1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. پیامدهای پرونده نسل‌کشی اسرائیل در دیوان…

پیامدهای پرونده نسل‌کشی اسرائیل در دیوان بین‌المللی دادگستری چیست؟

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، یک روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز وی در مقاله ای به پیامدهای شکایت آفریقای جنوبی از رژیم صهیونیستی برای نسل کشی مردم غزه در دیوان بین المللی دادگستری در سراسر جهان پرداخته است. صدور رای نهایی در خصوص شکایت آفریقای جنوبی ممکن است سال ها طول بکشد، اما قرار است در روزهای آینده 17 قاضی این دادگاه تصمیم اولیه در خصوص اعطای اقدام اضطراری به آفریقای جنوبی برای توقف تجاوزات اسرائیل را اعلام کنند.

به گزارش فایننشال تایمز، حتی قبل از حکم دادگاه مبنی بر متهم شدن کشوری به اصطلاح دموکراتیک تحت حمایت غرب به چنین جنایتی بازتاب هایی در بالاترین نهاد بین المللی قضایی داشت. از نظر رژیم صهیونیستی و متحدانش این پرونده بی اساس و توهین آمیز است، اما فلسطین و حامیان آن (به ویژه کشورهای جنوب جهانی) این پرونده را آزمونی برای به چالش کشیدن اعتبار نظام بین الملل می دانند. مدتهاست به گونه ای ایجاد شده است که برای آنها مضر است. .

دالیا شیندلیناین تحلیلگر سیاسی اسرائیلی به فایننشال تایمز گفت: “درگیری های کمی در جهان وجود دارد که باعث ایجاد چنین پس لرزه هایی در جهان شود و هر انسانی را وادار به موضع گیری در مورد آن کند. بنابراین تصور می کنم هر تصمیمی که دادگاه بگیرد باعث خشم یک طرف خواهد شد.” “

به گزارش فایننشال تایمز، در سرزمین های اشغالی درک علت این شکایت برای اسرائیلی ها دشوار است زیرا کنوانسیون نسل کشی 1948 در واکنش به هولوکاست ایجاد شد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در پاسخ به شکایت آفریقای جنوبی، آفریقای جنوبی را به ریاکاری متهم کرد و از حملات این رژیم به عنوان دفاع از خود یاد کرد.

با این حال، برای فلسطینیان، این پرونده فرصت بسیار متفاوتی را ارائه می دهد: امید به افزایش فشار بین المللی بر رژیم اسرائیل برای پایان دادن به حمله ویرانگر خود به غزه، که اکنون بیش از 25200 نفر را کشته و 1.9 میلیون نفر را آواره کرده است. 2.3 میلیون نفر از ساکنان غزه آواره شده اند. آنها همچنین این را فرصتی برای پاسخگویی رژیم صهیونیستی به خاطر ظلم و ستم سه ربع قرن گذشته بر فلسطینیان می دانند.

شمشیر زملاتسفیر فلسطین در انگلیس گفت:[این] این اولین تلاش جدی بین المللی برای پایان دادن به این وضعیت هولناک و مطالبه پاسخگویی پس از 75 سال محرومیت از حقوق اولیه ما مانند سایر مردم است. این یک لحظه تعیین کننده است. اگر دیوان بین المللی دادگستری به وظایف قانونی خود پایبند باشد و در رای خود موفق باشد، برای خود و نظم مبتنی بر قواعد بین المللی به موفقیت دست خواهد یافت. اگر شکست بخورد، فکر می‌کنم خودش، وظیفه‌اش و کل نظم مبتنی بر قوانین شکست خواهد خورد.»

فایننشال تایمز توضیح داد که برای تصمیم گیری در مورد اعمال اقدامات اضطراری، دادگاه باید تعیین کند که آیا اقدامات ادعایی رژیم اسرائیل می تواند مشمول کنوانسیون نسل کشی باشد و آیا اقدامات اضطراری برای حمایت از حقوق فلسطینیان در غزه ضروری است یا خیر. پرونده دوم آستانه تصمیم گیری گسترده تری نسبت به اتهام اصلی پرونده دارد.

https://www.ft.com/__origami/service/image/v2/images/raw/ftcms%3Af4228e06-7943-4fc8-b1a8-9b8fb89da0e2?source=next-article&fit=scale-down&quality=highest&width=720&width=

اگر دیوان بین‌المللی دادگستری تشخیص دهد که این پرونده دارای ارزش است، می‌تواند برخی یا همه اقدامات مورد درخواست آفریقای جنوبی از جمله توقف فوری جنگ اسرائیل در نوار غزه را برای پایان دادن به تحریک به نسل‌کشی اعمال کند.

شمین کیتنریک استاد حقوق بین‌الملل در دانشگاه کالیفرنیا به فایننشال تایمز گفت: «هر طرفی که در این مرحله اولیه پیروز شود، از نظر قانونی احساس مسئولیت می‌کند، در حالی که این تنها اولین گام در یک فرآیند پیچیده و زمان‌بر است».

فایننشال تایمز مدعی است که اگر اسرائیل به این دستور عمل کند، اقدامات اضطراری در جنگ غزه تأثیر فوری خواهد داشت. با این حال، تحلیلگران حقوقی بر این باورند که بعید است دادگاه دستور توقف عملیات نظامی رژیم اسرائیل را صادر کند، زیرا هیچ تضمینی برای حمله متقابل حماس وجود ندارد که بهانه ای بیش نیست. آنها انتظار دارند دادگاه دستور کمک های بشردوستانه بیشتر و دسترسی بازرسان مستقل به نوار غزه را صادر کند.

تحلیلگران همچنین می گویند که حتی اگر رژیم اسرائیل تصمیم بگیرد که دستورات صادر شده توسط دادگاه را نادیده بگیرد، صرف این واقعیت که آنها صادر شده اند می تواند بر نحوه برخورد سایر کشورها با آن تأثیر بگذارد، برای مثال با کاهش تمایل آنها به فروش سلاح به اسرائیل. رژیم یا تمایل بیشتر آنها برای اعمال تحریم ها علیه آن.

برخی فکر می کنند که نتیجه نهایی علیه رژیم صهیونیستی می تواند بر روند رسیدگی در دادگاه های دیگر مانند دادگاه بین المللی کیفری که به اقدامات افراد (در مقابل دولت ها) رسیدگی می کند، تأثیر بگذارد.

https://www.ft.com/__origami/service/image/v2/images/raw/ftcms%3Afb745d11-a297-41d2-9a1d-36453670891d?source=next-article&fit=scale-down&quality=highest&width=

شیلا پایلانیک کارشناس حقوق بین الملل و حقوق بشر با اشاره به اهمیت این اتهام گفت: کنوانسیون نسل کشی بالاترین کنوانسیون است، این جنایت به عنوان بدترین جنایت شناخته می شود، بنابراین لحظه بسیار مهمی است.

طبق گزارش فایننشال تایمز این لحظه مخاطره آمیز برای دادگاه هم هست. روند رسیدگی به پرونده آفریقای جنوبی-اسرائیل آخرین مورد از مجموعه پرونده هایی است که نشان می دهد با توجه به ناکارآمدی طولانی مدت شورای امنیت سازمان ملل متحد، دولت ها به طور فزاینده ای آماده مراجعه به سایر نهادهای بین المللی مانند دیوان بین المللی دادگستری هستند. ، برای قضاوت های فوری در مورد آنها مسائل بشردوستانه هستند.

این فرآیند هم فرصت ها و هم خطراتی را برای دیوان بین المللی دادگستری به همراه خواهد داشت. این می تواند در نهایت نفوذ دادگاه را افزایش دهد، اما این خطر نیز وجود دارد که دادگاه به طور فزاینده ای به پرونده هایی کشیده شود که آن را در معرض اتهامات سیاسی کردن قرار دهد و در نهایت نقش آن را به طور کامل تغییر دهد.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *