1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. هر نوع اصلاحی از مسیر صندوق…

هر نوع اصلاحی از مسیر صندوق آرای ملت می‌گذرد/ انتخابات را تحریم نمی‌کنیم

احمد شریف در گفت و گو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت با اشاره به بیانیه مشترک شب گذشته جبهه اصلاحات ایران در خصوص آشتی جامعه با انتخابات گفت: برداشت ها از این بیانیه بسیار متفاوت است، اما به نظر می رسد این راهبرد این است. بیشتر یک استراتژی است تا یک برنامه عملیاتی. توصیفی است و شرکت یا عدم شرکت را تعیین نمی کند.

وی با بیان اینکه این بیانیه ویژگی های یک انتخابات را ارائه می کند، تصریح کرد: به شرطی در انتخابات شرکت می کنیم که این انتخابات عادلانه، رقابتی، موثر و نتایج آن برای پیشرفت کشور باشد.

عضو جبهه اصلاحات ایران وی تصریح کرد: این بیانیه حاصل تلاش چند ماهه کمیته راهبردها و برنامه های جبهه اصلاحات است، اما زمانی که در مجمع عمومی مطرح و تصویب شد، بر آن شد که تعریف و تشریح بیشتری از موضوع داشته باشیم. انتخابات واقعی و اگر تعریف و توصیفی باشد مربوط به انتخابات است. مجلس امسال است و به انتخابات بعدی مربوط نمی شود.

وی ابراز کرد: اینکه گفته شود جبهه اصلاحات قرار است لیست تهیه کند یا نامزد معرفی کند، به نظر درست نیست. در حال حاضر موضوعاتی مطرح شده که به انتخابات به عنوان هدف نهایی نگاه نمی کنیم و آن را ابزاری برای بازکردن مسیر توسعه کشور می دانیم.

شریف با بیان اینکه احزاب واسطه جامعه و دولت هستند گفت: ما به عنوان احزاب مطالبات مردم را به دولت می رسانیم و پیگیری می کنیم. حتی اگر این وضعیتی که ما توصیف می کنیم نباشد، تمام تلاش خود را می کنیم تا مطالبات مردم را به دولت منتقل کنیم و به سمت اصلاح امور حرکت کنیم.

وی ابراز داشت: اصلاح طلبان برای اصلاح امور باید در ساختار سیاسی وارد شوند، بنابراین همواره خود را در ساختار نظام سیاسی تعریف کرده و به آن پایبند بوده اند؛ گاه از طرف رقیب درخواست هایی برای به حاشیه راندن جریان اصلاح طلبی مطرح می شود و حتی این موضوع را در نظر می گیرند. جریان خارج از مدار حاکمیتی، اما اینطور نیست، وقتی خود را اصلاح طلب می نامیم باید در داخل ساختار نظام سیاسی حضور داشته باشیم تا اصلاحات انجام شود.

عضو جبهه اصلاحات ایران وی در پاسخ به این سوال که آیا اصلاح طلبان لیست دارند یا خیر و آیا در انتخابات شرکت می کنند یا تحریم می کنند، گفت: قطعا انتخابات را تحریم نمی کنیم، باید دو مقوله مشارکت و مشارکت را از هم جدا کنیم. مشارکت یعنی حضور در روند انتخابات و ارائه لیست اما مشارکت به این معناست که در هر انتخاباتی شرکت کنیم چون اصالت صندوق را قبول داریم.

وی تاکید کرد: ما می گوییم هر اصلاحی باید از صندوق رای برود پس نمی توانیم به صندوق ها پشت کنیم و بگوییم که انتخابات را قبول نداریم، اکثر اعضای جبهه اصلاحات و اصلاح طلبان در این زمینه فعال هستند. این رابطه

شریف ادامه داد: مخالفان نظام علناً اعلام می کنند که انتخابات مشروع نیست، اما جبهه اصلاح طلبان معتقد است که هر نوع اصلاح و تغییر تنها از طریق صندوق امکان پذیر است و هر نوع فعالیت سیاسی باید مسالمت آمیز و بدون خشونت باشد. .

وی در خصوص ارائه لیست گفت: نمی توان به طور قطعی گفت که لیست نمی دهیم، ممکن است تعداد کاندیدا کافی باشد اما بعید می دانم. منطقاً وقتی در تهران فقط پنج نامزد داریم ارائه لیست منطقی نیست.

عضو جبهه اصلاحات ایران وی تاکید کرد: بعید است در کلانشهرها لیستی به عنوان جبهه اصلاحات داده شود اما در شهرستان ها ممکن است این کار به صورت غیر متمرکز انجام شود، این اختیار از سوی مجمع عمومی جبهه اصلاحات به استان ها داده شده است. تا در صورت لزوم بتوانند در این خصوص تصمیم بگیرند و در صورت وجود رقابت و کاندیدا لیست ارائه دهند.

وی در خصوص احتمال ائتلاف جبهه اصلاحات با سایر احزاب سیاسی برای ارائه لیست گفت: اصلاح قانون انتخابات این اجازه را نمی دهد. در بند 5 ماده 8 این قانون آمده است که احزاب عضو جبهه سیاسی حق ندارند جداگانه لیست بدهند و بنابراین هر حزبی که بخواهد جداگانه لیست بدهد یا با دیگری ائتلاف کند. حزب باید جبهه اصلاحات را ترک کند.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *