1. صفحه اصلی
  2. »
  3. فرهنگ و هنر
  4. »
  5. یک کشف بسیار مهم در جنوب…

یک کشف بسیار مهم در جنوب تهران

مرتضی حصاری گفت: هفته گذشته از تپه اصلی قمی آباد که در جنوب روستای قمی آباد شهرستان ری قرار دارد بازدید کردیم، ابزارهای سنگی دوره پارینه سنگی را مشاهده کردیم که برای این منظور از فریدون بیگلری، باستان شناس و رئیس گروه پارینه سنگی موزه ملی ایران. از او خواستیم که یک بازدید میدانی از منطقه قمی آباد داشته باشد.

به گزارش خبرآنلاین، مرتضی حصاری گفت: در این بازدید یافته ها توسط این کارشناس سنگ تایید شد که اتفاق بزرگی برای تاریخ استان تهران بود.

فریدون بیگری در این خصوص گفت: پیش از این اطلاعات بسیار کمی از دوران پارینه سنگی در استان تهران داشتیم که به تعدادی از تک یافته های این دوره محدود می شد، اما در تپه های طبیعی قمی آباد با توزیع بسیار گسترده ای از مصنوعات سنگی.”

رئیس گروه پارینه سنگی موزه ملی ایران گفت: در بازدید اخیر نمونه هایی از سنگ مادر، محصولات سنگ مادر و سایر قطعات مربوط به تراش و تولید ابزار سنگی را در سطح تپه های قمی آباد مشاهده کردیم.

وی در ادامه گفت: سطح این تپه ها رسوبی پوشیده از قطعات سنگ چخماق، آذرین و سایر سنگ های قابل تراش است که مرکز سنگبری و ساخت ابزار سنگی در دوران پارینه سنگی میانی بوده است.

وی افزود: با توجه به این یافته های جدید، سابقه سکونت انسان در استان تهران به ده ها هزار سال پیش برمی گردد و به بیش از 40 هزار سال و شاید حتی 80 هزار سال قبل می رسد. بقایای استخوان های انسان از این دوره که در چندین غار پیدا شده نشان می دهد که نئاندرتال ها در دوره پارینه سنگی میانه در بخش هایی از ایران زندگی می کرده اند.

وی افزود: برای کسب اطلاعات بیشتر نیاز به تحقیق در این مکان داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *