1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. درخواست آمریکا از چین برای مداخله…

درخواست آمریکا از چین برای مداخله در بحران دریای سرخ

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، یک روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز ادعا شده است که آمریکا از چین خواسته است که از ایران بخواهد حملات انصارالله در دریای سرخ را متوقف کند، اما تاکنون هیچ نشانی از حمایت پکن در این زمینه ندیده است.

این روزنامه به نقل از مقامات آمریکایی نوشت که آنها در طول 3 ماه گذشته بارها این موضوع را با مقامات عالی رتبه چین در میان گذاشته و از آنها خواسته اند که به ایران هشدار دهند که پس از حمله صهیونیست ها به غزه به تنش های منطقه ای دامن نزند. فایننشال تایمز به دیدار جیک سالیوان مشاور امنیت ملی دولت بایدن و معاونش با لیو جیانچائو وزیر بین الملل حزب کمونیست چین و دیدار آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا اشاره کرده است.

مقامات آمریکایی معتقدند چین به ایران برای مهار انصارالله فشار نیاورده است. پکن کاری بیش از صدور بیانیه‌ای بی‌پروا و درخواست از طرفین برای اطمینان از ایمنی کشتی‌هایی که از دریای سرخ عبور می‌کنند، انجام نداده است.

وزارت خارجه چین روز چهارشنبه اعلام کرد که خواستار پایان دادن به اختلالات در کشتی های غیرنظامی شده است و به طور فعال با چندین طرف برای حل تنش ها در دریای سرخ در ارتباط است. با این حال، وزارت خارجه چین ضمن انتقاد از حملات انگلیس و آمریکا به یمن از طرف های درگیر خواست از دامن زدن بیشتر به درگیری ها اجتناب کنند و افزود: قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل هرگز اجازه استفاده از زور علیه یمن یا هیچ کشور دیگری را نداده است. .

پکن معتقد است که تنش در دریای سرخ سرریز جنگ غزه است که باید هر چه زودتر پایان یابد.

فایننشال تایمز گزارش داد که فشار دیپلماتیک برای مداخله پکن در حالی صورت می گیرد که ایالات متحده و متحدانش به بمباران مواضع انصارالله در یمن در پاسخ به حداقل 33 حمله به کشتی های تجاری در حال عبور از دریای سرخ از اواسط نوامبر تاکنون ادامه می دهند.

ایالات متحده و بریتانیا پس از حملات دریای سرخ حملات هوایی را به شورشیان حوثی انجام دادند - ShippingWatch

یک مقام آمریکایی به این روزنامه گفته است که ایالات متحده به طرح موضوع حملات ایران و حوثی ها با پکن ادامه خواهد داد، اما نسبت به تغییر نگرش چین چندان خوشبین نیست. یکی دیگر از مقامات آمریکایی گفت “برخی نشانه” از دخالت چین در این موضوع وجود دارد، اما نه به طور قابل توجهی: “من نمی خواهم میزان تلاش یا تاثیر آنها را اغراق کنم.”

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز سه شنبه گفت واشنگتن از نقش سازنده چین در استفاده از نفوذ و دسترسی آنها برای جلوگیری از جریان اسلحه و مهمات به انصارالله استقبال می کند.

فایننشال تایمز در ادامه نوشت که مقامات آمریکایی امیدوارند که چین به دلیل منافع تجاری خود علیه انصارالله یمن اقدام کند زیرا دریای سرخ آبراه مهمی برای صادرات چین به اروپا است. پیش از دیدار بسیار مهم بایدن و شی جین پینگ در سانفرانسیسکو، مقامات آمریکایی بارها از همتایان چینی خود خواسته اند تا از نفوذ خود بر ایران در بحبوحه افزایش تنش ها در خاورمیانه استفاده کنند.

درخواست آمریکا از چین برای مداخله در بحران دریای سرخ

دنیس وایلدر، کارشناس سابق سیا در مورد چین که اکنون در دانشگاه جورج تاون است، به فایننشال تایمز گفت که پکن برای منافع اقتصادی و ژئوپلیتیکی با کشورهای خاورمیانه از جمله ایران “با پشتکار” کار کرده است. اما وی افزود: «چین نمی‌خواهد از نفوذ محدود خود بر جمهوری اسلامی به گونه‌ای استفاده کند که در نهایت به نفع آمریکا باشد».

به گفته یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا، مقامات آمریکایی نیز از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد تلاش کردند چین را تحت فشار قرار دهند.

سوزان مالونی، مدیر مطالعات سیاست خارجی در موسسه بروکینگز، گفت که این موضوع را با کارشناسان چینی در میان گذاشته است و به نظر می رسد که آنها تمایلی به کمک ندارند:
فکر می‌کنم آنها خودشان محاسبه کرده‌اند که این بحرانی است که ایالات متحده و شرکای آن را درگیر می‌کند و تأثیر قابل‌توجهی بر کشتیرانی چین نداشته است.»

ما شیائولین، استاد دانشگاه مطالعات بین‌المللی ژجیانگ، معتقد است که سفر لیو جیان‌چائو به ایران در ماه دسامبر تصادفی نبوده و او خواسته‌های چین در مورد نیاز به امنیت را بیان کرده است. این کارشناس همچنین افزود: چین آرزوی بازگشت صلح در منطقه دریای سرخ و امنیت کشتیرانی بین المللی را دارد که در راستای منافع همه طرف هاست، زیرا این یک مسیر تجاری مهم جهانی است.

سفارت چین در ایالات متحده توضیح داده است که جزئیاتی در مورد مبادلات لیو در ایران ندارد، اما چین نگران “تشدید تنش ها” در دریای سرخ است. سفارت چین همچنین افزود که در خدمت منافع مشترک جامعه بین المللی است و چین از طرف های مربوطه می خواهد نقش سازنده و مسئولانه ای در حفظ امنیت و ثبات دریای سرخ ایفا کنند.

درخواست آمریکا از چین برای مداخله در بحران دریای سرخ

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *