1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. ترکیه پس از ۲۰ ماه، عضویت…

ترکیه پس از ۲۰ ماه، عضویت سوئد در ناتو را تصویب کرد

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

روز سه شنبه 3 فوریه، پارلمان ترکیه طرح عضویت سوئد در ناتو را تصویب کرد و به این ترتیب بزرگترین مانع گسترش ائتلاف نظامی غرب پس از 20 ماه تاخیر برداشته شد.

مجمع عمومی ترکیه که حزب رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اکثریت کرسی ها را در اختیار دارد، با 287 رای موافق در مقابل 55 رای، درخواست سوئد برای پیوستن به ناتو در سال 2022 را برای تامین امنیت آن رد کرد. در پاسخ به حمله روسیه به اوکراین تقویت شود.

برای پیوستن کشورها به ناتو، درخواست آنها باید مورد تایید تمامی اعضای این پیمان نظامی قرار گیرد.

زمانی که سوئد و فنلاند در سال 2022 درخواست عضویت در ناتو را دادند، ترکیه با این دلیل که هر دو کشور را حامی گروه‌های تروریستی می‌دانست با آن مخالفت کرد.

این کشور درخواست عضویت فنلاند را در آوریل سال گذشته تایید کرد، اما همراه با مجارستان، همچنان با پیوستن سوئد به پیمان نظامی مخالفت کردند.

فوات اوکتای، رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان ترکیه و یکی از اعضای حزب حاکم، گفت: “ما از گسترش ناتو برای تقویت ماهیت بازدارندگی این پیمان نظامی حمایت می کنیم. امیدوارم رویکرد فنلاند و سوئد در قبال مبارزه باشد. علیه تروریسم رفتاری نمونه برای سایر متحدان ما خواهد بود.”

جف فلیک، سفیر ایالات متحده آمریکا نیز روز سه شنبه در بیانیه ای گفت: من از تصمیم امروز پارلمان ترکیه مبنی بر تصویب الحاق سوئد به ناتو بسیار سپاسگزارم.

وی افزود: پایبندی ترکیه به پیمان ناتو نشانه بارز مشارکت پایدار ما با یکدیگر است.

توبیاس بیل استورم وزیر امور خارجه سوئد نیز از تصویب طرح عضویت این کشور در ناتو توسط پارلمان ترکیه استقبال کرد و گفت: اکنون منتظر امضای اسناد مربوط به تصویب این طرح توسط آقای اردوغان رئیس جمهور ترکیه هستیم. “

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *