1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. هشدار سازمان بهداشت جهانی: ابتلا به…

هشدار سازمان بهداشت جهانی: ابتلا به سرخک در اروپا سال ۲۰۲۳ به نسبت سال قبل ۳۰ برابر افزایش داشت

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

ایسنا: شعبه اروپایی سازمان بهداشت جهانی روز گذشته (سه شنبه) نسبت به افزایش چشمگیر موارد سرخک در قاره سبز هشدار داد.

بر اساس گزارش این نهاد رسمی امور بهداشتی، موارد ابتلا به ویروس سرخک در اروپا بین ژانویه تا اکتبر سال گذشته (2023) 30 برابر بیشتر از سال 2022 ثبت شده است.

با چنین هشداری، سازمان بهداشت جهانی خواستار افزایش تلاش‌ها برای کنترل این بیماری و تقویت کمپین‌ها برای محافظت در برابر شیوع آن شده است.

در بیانیه این سازمان زیر نظر سازمان ملل متحد، بیش از 30 هزار مورد سرخک در فاصله ژانویه تا اکتبر 2023 در 40 کشور از 53 کشور عضو سازمان بهداشت جهانی در این منطقه گزارش شده است، در حالی که در سال 2022 تنها 941 مورد گزارش شده است. بیماری ثبت شد.

قزاقستان و روسیه هر کدام با بیش از 10000 مورد بیشترین موارد سرخک را ثبت کرده‌اند و بریتانیا، کشوری در اروپای غربی که ظهور مجدد این بیماری تا سال 2021 پایان یافته بود، 193 مورد گزارش کرده است.

«هانس کلوگه» مدیر دفتر اروپایی سازمان جهانی بهداشت در بیانیه‌ای اعلام کرد: در منطقه نه تنها با افزایش 30 برابری موارد سرخک مواجه بوده‌ایم، بلکه با حدود 21 هزار مورد بستری شدن در بیمارستان‌ها نیز مواجه بوده‌ایم. به سرخک و پنج مرگ بر اثر سرخک». این بیماری را هم دیده ایم که بسیار نگران کننده است.

وی نسبت به افزایش موارد ابتلا به این بیماری هشدار داد و بر تلاش عاجل برای واکسیناسیون و اجرای دستورالعمل های لازم برای جلوگیری از انتقال و شیوع این بیمار تاکید کرد.

برخی کارشناسان کاهش واکسیناسیون علیه این بیماری را در سال‌های اپیدمی کووید، یکی از دلایل شیوع مجدد این بیماری ویروسی به شدت واگیردار می‌دانند که می‌تواند عوارض کشنده‌ای داشته باشد و به راحتی از طریق هوا منتقل می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت در بیانیه خود آورده است: اپیدمی کووید-19 تأثیر بسزایی بر میزان و کارایی کمپین واکسیناسیون سرخک در این دوره داشته و منجر به افزایش تعداد کودکانی که واکسینه نشده یا واکسینه نشده اند، شده است. میزان مورد نیاز

این نهاد بین‌المللی بر تقویت کمپین‌ها برای افزایش آگاهی در میان جوامع واکسینه نشده تاکید کرد و اشاره کرد که بیش از 1.8 میلیون نوزاد در اروپا بین سال‌های 2020 تا 2022 علیه سرخک واکسینه نشده‌اند.

بر اساس این گزارش، بسیار مهم است که حداقل 95 درصد از کودکان منطقه برای جلوگیری از شیوع احتمالی این بیماری در مواجهه با ویروس، واکسینه شوند.

در همین حال، مقامات بهداشتی بریتانیا با اشاره به افزایش شدید تعداد موارد سرخک و پایین‌ترین نرخ واکسیناسیون در این کشور در یک دهه اخیر، از میلیون‌ها والدین خواسته‌اند تا کودکان خود را در برابر سرخک، اوریون و سرخجه واکسینه کنند.

سرویس بهداشت ملی در حال راه اندازی کمپینی برای ترویج واکسن سرخک است، پس از آن که ارقام نشان داد سال گذشته حدود 250 مورد تایید شده سرخک در بخش هایی از انگلیس وجود داشت. بیشتر موارد در کودکان زیر 10 سال بود.

واکسن ترکیبی سرخک، اوریون و سرخجه (MMR) در بریتانیا در دو دوز به همه کودکان ابتدا در 12 ماهگی و سپس دوباره در سه سالگی تزریق می شود. به گفته جنی هریس، مدیر اجرایی NHS، در سطح ملی، نرخ واکسیناسیون به حدود 85 درصد کاهش یافته است و بخش‌هایی از لندن بسیار پایین‌تر است.

هریس گفت: ما می خواهیم نرخ واکسیناسیون طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی حدود 95 درصد باشد.

مقامات بهداشت عمومی در انگلیس می گویند بیش از 3.4 میلیون کودک زیر 16 سال محافظت نشده و در معرض خطر ابتلا به بیماری های قابل پیشگیری هستند.

سازمان جهانی بهداشت و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده در نوامبر اعلام کردند که مرگ و میر ناشی از سرخک در سراسر جهان در سال گذشته بیش از 40 درصد افزایش یافته است، پس از کاهش چشمگیر سطح واکسیناسیون در طول همه‌گیری کووید-19.

به گزارش آسوشیتدپرس، سرخک یکی از عفونی ترین بیماری های شناخته شده است و زمانی که فرد مبتلا سرفه یا عطسه می کند در هوا پخش می شود. این بیماری بیشتر در کودکان زیر پنج سال دیده می شود. علائم شامل تب، سرفه، آبریزش بینی و غیره است.

بثورات پوستی در سرخک در روز چهارم پس از شروع تب ظاهر می شود. بثورات پوستی و قرمزی پوست (راش) از جایی که مو روی پیشانی می روید شروع می شود و به سایر قسمت های بدن سرایت می کند.

عفونت همچنین می تواند منجر به آسیب فیزیکی دائمی مانند ناشنوایی شود. بیشتر مرگ و میرها به دلیل عوارضی مانند آنسفالیت، کم آبی شدید، مشکلات جدی تنفسی و ذات الریه است.

در همین حال، هریس گفت که به وضوح اطلاعات نادرست در مورد واکسن ها وجود دارد و از مردم خواست به منابع مورد اعتماد مراجعه کنند.

هلن بدفورد، استاد بهداشت کودک در دانشگاه کالج لندن، گفت: اخیراً کاهش واکسیناسیون تا حدی به دلیل همه‌گیری و احساسات ضد واکسن تشدید شده است.

سرخک درمان خاصی ندارد. اما برای کاهش تب بیمار از استامینوفن و ایبوپروفن استفاده می شود. برخی تحقیقات نیز تأثیر خفیف ویتامین A را در کاهش علائم و مرگ و میر بیماران سرخک نشان داده اند. برخی از افراد نیز ممکن است به ذات الریه و بیماری های عفونی مبتلا شوند که در این صورت داروهای آن بیماری ها برای آنها تجویز می شود.

به گفته متخصصان، دوره نهفتگی به طور متوسط ​​14 روز است و چهار روز پس از ظهور جوش ها مسری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *