آیت الله رئیسی با اشاره به اعلام عمومی تشکیل گروه تروریستی داعش توسط آمریکایی ها و گسترش این گروه در منطقه، از همکاری های کنونی ایران و ترکیه در زمینه مقابله با تروریسم ابراز خرسندی کرد و آن را مهم دانست. برای ترویج این همکاری در مقابله موثر با تروریسم.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به سابقه همکاری ایران و ترکیه در خصوص سوریه در مذاکرات آستانه، تصریح کرد: هر چه حاکمیت دولت قانونی سوریه بر تمامیت ارضی این کشور گسترش و تقویت شود، امنیت و امنیت بیشتر خواهد شد. فعالیت و حضور کاهش خواهد یافت. ما گروه های تروریستی خواهیم بود. همچنین تقویت حاکمیت ملی دولت سوریه در سراسر این سرزمین منجر به خروج نیروهای خارجی به ویژه آمریکایی ها از خاک این کشور خواهد شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه حضور آمریکایی ها و غربی ها در هر کجای دنیا از جمله سوریه و منطقه قفقاز ایجاد امنیت نکرده و نخواهد کرد، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از توافق آذربایجان و ارمنستان حمایت می کند و معتقد است که همکاری امنیتی ایران، ترکیه، آذربایجان و ارمنستان تامین کننده امنیت این منطقه است.

آیت الله رئیسی همچنین با اشاره به تداوم جنایات رژیم صهیونیستی در غزه با بیان اینکه امروز فلسطین نه تنها دغدغه اصلی ایران، ترکیه و جهان اسلام، بلکه دغدغه همه بشریت است، خاطرنشان کرد: حمایت همه جانبه مردم از غزه است. آمریکایی ها برای جنایات رژیم صهیونیستی، چهره بدون روتوش، این کشور را نمایان کرد و به همگان ثابت کرد که آمریکایی ها با وجود ادعای دفاع از حقوق بشر، از کشتار زنان و کودکان بی گناه و بی دفاع فلسطینی به دست صهیونیست ها حمایت کردند. .

رئیس جمهور اظهار داشت: حمایت آمریکا از جنایات رژیم صهیونیستی تاسف بارتر است و غربی می بینم از این جنایات و سکوت و انفعال سازمان های بین المللی بین المللی ist، افزود: امروز مقابله با جنایات صهیونیست ها نیازمند اقدامات بازدارنده است و از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران، قطع روابط سیاسی و اقتصادی با این رژیم یکی از موثرترین اقدامات بازدارنده محسوب می شود.

آیت الله رئیسی شرایط کنونی فلسطین را بهترین دلیل بر ناعادلانه بودن نظم کنونی جهانی دانست و با تاکید بر لزوم تغییر ساختار کنونی نظم بین المللی و جایگزینی آن با نظم عادلانه، افزود: همکاری ایران و ترکیه در این راستا موثر و مثمر ثمر خواهد بود.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به موضوع افغانستان تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران از دولتی در این کشور حمایت می کند که نماینده همه اقوام باشد.

آیت الله رئیسی در ادامه با بیان اینکه توسعه و تقویت روابط با همسایگان، سیاست محوری جمهوری اسلامی ایران در عرصه دیپلماسی است، تصریح کرد: ایران با همه همسایگان خود روابط خوب، دوستانه و سازنده دارد و این روابط ادامه خواهد داشت. و گسترش یابد، اما موضوع مقابله با تروریسم موضوعی جدا از همسایگی است و جمهوری اسلامی ایران اراده قاطعی برای مقابله با هر عاملی که امنیت آن را مختل کند، دارد.

در این دیدار همچنین در خصوص مسائل متعدد اقتصادی و مناسبات تجاری بین اعضای هیات های عالی رتبه ایران و ترکیه توافقاتی صورت گرفت که محورهای اصلی آن عبارتند از:

– افزایش سرمایه گذاری شرکت های ترک در ایران

– افزایش صادرات محصولات کشاورزی به ترکیه و رفع برخی موانع موجود

– توسعه همکاری های حمل و نقل جاده ای بین طرفین

– افزایش همکاری های بانکی

– انعقاد قراردادهای تجاری بین مناطق آزاد دو کشور

– افزایش صادرات و مبادله گاز بین ایران و ترکمنستان و ترکیه

– خرید و فروش برق بین دو کشور و افزایش 200 میلیون دلاری سرمایه گذاری ترکیه در خطوط انتقال برق فیمابین (خوی – وان).
– همکاری در زمینه ساخت فیلم، سریال، شرکت متقابل در نمایشگاه کتاب و گردشگری

در حال تکمیل…

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *