شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز چهارشنبه ۴ بهمن + آخرین وضعیت

پیش‌بینی آب و هوای اصفهان در ۲۴ ساعت آینده؛ امروز سه‌شنبه ۲۶ دی

جمشد ملاقات وی در گفت و گو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای امروز – چهارشنبه چهارم بهمن ماه – در ایستگاه ها، اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از 13 ایستگاه سنجش آلودگی هوا متعلق به شهرداری اصفهان و سه ایستگاه سنجش آلودگی هوا. اداره کل محیط زیست استان هم اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد 75 در شرایط سالم (زرد) و آلاینده غالب ذرات معلق کوچکتر از 2.5 میکرون است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین بار آلودگی در ایستگاه زینبیه با شاخص 118 در وضعیت ناسالم (نارنجی) است، افزود: ایستگاه های پارک زمزم با شاخص 98، کاوه با شاخص 96، دانشگاه صنعتی با شاخص 80 کردآباد با شاخص 79، فیض با شاخص 68، خیابان 25 آبان با شاخص 67، الگیناب با شاخص 66، سپاهان شهر با شاخص 65، میرزاطاهر و فرشادی با شاخص 61، ولدان با شاخص شاخص 57 و رهنان با شاخص 55 در وضعیت سالن (زرد) قرار دارند.

مسئول امور کنترل کیفیت هوای معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان با اشاره به اثرات بهداشتی و اقدامات پیشگیرانه ریزگردهای کمتر از 2.5 میکرون در شرایط ناسالم، خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیماری های قلبی یا ریوی در سالمندان وجود دارد. یکی از اثرات سلامتی این آلاینده ها است، بنابراین افراد در صورت امکان فعالیت های طولانی یا سنگین در فضای باز را کاهش دهند.

همچنین بر اساس اعلام سامانه کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان در وضعیت هوای سالم (زرد) با عدد 75، ایستگاه احمدآباد با شاخص ناسالم 125 (نارنجی)، خوارزی با شاخص قرار دارد. از 99 و پروین با شاخص 85. (زرد) است

در حال حاضر تنها ایستگاه های فعال در زمینه شاخص کیفیت هوا در استان اصفهان، خمینی شهر، کجاورستانزرین شهر پر برکت و خمینی شهر با شاخص 59 و کجاورستان با شاخص 88، زرین شهر با شاخص 79، مبارکه با شاخص 66 و شاهین شهر با شاخص 76 سالم (زرد) هستند. ایستگاه های رودکی، استانداری اصفهان، خواجو، باغ غدیر و کاشان، نجف آباد، سجزایی و دولت آباد فعال نیستند.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش بینی هواشناسی، بررسی آخرین نقشه های هواشناسی نشان دهنده گذر متناوب امواج تا پایان هفته و فعالیت سامانه بارشی از جمعه تا شنبه هفتم است. دی ماه در استان و در شرق همراه با گرد و غبار و باران و در نیمه غربی استان برف پیش بینی می شود، در روز پنجشنبه ناپایداری ها تضعیف می شود و در زمان جمعه 15 دی ماه با فعالیت سامانه بارشی در اکثر مناطق استان، نیمه ابری تا ابری گاهی وزش باد نسبتا شدید، بارش باران و برف به ویژه در مناطق سردسیر و ارتفاعات پیش بینی می شود.

شاخص کیفیت هوا از 0 تا 50 هوای پاک (سبز)، 51 تا 100 هوای سالم (زرد)، 101 تا 150 ناسالم برای گروه های حساس (نارنجی)، 151 تا 200 ناسالم برای عموم (قرمز)، 201 تا 300 بسیار ناسالم ( بنفش) و 301 تا 500 بسیار خطرناک است (قهوه ای).

این شاخص معمولاً برای پنج آلاینده هوا از جمله مونوکسید کربن (CO) است. ازن (O3)، دی اکسید نیتروژن (NO2)، دی اکسید گوگرد (SO2) و ذرات معلق زیر 2.5 میکرون (PM2.5) روزانه در ایستگاه های پایش هوا اندازه گیری و ثبت می شوند.

شاخص کیفیت هوا معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا مانند مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچکتر از 10 میکرومتر و ذرات کوچکتر از 2.5 میکرومتر) که دارای حد مجاز متفاوت با واحدهای مختلف هستند را به عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *